Последно посещение: Сря Авг 23, 2017 7:30 pm Галерия Галерия   Дата и час: Сря Авг 23, 2017 7:30 pm

[ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Съвременни български художници 
Автор Съобщение
Sorceress
Sorceress
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Съвременни български художници
Няма да губя време в много приказки. Искам да ви представя един млад творец, който невероятно много харесах.

Казва се Величко Николов, прилагам и линк, за да разгледате чудесната малка негова галерия.

Величко Николов

Вто Яну 06, 2009 9:34 am Профил Галерия на потребителя
Мнение Re: Съвременни български художници
Картините му са великолепни, идеите пленяват. Не бях чувала за него, благодаря...
Ето и моята любимка -

www.acrista.com

Сря Апр 01, 2009 10:19 am
Sorceress
Sorceress
Аватар

Женствена нежност! Светло, топло, уютно!
Ще се крия при нея когато ми стане студено! :roseforyou:

Сря Апр 01, 2009 10:24 am Профил Галерия на потребителя
Princess
Princess
Аватар

Прекрасни са, Инфинити.

Аз си избрах тази.

Сря Апр 01, 2009 1:30 pm Профил Галерия на потребителя
Princess
Princess
Аватар

Ненаситна съм. Искам ги всичките. И стиховете, литнали с тях....

Сря Апр 01, 2009 1:56 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Илиана Димитрова

Пет Юни 19, 2009 12:12 pm Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

Благодаря ти, Кимскиии :)

Пет Юни 19, 2009 1:29 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Напоследък често срещам тук картини на художника

Димитър Войнов

Роден през 1946 г. в Ресен, България, завършва Художествена академия в Софияи по-късно е доцент по живопис. През 1986 г. емигрира в Германия. Там той живее в Рупертсхайн, близо до Франкфурт на Майн, където периодично отваря своето ателие за публика. Работи маслена и акрилна живопис и скулптура. Има над 40 изложби и участия в арт-форуми в Берлин, Франкфурт, Кьолн, Дюселдорф, Фрайбург, Вийсбаден, Бремен, Баден-Баден, Виена, Амстердам, Люксембург, Женева, Париж, София и др.

Едни от най-известните му произведения са “Умните се учат от мъдрите, а глупавите – от грешките си”, “Бар Париж”, “Игра на карти”, “Леда и лебеда” и др. През 2003 г. ексцентричният художник рисува платно, дълго 8 метра, озаглавено “Бар Париж”. На него изобразява гол кметът на Берлин Клаус Воверайт в компанията на 69 известни немски интелектуалци, включително и себе си. Картината предизвика оживени дискусии в културните среди и пресата в Германия. За нея Войнов казва, че е замислена като един оркестър, в който всяка личност отговаря на определен инструмент и всички са различни, но свирят заедно една обща мелодия.

За неговите произведения е характерно съчетаването на класицизъм (по отношение на техниката) с двусмисленост на формите и значението на изобразяваното. Живописният му стил, формиран от академичното образование, е повлиян от големите художници на Ренесанса. В една своя картина, озаглавена “Моите учители”, той рисува Холбайн, Рембранд, Леонардо, Ботичели, Дюрер, Веласкес и наред с тях - Дали, Пикасо, Ван Гог, Анди Уорхол.
Разпознаваемия му почерк съчетава хипер и сюрреалистичен стил в експозицията "Смирени брегове", с присъствието на "жената" като централен персонаж в композициите му. Жената, представена със своята пълнокръвност в платната не притеснява зрителя с откровенната си разсъблеченост, а внушава като абсолютна естетическа мяра за прекрасното - голото женско тяло.
Женствеността като търсете, като творческо измерение може да бъде проследена в цялата творческа история на Димитър Войнов - син. Той разработва различните превъплъщения на женското начало. В циклите "Целувката", "Светлина и грях" жената е самостойно присъствие и състояние, а в циклите "Мадона", "Благовещение", "Късче смирение" и т.н., образът е обвързан с майчинството, а от там и идеята за светостта. Заглавията на творбите са заимствани от библейската терминология, но смисловата конструкция, която картините изграждат е различна – грехът не е обвързан с човешката плът и голотата. Състоянието на покаяние и отхвърляне на суетата не изисква разграничаване от естествените форми, напротив – тялото в неговата поза изразава напълно духовните преживявания.
Експозицията "Смирени брегове" отново е обвързана с християнската терминология – смирението, като изцяло приемане на волята на Твореца. Ювелирно изпълнените пясъчни зрънца, мидички, раковини, трапчинки или гънки по кожата и тъканите са овладяни от живописеца и предадени хиперреалистично. Едновременното присъствие на двата смислови акцента – брегът и женското тяло в нестандартни по форма платна, жената е поставена на граничното пространство на брега и има възможност да избира себе си.
Модерна, много "финяшка" и "естетска", живописта на Димитър Войнов - син доставя истинско удоволствие.
Авторът интерпретира библейските и митологични сюжети,въвличайки ги в своя собствена вселена, изпълнена със символика, мистериозност и еротика, където представите ни се обръщат. За себе си той казва:

“Аз се отдадох на
живописта
както един монах
на църквата си
аз не се моля
аз се изповядвам
аз не съм художник
аз съм един изповядващ се”.

линкове за художника

http://condor46.blog.bg/izkustvo/2008/10/03/dimityr-voinov-gostuva-v-galeriia-quot-rakursi-quot.240003

http://mecho.name/forum/viewtopic.php?f=40&t=311

Съкровено - рисунка, 35/50cm

Носталгия - масло платно, 80/60cm

Пет Юни 19, 2009 10:48 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

:roseforyou: 10х ви!

А подаръкът, който избрах за Ракли е от пластиките на Георги Стойчев

Вто Юни 23, 2009 11:16 am Профил Галерия на потребителя