Последно посещение: Сря Авг 23, 2017 7:36 pm Галерия Галерия   Дата и час: Сря Авг 23, 2017 7:36 pm

[ 356 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Следваща
Танцувай с мен ! 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Танцувай с мен !
ЗА ТАНЦА СИМВОЛИЧНО

Мисля за танца. Изобщо. По принцип.
Направи ми впечатление, че няма самостоятелна карта в малките аркани на Таро, която да изразява танц. А той си е съществена част от живота. Винаги е бил. Част е от всички ритуали, които съпътстват човечеството от най-дълбока древност. Дори има и танц на войната. Знам го този танц. Танцуват и по време на погребални процесии. Е, аз поне на погребение не съм танцувала. Засега.
Та реших да обобщя от гледна точка на символиката какво значение носи танцът. Разбира се с помощта на енциклопедия.

Най-общо казват, че е символ на космическата творческа енергия (това космическа защо точно не ми е ясно много), представлявал превръщане на пространството във време (аз пък имам мечта да успея да превърна времето в пространство, но явно няма да я видя осъществена докато съм жива), бил ритъмът на вселената, подражание на божествената игра на сътворението (сещам се за книгата на Гор Видал. Харесвам този автор. Трябва да взема да го препрочета като ми остане малко време.)

По принцип танцът подхранва силна емоция и активност.

Танц в кръг следват пътя на слънцето по небосклона, но също така ограждат сакрални пространства.

Танц с мечове и мъжките танци представляват добра магия (това ме развесели наистина), която подпомага слънцето през неговите обиколки особено през пролетта.

Танцът около някакъв предмет го затваря в магически кръг, който едновременно го защитава и подсилва. (сега разбирам защо се чувствам омагьосана, когато танцувам с моя „балет” и те ме обикалят в кръг)

Танцът в редица символизира свързването на мъжкото и женското начало, на небето и земята.

Троянските танци вероятно са предпазвали от зли сили и давали сила на обекта в центъра. Често в центъра е стояла девойка и достигането на танцуващите до нея и до центъра едновременно представлявало целта на инициацията или символизирало връщане в Рая. (тъкмо щях да кажа, че това по напомня за наше представяне, но пък аз не съм девойка. Ау! Това не трябваше да го признавам. Ся кат лапна и цигара – край)

Танц с въже или връв изобразява нишката на Ариадна или тайното знание, което показва пътя за връщане или излизане от лабиринта. Нишката или въжето се приема и като пъпната връв.

В индуизма танцът на Шива е вечното движение и ритъм на вселената (тоя си е бая игрив бог обаче), „играта” на сътворението. Той танцува върху победения демон на хаоса и материята, както и върху превъзмогнатото невежество.

Танцът символизира освобождаването, което следва след разрушаването на илюзиите. ( ей за тва мога да напиша цяла дисертация, бога ми!)

Между другото Вишну и Кришна също кършат снаги в някакви танци.

В следведическите текстове танцът се свързва със стареенето и смъртта.

Бакхическите екстазни танци символизират емоционален хаос.

В монотеистичните религии танците в кръг възпроизвеждат танца на ангелите около божия трон.
В християнски апокрифни писания се описват танци в кръг, при които 12те апостоли обикалят около Христос в центъра.

В исляма дервишите изобразяват вихровото движение на планетата около оста й и около слънцето, както и циклите на битието и обикалянето им около духа.

Дааа, ще продължа тези дни.
И все повече се замислям дали няма в Таро поне една карта, която да изразява танц. Донякъде Светът, но не съвсем...Ще взема да ги прегледам и да ви съобщя.
Знам, че много, много ви вълнува!!!

Освен това се сетих и за една от Богомилските легенди.

И във връзка с това, което днес ни напомни, че животът е невероятно крехък и несигурен, ето нещо, което намерих преди време:

Урок за живот от едно дете

Тези стихове са написани от едно момиченце, което умира от рак в една болница на Ню Йорк. Лекарите й дават 6 месеца живот.

SLOW DANCE(Бавен танц)

Наблюдавал ли си понякога децата в луна парка?

Или пък чул ли си как пада дъждът по земята?

Наблюдавал ли си лудия полет на пеперудата?

Загледа ли се понякога в залеза на слънцето?

По -добре се отпусни.

Не танцувай толкова бързо.

Животът е кратък.

Музиката не продължава завинаги.

Тичаш ли като подгонена сърна по цял ден?

Когато питаш някого “как си”

Чуваш ли отговора?

Дали вечер си лягаш прегърнал мислите за стотици грижи?

По -добре се отпусни

Животът е кратък.

Каза ли си някога на детето си “това ще го направим утре”

И в бързината си не видя тъгата му?

Загуби контакт, остави едно старо приятелство да завехне

Защото никога нямаше време да се обадиш и кажеш”здравей”,

По -добре се отпусни.

Животът е кратък.

Музиката не продължава завинаги.

Когато тичаш като луд

Губиш половината радост от пътуването.

Като че ли хвърляш един подарък, който не отвори.

Животът не е спринт

Затова отпусни се, чуй музиката

Преди да спре песента.

да, музиката наистина не продължава вечно

Пон Дек 22, 2008 6:23 pm Профил Галерия на потребителя

Мнение Re: Танцувай с мен !
И танцът ми

и танцът ми бесува в странни стъпки
все едно не е бил и не се е сбъдвал
в ужас коленича
пред олтар без име
като стрък посечен
и като поле без вятър
когато си отидеш излъжи ме
с нещо на което няма да откажа
останалото ще си бъде същото
или почти

Ча-Ча-Ча
Ча – ча та се определя като “кубински, танц произлязъл от Мамбо и достигнал най-голяма популярност през средата на 50-те годи-ни”. Главната разлика между Мамбо и Ча-ча-ча е, че “вместо една стъпка за два удара, което е характерно за Мамбото, се изпълняват три стъпки за тези удари”. Когато първоначално танцът достига Англия той е преподаван в ритъм “раз, два, ча – ча - ча” и в действителност много от разпространяваните по това време записи на тази музика акцентират върху 4 - я удар (последното ча в случая). Този ритъм обаче се различавал съществено от оригиналния ритъм на тази музика, изпълняван от Кубинските оркестри, чиито акцент бил върху 1-я удар от нея, т.е. “раз, два, три, ча-ча”. Понастоящем международно стандартизиран и приет за състезателно танцуване на танца е неговия оригинален Кубински вариант.
Днес Ча Ча се танцува в ритъм 120 удара в минута. Стъпките се правят на всеки удар, със силно движение на бедрата, колената се изправят на всеки удар. Танцът се състои от три бързи и две бавни стъпки на два и три удара. Партньорите могат да танцуват Ча Ча напред и назад, или от едната на другата страна. Двойката често се разделя, партньорите танцуват лице в лице и често повтарят движениата един на друг. Те трябва да предадат весел, безгрижен и освободен характер на танца.

Пон Дек 22, 2008 8:17 pm Профил Галерия на потребителя

Суей
(клатене, люлеене)– Отклоняване на корпуса в посока към центъра на завъртането или към вътрешната страна на извиващите се фигури, което възниква в частта над тялото над глезените и служи за подобряване на баланса и за ефект. В някои фигури се използва суей, който се усеща от талията нагоре и понякога се нарича „Разчупен суей” (Broken Sway).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=404J7lNMKzE&eurl=[/youtube]

Минава дълго време, докато дочуеш за какво
Говорят пясъците, смушквани от лакътя на вятъра,
А след това не можеш да го кажеш с думи, нито пък
Да разбереш защо неща подобни имат глас...

Чет Дек 25, 2008 5:41 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

Пристигнах най-накрая с покана за танц.
Ракли, ще го изтанцуваш ли?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RH8igh7QJo4&NR=1[/youtube]

За съжаление, ако ви хареса Tata Cedrón и този квартет - няма да откриете много в тюбето, но неотдавна слушах техен концерт по Mezzo и mmm....

Пет Дек 26, 2008 2:03 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

Танц, а...

То май си е начин на съществуване, на живот, на възприемане на света

Най-невероятният за мен символ на човека-танц е именно Мая Плисецкая, която на 82 години е танцувала балет, както мнозина на 20 не могат. Нейна е и мисълта, която самата аз обичам да повтарям:

"Важно е да се танцува музиката, а не да се танцува под съпровода на музика."

Пет Дек 26, 2008 7:31 pm Профил Галерия на потребителя WWW

Танцът е като живота.
Самият процес на обучение е като живота.
Като малко бебе правиш първите крачки,
Приклякания и подскоци.
Винаги има някой наблизо, когато се разплачеш.

Нещата постепенно започват да се синхронизират.
Някога новите ти обувки стават все по меки и удобни за носене.
Всяко елеганто извиване започва да напомня арка
Скоковете и разпъванията стават все по-силни и уверени.

Скоро проумяваш, че всяко движение е правилното,
Стъпките са като течност изливаща се от гарафа.
Всеки ден се впускаш в ново приключение,
Всеки танц, който изпълняваш те превръща в звезда.

Нед Дек 28, 2008 10:26 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

...и неусетно настъпва мига, в който ти самата се превръщаш в танца.
Просто в един миг осъзнаваш, че не мислиш за движенията, не мислиш за ритъма... всъщност не мислиш за нищо.

Движението идва само някъде от дълбокото ти вътре . То понася всеки милиметър плът и го потапя в неописуема еуфория. А заедно с разтварянето на плътта започва да се излива душата ти.

Ако те попитат в тази секунда кой си, единственото което би могъл да отговориш е "Аз съм мелодия. Аз съм танц." Нищо друго от теб не е останало. Запълнена с движение, изпразнена от мисли и всяко съдържание, изгубила някакво ненужно себе, но почуствала що е то пълнота и щастие.

Случи ли ти се веднъж това, хайде откажи се после от него. Дрога по-силна от дрогата.

Не съм виждала по-щастливи лица от тези на танцуващи, оставили дъха си в своя танц. (Това беше причината да гледам с кеф "Денсинг Старс)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9e_nDxqdLiU&feature=related[/youtube]

Пон Дек 29, 2008 9:06 am Профил Галерия на потребителя WWW

О, да! Винаги съм мислела, че за истинския танц, човек не може да влезе в ритъма. Трябва да остави ритъма да влезе в него, венозно, и тогава се получава наистина.
Носи те, направлява те, понася те накъдето трябва. :D

Бачата
- Бачата е музика и танц, които произхождат от провинциалните части на Доминиканската Република. Темата им обикновено е романтична, като най-често обсъжданите проблеми касаят разбитото сърце.
Музиката е в такт 4/4. Бачата се развива от, и все още има близка връзка с, панлатиноамериканския романтичен стил на име “болеро”. През годините, тя е повлияна и от меренгето, и от редица латиноамерикански стилове в китарата от Куба, Пуерто Рико, Мексико и Колумбия.
Произлизаща от традиционната латиноамериканска китара, бачата се появява през 60-те г. на 20 в. Тъй като радиостанциите запълвали ефира със салса и меренге, изпълнителите на бачата били принудени да развият своя собствена система за създаване и разпространение на тяхната музика. Първият официален запис на бачата е нарпавен през 1961 г. от Хосе Мануел Калдерон (Jose Manuel Calderon) на неговите сингли “Borracho de amor” и “Que sera de mi”. През 1992 г. Хуан Луис Гуера спечелва наградата Грами със своя албум “Bachata Rosa” и така бачата получава международно признание. Широкоразпространената бачата се изпълнява на електрически инструменти и е богата на виртуозни изпълнения на китара. Тя в повечето случаи е по-бърза от своите предшественици и предизвиква силно желание за танцуване. През последните години, доминиканската национална телевизия излъчва многобройни състезания по бачата, които допълнително я популяризират.
Танцът бачата представлява поредица от прости стъпки, в резултат на които се получава движение напред-назад или настрани. Истинският му дух обаче се проявява в чувствените движения на ханша и тялото.
В настоящия момент, вероятно най-известната по целия свят група, изпълняваща бачата, е Авентура (Aventura) от Доминиканската република, а сингълът им “Obsession” стигна до върха на музикалните класации както в Северна и Южна Америка, така и в Европа. Други популярни изпълнители на бачата са Антони Сантос (Antony Santos), Мончи и Александра (Monchy y Alexandra), Раулин Родригес (Raulin Rodriguez) и др

Нед Яну 04, 2009 4:31 pm Профил Галерия на потребителя

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_zqOYTCOwiE&eurl=http://dressy.blog.bg/viewpost.php?id=222339[/youtube]

Клон от утре си донесъл в стаята.
Неговият дъх ме е събудил. Не...

Бе грохотът на огъня в огнището,
пръснал там, където ти го струпа.

...искри от радост. Връщам мисълта си
в жаркото червено, в може би магическата кръв,
замъците от горещина в устата на огъня,

ако се вгледаш, ти ще видиш саламандъра -

в елементите, които ни очакват,
факелните феи, лъчезарното гъмжило...

Съб Яну 10, 2009 1:42 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

напомнят ми на един видеоклип на Queen от миналия век... чудничко.

Нед Яну 11, 2009 11:34 pm Профил WWW
 [ 356 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Следваща