Последно посещение: Нед Юни 25, 2017 9:13 pm Галерия Галерия   Дата и час: Нед Юни 25, 2017 9:13 pm

[ 14 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Главоболието: храни, които го предизвикват и лекуват 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Главоболието: храни, които го предизвикват и лекуват
Вярвате или не, според революционните нови открития, всеки път когато ви боли глава, независимо дали става дума за главоболие от синусите, от напрежение и стрес или за ужасна мигрена, това може да е предизвикано от хранителни съставки, които консумирате всекидневно.
Много хора понасят почти постоянно главоболие, без някога да им е минавало през ума, че причина за това може да бъде нещо в техния начин на хранене.

Главоболието, предизвикано от храната при децата, за съжаление, е нещо често срещано и трудно за разпознаване.

Ако имате от ужасния вид главоболие, познато като мигрена, храните, които го предизвикват, трябва да имат особено значение за вас. Сега обаче се приема, че същите храни, които предизвикват мигрена, могат да предизвикат и обикновеното, по-малко остро васкуларно главоболие, смятат водещи специалисти в тази област.

Причината: Всички често срещани главоболия, известни като главоболие от синусите, напрежението и стреса, са всъщност по-меки версии на мигрената, произхождат от същата мозъчна биология и е по-точно да бъдат наречени "васкуларно" главоболие. Затова храненето сега може да се смята за вероятен виновник при всички подобни доброкачествени главоболия, които редовно измъчват много хора.

- Джийн Карпър

Колкото сте генетично по-предразположени, толкова по-вероятно е подобни фактори да предизвикат главоболие. Някои от подбудителите не можете да контролирате, като например промените във времето, ярката светлина, силните миризми и менструалните цикли.

Единственият фактор, който най-лесно провокира главоболието и който вие можете да контролирате, е начинът на хранене. Защото избягването на храните-виновници може да се окаже решаващо за предотвратяване на главоболието, казва д-р Дейвид Букхолц, директор на Неврологичната консултационна клиника към университетска болница Джонс Хопкинс.

Положението е сложно, защото храната рядко действа самостоятелно при ускоряване на главоболието.

Обикновено са необхидими два или повече фактора за преодоляване на регулаторните механизми на мозъка, които водят до появата на главоболието. Това наподобява създаването на късо съединение чрез подаване на много силен ток. Ето защо пиенето на червено вино веднъж може да предизвика мигрена, а друг път - не. Шансовете се увеличават, ако например пиете червено вино и ядете сирене, когато сте под напрежение. Има значение и какво количество възбуждаща главоболие храна ще изядете. Един шоколадов бонбон може да не предизвика главоболие, но изяждането на цяла кутия бонбони може, смята д-р Сиймър Соломон, автор на Книга за главоболието.

Освен това, главоболието може да се появи чак след един ден или дори след няколко дни, което прави проследяването на храната-възбудител още по-сложно, ако е някаква храна, която ядете често - д.р Букхолц.

Пон Ное 19, 2012 9:02 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Мнение Re: Главоболието: храни, които го предизвикват и лекуват
Благодаря Ер!
Аз от доста време имам периодично главоболие - примерно веднъж месечно или по-рядко, но напоследък зачестиха, и затова се заех да реша този проблем. От два месеца нямам, като мисля, че това е в резултат на спирането на някои храни и питиета. Въпросът е сега да установя, кое от всички тези храни ме нокаутира. :)

Всъщност, това, което съм спрял е: сирене, кисело мляко, кашкавал, шоколадови и захарни изделия, сол, кафе, като всеки ден пиех сутрин и следобед билков чай в компилация от риган, мащерка, бял равнец и листа от ягода.

Трябва постепенно на опитвам от спрените неща, за да уцеля това което провокира главоболието. :(

Вто Ное 20, 2012 11:00 am Профил
Аватар

ако някой има главоболие, може да опита сутрин на гладно по една малка лъжичка сусамено и ленено семе, разбъркани с малко мед. сусаменото семе е по добре да е смляно, понеже е твърдичко. аз гледам да не пропускам.

Сря Ное 21, 2012 3:49 pm Профил

Ами да, това е най-правилният и сигурен път и според мен, Витя.
Въпреки че отнема време, изисква доза интелигентност :lol: , а и може да разгневи някой, който те дебне с чаша вода в едната ръка и хапче против главоболие в другата.

Сестрата, ако вземе да се заслуша малко, хубаво ще направи. :ikillyou:

Лошото на храните, които могат да предизвикват главоболие, е че списъкът непрестанно се увеличава и в него влизат неща, които доскоро никой не е подозирал за причинители на главоболие.

Пише за една жена, чието главоболие се оказва, че се предизвиквало от канела. Което ми е абсурдно, но като се замисля може би и самият аромат да е основната причина.

така или иначе оказва се че около 85% от страдащите от мигрена се оказват с много по-рядко и слабо проявяващо се главоболие, като ограничат храните, които го предизвикват.

И въпреки, че всичко може да е източник на това неприятно преживяване, все пак човек е най-добре да се наблюдава да първите установени и най-разпространени храни, които могат да предизвикват главоболието.

ето едно от първите неща:

ПАЗЕТЕ СЕ ОТ УЖАСНИТЕ АМИНИ

Плиний, древногръцкият филосов, обявил, че пресните фурми са причина за главоболие.

Сега вече е известно, че фурмите съдържат в структурата си протеини с амин.

Подобни амини са добре познати като агенти, активиращи главоболие.

Например шоколадът, отдавна признат подбудител на мигрена, съдържа фенилетиламин.

Цитрусовите плодове, друг често срещан подбудител, съдържа октопамин.

Но най-известният амин, предизвикващ главоболие, е тираминът.

Той е широко разпространен - открит е в различни количества в:

- алкохолните напитки - особено в червеното вино

- млечните продукти - узряло и твърдо сирене, кисело мляко, заквасена сметана

- някои меса и риба - консервирано или преработено месо, херинга

- някои продукти с мая - отделни видове хляб и сладкиши

- плодове - смокини, фурми, стафиди

- ядки и кисело зеле

Сря Ное 21, 2012 4:03 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

горе-долу нещата при мен са така.
млечни продукти - главно прясно мляко и сирене и стрес.
кафето също е проблем.
живуркам си и без тях.
за стреса пия "Спешни капки на д-р Бах".

Вто Мар 05, 2013 5:28 pm Профил
Mermaid
Mermaid
Аватар

Някога, някъде ви бях казала да внимавате какво похапвате (и от чинийките и от книгите имах предвид ;) )
и щях да нося една интересна статия за храненето, ... забравила съм :(
щото сме повече химия, отколкото ни се иска, трябва и за чинийките много да внимаваме ,
ама като сме различни "колби" и всеки химичен процес по различен начин протича :wonder:

Ракли, като чета за амините... по-добре да не ядем нищо. при главоболие или преди ;)
еле това за "шоколадът, отдавна признат подбудител на мигрена" ме стресира :lol:

едно съм запомнила и приела аз:
Яжте малко и Пийте повече ВОДА!

а той организмът си подсказва - от опит знам, че не те привлича нещо, което ти вреди -

и ако си познаваш "колбичката" - ей така като Виктор, ще знаем без какво можем да си живуркаме

Отивам да потърся "Спешни капки на д-р Бах" .

Сря Мар 06, 2013 12:15 pm Профил Галерия на потребителя

Дрийми, аз за мигрената зная лека и не ме е страх. Ама ме е срам да го кажа. :oops: :lol:

а за храните, които предизвикват главоболие е сложна процедура.

най вече, защото отнема време.

Така или иначе в повечето случаи дали човек ще получи главоболие зависи до голяма степен от генетичната предразположеност.

И ако храненето може да се контролира, то други неща, които влияят върху главоболието -

като например промените във времето, светлината, миризмите, менстреалния цикъл - трудно могат да бъдат поставени под контрол.

А и при храненето - пристъпите могат да настъпят след ден, дори няколко дни по-късно.

Съществува и главоболие причинено от мононатриев глутамат.

при това е често разпространено.

В желанието си да завоюва по-голям пазарен бранш хранителната промишленост все по-често използва стимулатори на вкуса, като станалия вече известен мононатриев глутамат. Напоследък българинът открива съмнителната добавка често в продукти, които години наред се справяха блестящо и без нея. Пресен пример са пастетите, в които от скоро започна да се появява глутамата, както и детски салами, които иначе се рекламират, че са без оцветители. Да не говорим за чипсовете, вафлите, сухите супи, които не могат въобще да минат без мононатриевия глутамат.

Какво представлява?
Мононатриевият глутамат е аминокиселина, която влиза в състава на човешките белтъци. Въпреки, че е важна за правилното функциониране на клетките, тя не се смята за крайно необходима хранителна съставка, защото организмът може да си я произвежда от по-прости съединения. Тоест организмът ни няма нужда да я поема като добавка.
Глутаматът има свойството да дразни вкусовите брадавици, наричани от японците „умами". Той всъщност дава на мозъка ни сигнал, че това което консумираме е изключително вкусно. И тук е една от най-големите уловки на безотговорната хранителна промишленост, защото пристрастява особено младите хора към консумация на нездравословни, но добре овкусени храни.
Идеята да се използва глутамата като добавка се ражда в главата на японския изследовател Кикунае Икеда от Токийския имперски университет, който успял да го получи чрез кристализация в бульон от водорасли. Освен масово в чипсове и сухи супи, днес може да се открие в много замразени продукти, както и в ястията на китайските ресторанти, заради които дори е описан като Синдром на китайския ресторант. Напоследък доста от тях в Западна Европа започнаха да пускат храни без натриев глутамат, като по този начин се надяват да привлекат повече клиенти.

материали на:
http://www.whatprice.co.uk

И под голям въпрос като всяка статия, пусната под патронажа на дадена фирма производител:

http://www.nestle.bg/bg/good-nutrition/monosodium-glutamate

но има достатъчно материал за всеки, който се интересува.

Пет Мар 08, 2013 5:56 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Дет се вика - пост и молитва му е майката. :lol:

Но за мен е факт - изхвърля ли месата, тестата белите с хиляди набухватели, млечните и много мазните и нещата си идват на мястото - кожата ми светва, енергията се възвръща и дори мензиса ми си идва на място без драми.
Обачеееее, пуста лакомия :evil:

Вто Мар 12, 2013 7:29 am Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Чудя се възможно ли нахута да съдържа съставка причиняваща главоболие?
Два дена подред се гощавах с нахут и получих главоболие. Това е само хипотеза. Възможно е и да е от рязката смяна на времето в петък.
Също, напоследък по съвет на зъболекарката ми ползвам Листерин /вода за дезинфекция на устата/. Действа много добре това чудо, но знам ли какво са наблъскали в него. :mrgreen:

Пон Апр 29, 2013 3:49 pm Профил
Аватар

От нахута е съвсем възможно.
Той е доста богат на белтъчини и при един по-натоварващ прием (особено по време на пости, когато принципно организма се разтоварва от белтъци и мазнини и е с нагласа да обработва повече въглехидрати), тялото се претоварва с белтъчини, което наистина може да доведе до главоболие и друг дискомфорт.
Както се казва - и полезните неща трябва да са с прецизна мярка. :)

Вто Апр 30, 2013 6:41 am Профил Галерия на потребителя WWW
 [ 14 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща