Последно посещение: Нед Юни 25, 2017 5:28 am Галерия Галерия   Дата и час: Нед Юни 25, 2017 5:28 am

[ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
les Ballets du Cygne Vivant 
Автор Съобщение
Mermaid
Mermaid
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: les Ballets du Cygne Vivant
Умиращият лебед с хвърчащите перушини, който ви показах при поздравите за нашия лебед, Нел ви показа някъде една сцена от Лебедово езеро, и това изпълнение:

са все на тъй наречените The Trocks.
Гледахте ли внимателно? Да, всичките балерини са мъже!

Балетната компания Les Ballets Trockadero de Monte Carlo е създадена през 1974 г. в Ню Йорк, а името е закачка с това на Les Ballets de Monte Carlo.

Това е официалният им сайт.
Ето тук снимки на изпълнителите.

Те представят известни сцени от романтичния и класически балет, като им придават хумористичен стил. Танцуват предимно женски роли, играни от Плисецкая, Павлова, Алисия Алонсо...
В репертоара им ще видите Умиращият лебед,Жизел, Лешникотрошачката...
И всичко това правят с огромната си любов към балета и със завидни познания и техника на танца.
В интервю Paul Ghiselin, балет-майсторът на трупата казва: "Роден съм да бъда балерина и не мога
да позволя на пола ми да ми попречи"
От създаването си вече имат представления в над 30 страни и над 500 града.

Ето и техният Дон Кихот:

Вто Яну 27, 2009 2:21 am Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

:)

Пустите китайци!
Чухте ли последните капчици на дъжда? Усетихте ли пролетта?

Съб Апр 25, 2009 7:50 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

да!
:) :|

Пон Апр 27, 2009 8:19 am Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

“Силфида” - приказка за феите и хората

"Силфида" е красива балетна приказка за любовта, мечтата, идеала, или както сам създателят й Бурнонвил казва през 1836 г. - приказка "за поетичните и поучителни мисли, за стремежа на човека към въображаемото щастие, което непрекъснато му се изплъзва, разбива мечтите му и разрушава неговото земно щастие".
А феята Силфида е символ според келтската митология на грациозна, гъвкава и с въздушна лекота на движенията жена.

Четох, че “Силфида” има две редакции – по музика на Шнайцхофер и по музика на Льовенсхолд
a в тюбето има много Силфиди (Шопениана - в руския балет) по музика на Шопен

Открих постановка на Парижката опера и балет в 14-сет части по музика на Шнайцхофер :

Либрето А. Нури и Ф. Тальони

Първо действие

Селска къща в Шотландия. В навечерието на сватбата на Джеймс се появява влюбената в него Силфида – красивата въздушна фея. Юношата е очарован. Опитва се да я докосне, но Силфида изчезва. Джеймс мисли само за тайнственото създание, което е срещнал.

Идва годеницата му Ефи. Пристигат и гостите. Всички се веселят и танцуват… На годеницата подаряват сватбен воал. Но магьосницата Медж предсказва, че Ефи ще се ожени за друг младеж – Гурн. Джеймс прогонва магьосницата и успокоява годеницата си.

Отново и отново пред Джеймс се явява Силфида, която го зове неспирно… Джеймс не успява да овладее порива си и се устремява след нея.

Второ действие

Джеймс и Силфида са във вълшебната гора. За да улови и задържи до себе си Силфида, влюбеният я обгръща с вълшебния воал, изтъкан от злите магии на магьосницата Медж… Крилцата на Силфида падат и заедно с тях си отива и животът й. Приятелките й я понасят в облаците. Джеймс е отчаян… В далечината преминава сватбеното шествие, съпровождащо Ефи и Гурн.

==
Разказано с малко по-други думи:
Объркан любовен четириъгълник, в който един е раздвоен между годеницата си и мацката от сънищата му, докато негов авер се задява с първата. По принцип можеше да има цивилизован хепи енд и щастие за четиримата, но една вещица се намесваше през цялото време и претрепа двамата главни герои, докато бившата годеницата и авера се взеха, па живяха дълго и щастливо.

(е, това пак из нета преписах, но не съм запазила линка, да ме прощава Авторът му)

Чет Май 14, 2009 1:15 am Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

Kaто съм тръгнала днес с пролетта ;)
и тук да доведа буйните още пролетни води

Нед Май 31, 2009 8:51 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

Акробат, клоун, поет и фокусник

James Thiérrée

с постановката му "Довиждане чадър"

и е внук на Чарли Чаплин :)

Сря Юли 22, 2009 11:08 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

генът си е ген, кой каквото ще да ми разправя... :)
много ми хареса, Дрийм и съм ти благодарна, че споделяш красотата с мен, с нас... :)

Чет Юли 23, 2009 11:02 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

Тук си заплювам едно местенце за "Спящата Красавица" и Лондонския Кралски балет. Само остана да си заплюя и време, но мноооооооооого ми се иска да се изприкажа в няколко части.

Пон Ное 02, 2009 4:47 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Романтизма явно ме очарова във всичките си форми и дори в балета. Неземна е "Спящата красавица". Искрено се надявам да мога да я гледам на сцена, за която само съм мечтала и да имам после думи да ви разкажа някак.
За сега само малко факти.

СПЯЩАТА КРАСАВИЦА - П.И. Чайковски

Спящата красавица е балет в три действия с пролог и е най-дългия балет на Чайковски с продължителност около 3 часа без паузите.

Написан е преди почти 120 години и от момента на поставянето му през 1890 г. в Мариинския театър в Петербург от Мариус Петипа, балетът е единодушно приет за един от безспорните шедьоври на гениалния хореограф, за най-велико завоевание на руската балетна класика.

Наричат хореографията на Петипа за "Спящата красавица" апотеоз на женската красота. И наистина, темата за вечната женственост намира хиляди нюанси: в многобройните балерински вариации може да се открият най-прекрасните черти на женската природа.

Спящата красавица е втория от трите гениални балета написани от Чайковски, но всъщност се приема за неговия най-добър. Оргиналният сценарий е на Иван Всеволожски по приказката на Шарл Перо.

На 25 май 1988 година, директора на императорския театър в Петербург Иван Всеволожски предлага на Чайковски да помисли върху възможна балетна адаптация по историята на Ундина по едноименната повест на Фридрих Де ла Мотт Фуке. По-късно се стига до идеята Чайковски да напише музиката по приказката на Шарл Перо. Композиторът нито за секунда не се поколебава да приема възложената му задача, въпреки факта, че неговия първи балет „Лебедово езеро” не не се посреща с особен ентусиазъм от публиката на този етап от развитието на кариерата му. Сценария на балета по който Чайковски работи е базиран на интерпретацията на приказката от Братя Грим, като са взети персонажи и от други приказки като например от Червената шапчица. След изчитанена сценария Чайковски въодушевено заявява на директора на театъра, как навлизайки в дълбочината на историята е усетил тя да го вдъхновява и ражда музиката в него.
Балетът фокусира изключително върху борбата на доброто и злото в образите на Люляковата фея и злата Карабос, която върви като постоянен лайт-мотив в цялата творба от началото до края.

Чайковски така и не успява да стане свидетел на грандиозния успех на творбата си извън границите на русия.

В България "Спящата красавица" за пръв път е танцувана на сцената на Софийската опера през 1928 г. и е играна в различни редакции.

Част от разговор с Махар Вазиев - директор на балета на Мариинския театър
"Спящата красавица" заема особено място и в творчеството на Чайковски, и въобще в историята на балета, на какво се дължи това според вас?
Най-вече на факта, че Чайковски, още преди да започне да пише балета, е уговорил и работил всички танци - валс, буре, полка, марш, фарандола и т.н. - заедно с Петипа. Това е балетът, който ясно демонстрира нивото на една трупа. Трупа, която може да си го позволи, може да си позволи всичко. Това е балет-изпитание за качествата на целия състав, както за солистите, така и за кордебалета, тук проличава ясно нивото на техническите и артистичните способности на трупата. В него Чайковски и Петипа разработват балетния симфонизъм, няма танци, които органично да не са свързани с основното действие, всичко е подчинено на една идея, която протича от началото до края, няма нищо външно и пришито, както например в "Баядерка". В нея Петипа създава чудесни танци, които са независими един от друг. Музиката на Чайковски е съвършена, гениална; толкова чиста и наситена с разнообразни емоции. Петипа долавя образите в музиката и ги претворява гениално в движение.

"Спящата красавица" като че ли е най-ведрият балет на Чайковски, най-радостният, но зад привидната приказност стои стаен проблемът за възможното и невъзможното, за съня и реалността, за живеенето през въображението като истинско битие на душата.
Прав сте. Чайковски е драматичен композитор. Вижте адажиото от четвърто действие, то показва разгръщането на любовта; както и двете теми на фея Люляк и фея Карабос, които пронизват творбата и в тяхното противостоене се постига посланието на музиката и постепеното просветление.

Една от любимите ми части - Орисването и цялото настроение, цвят, дух и изумителна мелодия на всяка една

Пон Ное 02, 2009 7:19 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Великолепна тема...
Балета е една особена любов...

На големите постановки прима балерините свалят още топлите си пантофки и ги надписват - това е техния личен автограф. Виждала съм тълпи от обожатели пред гримьорните за една скъсана вълшебна обувчица :D

Най-сладки обаче са 5 годишните балеринки. Те не умеят още да задържат крачета в определена позиция, нито да останат за дълго на станката. Научават движения, по-скоро наподобяващи кълбо напред а ръчичките им в port de bras са със стиснати пръстчета, най-често изпълняват групови движения в кордебалета на Лебедово езеро, като малки снежни феички и се блъскат зад балерините, обсипани с бял пух и тюл... но са толкова сладки...
Да повдигнеш изпънато краче и да завъртиш няколко пъти тумбаче в подобие на пирует си е истинско изкуство обаче. И никой не може като тях, никой. :D

Един великолепен труд е "Пълните разкази на Баланшин за велики балети" на Дж. Бланшин и Ф. Мейсън.
А аз обожавам "Спящата красавица" и особено солото на Аврора по хореографията на Петипа...
Руснаците си остават ветерани...

Едно прекрасно изпълнено па де дьо в "Спящата красавица"

...

Но балета е освен красота и къртовски труд. Балетистите живеят това и нищо друго. Не са от този свят сякаш...

Чет Ное 12, 2009 1:01 am
 [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща