Последно посещение: Нед Сеп 24, 2017 10:39 am Галерия Галерия   Дата и час: Нед Сеп 24, 2017 10:39 am

[ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Касандра 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Касандра
офф
Цитат:
Слушай, Еней. Ах, разбери. Не бих могла да го преживея още веднъж.

можах и още как.
В крепостта бяха надошли нови войски от далечни провинции и сега често можеха да се видят черни и кафеникави лица по улиците, навсякъде около лагерните огньови клечаха групи бойци и изведнъж вече не бе желателно да излизаме сами навън. Ако човек се вгледаше внимателно - само че никой не си го позволяваше, - мъжете и от двете страни като че ли се бяха съюзили срещу жените ни. Обезкуражени се прибираха те в зимните дупки на къщите, до тлеещите огнища и децата. В храмовете се молеха с пламенност, която не ми харесваше, защото явно бе, че нашият бог Аполон бе заместител на откраднатия им живот. Вече не издържах. Под закрилата на жреческата си одежда отново отидох при Анхиз. И пак както винаги, когато дълго време не го бях посещавала - сякаш никога не бях прекъсвала посещенията си при него. Е, наистина няколко млади жени, които не познавах, станаха и си отидоха, съвсем естествено, без да се смутят, но въпреки това ме жегна. Анхиз тъкмо бе започнал да плете големите кошове и всички го смятаха за каприз, но сега, Еней, понеже сте на път: къде щяхте да съберете припасите си, къде щеше да носиш олекналия от годините баща, ако не в един от тези кошове.
Така че докато говорехме,той не спираше да нарежда папура. Винаги започвахме с отдалечени теми. И винаги ме черпеше с вино от планината Ида, което отиваше в кръвта ми, както и със саморъчно омесени ечемичени питки. Дума по дума му предадох разговора си с Евмел.
Тогава той скочи, отметна назад голата си глава и избухна в смях: Ах! Вярвам го! Ах! Тъкмо това иска този мошеник!
Винаги, когато се смееше, се смеех заедно с него. Всичко вече бе по-леко, но най-важното тепърва предстоеше, учеше ме Анхиз. Когато ме поучаваше, ме наричаше "момиче". Следоветелно, момиче, внимавай! Евмел се нуждае от Ахил, както дясната обувка се нуждае от лявата. Но зад това се крие една примитивна хитрост, грешка в мисленето, която той ти е внушил с цялата си мерзка невинност. И тя ще действа само дотогава, докато ти не откриеш слабото му място. А именно: той допуска това, което тепърва ще трябва да извърши: войната. Когато стигне до нея, приема я за нормална и допуска, че има само един-единствен изход с име: победа. Тогава във всеки случай врагът започва да диктува какво да правиш. Тогава се оказваш натясно и си принуден да избираш между Ахил и Евмел, между две злини. Не виждаш ли, момиче, колко добре му идва на Евмел, че Ахил е такъв! И че не би могъл и да мечтае за по-добър противник от това чудовище!

Съб Май 17, 2014 4:05 pm Профил Галерия на потребителя

Да, да, виждах го. Бях благодарна на Анхиз и сама вече домислих мислите, към които той ме подтикна.
Значи трябваше по-рано да се съпротивляваме на злото, когато то още не се наричаше "война". Да спрем Евмел още в самото му начало.
Кой обаче трябваше да го спре? Царят. Приам, баща ми. Раздвоението ми остана. А в раздвоението се криеше страхът.

Страхувах се, Еней. Това бе, което ти никога не поиска да повярваш. Този вид страх никога не си изпитвал.
Имам памет-страх.
Памет-чувство.
Колко често се смееше, когато аз, при някое от твоите поредни завръщания, не можех да ти разкажа събитията така, както очакваше. Кой кого по какъв начин е убил, кой се издига и кой залязва в йерархията, кой в кого се е влюбил, кой кому е откраднал жената - трябваше да разпитваш другите. Знаех ги, разбира се. Не ставаше дума за това. Този, който не е заплетен в събитията, научава най- много. Но въпреки волята ми моята памет просто не вземаше сериозно подобни работи. Като че ли не бяха действителни. Като че ли бяха действия-сенки. Или как да ти обясня. Ще ти дам един пример: Поликсена.

Ах, Еней. Като че ли е действително тя, виждам пред себе си всяка черта на лицето й, върху което е изписано нещастието - как така виждах само това. Долавях в гласа й тон, който будеше у мен парещ страх, че за нея, моята сестра, нещата ще свършат зле. И колко често изпитвах желание да сграбча ръцете й и високо да изкрещя всичко, което виждах. И как се сдържах. Как напрягах всичките си мускули срещу този сигурен страх. Няма нужда да ми обясняват защо раждането на близнаците беше толкова тежко. Оттогава мускулите ми са втвърдени. Имах чувството, че с тялото си покривах онова място, през което (единствено само в моите усещания) в нашия свят на твърдите тела се процеждат други действителности. Тези, които не притежават петте сетива, общоприети от нас, и заради което не бива да ги приемаме.

Сря Юли 09, 2014 5:47 pm Профил Галерия на потребителя

Думи.
Всичко, което се опитвах да споделя за онова преживяване, бе и е само едно описание. За това, което говореше чрез мен, ние нямахме име. Бях неговата уста, но не доброволно. Първо трябваше да ме принуди, преди да произнеса това, което то ми внушаваше. Че аз говорех "истината", а вие не искахте и да ме чуете - го разпространи врагът. Не със зъл умисъл, те също не разбраха повече.
За гърците има само или
истина, или лъжа,
вярно или невярно,
победа или поражение,
приятел или враг,
живот или смърт.
Те мислят другояче. Това, което не може да се види, да се помирише, да се чуе, да се пипне, не съществува. Тъкмо това е другото,което те премазват със своите остри разграничения, третото, което според тях изобщо не съществува, усмихващата се живост, в състояние винаги да възкръсне от самата себе си, неразлъчното, духът в живота и животът в духа. Анхиз каза веднъж, че по-важно от откритието на проклетото желязо би трябвало за тях да бъде способността на човека да съчувства. И че например те не отнасяли своите железни понятия "добро" и "зло" само към себе си. А и към нас.

Нищо от това няма да съхранят певците им.
А ако те или ние го съхраним? Какво ще последва? Нищо.
За съжаление или за щастие - нищо. Не песента, а заповедта движи не само въздуха. Изречението не е мое, а на Пентезилея. Тя презираше това, което наричаше моето "поведение". Твоите сънища срещу нейните копия!
Тя се усмихваше по един фатален и злощастен начин. С удоволствие ми се щеше да й го докажа. Излезе права. Излезе права, ако изобщо може да се каже подобно нещо, ако на страната на копията изобщо съществуваше правда.
Прекалено късно, още един път прекалено късно, разбрах, че тя предоставяше себе си, живота и тялото си, за да доведе до крайност тази не-правда пред очите на всички.
Пропастта от безнадеждност, в която живееше.

Пон Юли 21, 2014 5:36 pm Профил Галерия на потребителя

Един ден, тъкмо когато бях на служба, в храма дойдоха Хекуба и Поликсена. Странно бе, че бяха поискали да принесат жертва на Аполон, а не, както обикновено правеха, на Атина, нашата покровителка, чийто храм бе много по-удобен за тях, понеже се намираше в града. Какво трябваше да постигнат с даровете си - полски плодове - не ми казаха, видях само, че бяха единни, и сърцето ми се сви. Тяхната молба до божеството - разбрах го много, много по-късно - бе толкова неестествена, че те не можеха да я отправят към богиня, а само към бог. Аполон трябваше да премахне бременността на Поликсена, която тя подозираше. От Адрон, в чиято власт, както преди, така и сега, продължаваше да бъде, Поликсена не искаше да има дете. Ах, защо в раздвоението, в което живееше тогава, се появи умолителният израз на крехкост върху лицето й. И защо Ахил говедото видя този израз. Дъхът ми секна, когато той влезе. Откакто бе убил тук брат ми Троил, се държеше настрана от Аполон, макара, за съжаление, да бе извоювано споразумение храмът да е неутрално място, открито и за гърците - да могат и те да отдават почит на своя бог.
И той дойде, Ахил говедото, и видя сестра ми Поликсена, а аз от олтара, откъдето всичко е като на длан, видях, че той я забеляза. Колко тя приличаше на брат ни Троил! Как само я поглъщаше Ахил със своите ужасни погледи, така познати ми вече.
А аз: Поликсена, промълвих може би и паднах в несвяст. Когато се събудих, до мен седеше свита Херофила, старицата с пергаментовите бузи.
- Тя е изгубена, Поликсена е изгубена, казах.
- Стани, Касандро, отвърна Херофила. - Сега не е време за видения. Което трябва да стане, ще стане. Не сме тук, за да го предотвратяваме. Така че не вдигай много шум.

Пет Авг 01, 2014 8:54 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Ераклийоооооооооооооо` вдигни си задника най-после и ела да й отрежеш главата на тая пророчица или квото там ще й се случва че ми писнА вече
честно
Направо ми писна на. Най-мразя недовършените работи. Ше тъй- не знам как трябва да се поднесе писмено. :twisted:

Пон Яну 05, 2015 3:47 pm Профил

Хаус, приятно е да те види човек. :Cheers:

Пон Яну 19, 2015 9:49 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Аз не виждам да е последвало нещо от това че ти е приятно. :twisted: Че ти откъсна главицата начи ей.

Пон Яну 04, 2016 10:41 am Профил
 [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8