Последно посещение: Сря Ное 22, 2017 9:39 am Галерия Галерия   Дата и час: Сря Ное 22, 2017 9:39 am

[ 65 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Силата на Волята ни 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Силата на Волята ни

Когато видях тази снимка, пред мен все едно изплува карта от големите аркани на таро – Силата. И се залутах във въпроси, какво и как ни го казва.
Това е един образ, който се състои от човек и звяр, разум и инстинкти, надмощие и покорство.
Когато се вгледаме обаче по-добре в картата, ще видим, че жената съвсем не е изтормозена от опасната близост със звяра. На повечето изображения тя държи зъбатата му уста и го контролира напълно. Въпреки това е сама в пустинята и не е трудно да се досетим какво би станало, ако увереността й за момент се разклати.
Звярът е символ на сила, смелост и власт, но същевременно на деспотизъм и жестокост.
Тази картина показва именно надмощието над противника, но не в един единствен миг на слава, а в постоянството и устойчивостта. Ако жената за момент охлаби хватката си върху звяра, съотношението на силите ще се преобърне. К
Кой обаче е противникът?
Той може да е врагът отвън, но може и да е звярът отвътре. Няма възможност да победиш външния си враг, преди да си се преборил с вътрешния. За да овладее положението човек трябва да владее себе си.
Всеки има страсти, които го ядат отвътре. Един е ревнив, друг търси признание на всяка цена, трети трупа богатство. Всяко чувство останало без контрол, може да унищожи носителя си. едновременно с това, ако е подчинено на волята, то може да се превърне дори в приятел, който в тежък момент да се притече на помощ.
В психоаналитичен план Силата може да се тълкува като борбата на човека със сянката му. Сянката е сбор от онези недостатъци или просто характеристика, които за нищо на света не искаме да припознаем като свои, и нещо повече – склонни сме да обвиняваме другите в тях.
Оказва се, че силата, чийто ефект се проявява външно, първо се постига вътрешно. И още нещо: сила без противник няма, защото едва тогава може да се разбере големината й.
Рано или късно човек се научава да контролира собствените си демони, независимо дали са страхове, слабости или недостатъци.
Става въпрос именно за тези части на Аз-а, които трябва да бъдат осъзнати, приети и хармонизирани.
Самообладание и контрол над Аз-а – особено по отношение на гнева и агресивността, отмъстителността, склонността нетърпеливо да се прерязва „Гордиевия възел” на всяко едно затруднение.
Победа над скритите враждебни сили, излъчвани от други хора: злоба, ревност, завист и тн.
Тъй като ние всички сме участници един в друг, то и волята, с която преодоляваме тези сили в собствената си душа и в тази на някой друг, е една и съща.
Това всичко, зависи от силата на Волята ни.

Пп: с любезното съгласие на модела от снимката. :D

Пет Апр 10, 2009 9:15 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Мнение Re: Силата на Волята ни
Хубава тема. Отдавна ме провокира. Но вървях снощи бавно по улиците и си мислех "Каква сила, каква воля?!? Нито съм силна, нито волята ми силна. Оставена сама на себе си всяка секунда върша глупости, всеки миг се подавам на изкушенията на сутните си помисли и ме побеждават страхът, мнителността, тщеславието и горделивостта ми. Нямам нито силата, нито волята да им се противопоставя сама. Единствено се моля на Бог да го прави. И Той го прави. Така че ако някой е силен, то това не съм аз, а Бога, в който вярвам."
Друг е въпроса, че "Царството Божие вътре в нас е".

Доста още мисли ми се въртят, но не чудя се дали споделянето им няма да прозвучи като поредното показване на себе си. А аз нямам какво ценно да покажа, защото ценното което имам не е мое, а ми е подарено все от Него.

Сря Апр 15, 2009 12:51 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Sorceress
Sorceress
Аватар

хм... а непоказването не е ли пак страх???
Откровението мисля, че е един вид разтоварване и споделеност.

Разбира се, че си права - някой може да приеме откровението за показност, но по тази логика не бива да разговаряме помежду си, а думите ни са скъпоценен дар... и колелото се завърта.

мисля, че всеки има какво да даде и да каже с думите си, щом е добронамерен, едно от качествата на волята(според скромните ми наблюдения).

Ракли е направила страхотен увод.

Напълно съм съгласна с тезата, че да овладееш външното, трябва да си се преборил със себе си. Всяка религия или учение това проповядва на първо място. Жалко че ни е трудно да разберем, че всичко наоколо го има и в нас и само ако го изчистим от себе си или приемем в себе си, само тогава ще постигнем някакъв покой, макар и временен. Най-трудната част. Да.

Имам приятелка-психолог, която от години не приема клиент, който влиза при нея с очакването, че тя ще свали товара му. Когато я попитах това не е ли в разрез с хуманността на професията и, тя ми отговори, че няма как да убеди такъв човек, че от болката му, от товара, сам ще се освобождава, а тя просто ще му покаже начина. Такива клиенти вдигали луди скандали, обвинявали в некадърност и т.н. А тя е такъв човек, че дори като я чуя по телефона... се чувствам различно, макар не съм клиент. Въпрос на вяра е и на добра воля, според мен.

Сря Апр 15, 2009 1:37 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

аз някак си съм против борбата ...

Сря Апр 15, 2009 1:44 pm Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

зависи какво разбираш под борба :) някои демони в себе си определено не желая да разпаша и да ги оставя свободно да вилнеят, макар че има моменти, в които надделяват. :(
да поддискаш емоциите си е също толкова неправилно, колкото и да ги пускаш на пустопаш.
Има момент, в който разумът(съвестта) трябва да бъде оставен да надделее, но има и такива, в които да се довериш и на инстинктите си.
Кой е казал, че трябва да е лесно? като можем да усложним още нещата. :lol:

Сря Апр 15, 2009 2:06 pm Профил Галерия на потребителя
Цитат:
... а непоказването не е ли пак страх

Понякога е просто приемане...

Сря Апр 15, 2009 2:31 pm
Аватар

моят личен опит е показал, че никаква борба/преодоляване/работа върху себе си НЕ помагат
корените стават по дълбоки, плевелите избуяват
има много стихии в нас и демони
... ама кво?

най-трудно е да приемеш себе си
да приемеш болката
комплекси те си
сивотата ...

Сря Апр 15, 2009 2:46 pm Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

аз пак с моето "хм"... защото смятам приемането за изключителна битка, но примирението... ох, Таи! не мога да се съглася, че трябва да се приеме нещо, което може да бъде преодоляно...
а вероятно не боравя умело с термините :(
приемам това, което наистина не мога да променя(любов, щастие, болести, смърт, пиродни бедствия и т.н.)

но болката вътре в мен мога, бавно, трудно, но мога!

Инфи, имах предвид известното притеснение на Принс, че казвайки ни това, което знае по темата, някой от нас ще го приеме като себеизтъкване.

Да не ти пука, Принс! Кой, както иска да приема!- това се опитах да кажа, но пак съм се разпиляла :lol:

Сря Апр 15, 2009 3:02 pm Профил Галерия на потребителя
Убедена съм, че тук няма такива, които да следят кой се себеизтъква.
Или ще ми кажете, че не мога да си избирам чистички местенца в нета ли :P
/ако тук имаше такива, щяха да светят в други цветове/,
Принцес, аз с удоволствие се уча от споделянето на другите...

...

Нели, нали съм си отвеяна... хващам си думичка и си теоризирам по нея. Приемането е най-трудно... непосилно е... но отхвърлянето не води до нищо успокоително. Но приемането не е примирение. Примирението смазва, а приемането въздига...
Много хубава тема, всъщност... често ме вълнува.

Сря Апр 15, 2009 3:53 pm
Аватар

Нещо не ме разбрахте, но вероятно не съм била ясна. Нямам притеснения да споделям или кое как ще бъде прието. Просто исках да се разграничава това, което съм аз като един обикновен човек и една нормална обикновена жена и това, което Господ ни дава когато имаме вяра.

Сря Апр 15, 2009 3:58 pm Профил Галерия на потребителя WWW
 [ 65 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща