Последно посещение: Вто Юни 27, 2017 10:58 am Галерия Галерия   Дата и час: Вто Юни 27, 2017 10:58 am

[ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Силата на Волята ни 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Силата на Волята ни
Попаднах на някакви правила за засилване на волята. Честно казано, идея нямам какво означава слаба воля по презумпция. Винаги съм си мислела, че волята е правопропорционална на мотивацията и интереса ни. Но щом има толкова съвети за хора, които искат да усилят волята си, значи все пак...Аз нямам воля да спра цигарите. Но и не зная кое от тези правила може да ми помогне.

1. Практикувайте вземане на решения – формирайте ума си положително веднага щом прецените нещата, вземете решението си, като го промените само в случай че другите факти го превъзхождат. Често е по-добре да се направи грешка, отколкото да се стои в нерешителност! Понякога записването на решението подтиква хората да го изпълнят.
2. Изпълнявайте всяка работа, преди да сте започнали друга. Не летете от едно място на друго, от една стая в друга, въртейки се в кръг.
3. Понякога игрите помагат да се развие способност за вземане на решения. Аз имах един пациент, който се славеше в групата като най-добър в играта тенис на маса. Но когато играех с него, той продължително скачаше напред-назад, преди да реши да отпрати топчето. Веднъж успя, наистина успя да играе добре. Тази игра му помогна да взема решенията си по-бързо, той придоби решителност.
4. Правете нещо неприятно, което трябва да се прави всеки ден.
5. Ставайте веднага след като сте се събудили след достатъчен сън.
Вземете това решение още от предишната вечер и сутринта го изпълнете.
6. Четете задълбочено и с мислене и напрегнете мозъка си да разбере и запомни прочетеното. Четенето на изключително емоционални фантазии отслабва волята.
7. Волята се усилва с упражняване – себеотказване и себеконтрол. Отказвайте си удоволствия особено когато сте сами.
8. Практикувайте здравословен начин на живот с добро хранене, упражнения и почивка.
9. Създайте си навик да планирате живота си, а не да действате импулсивно. Ако намирате, че е трудно да упражнявате в живота кое да е от посочените по-горе упражнения, започнете с най-простото, като го усъвършенствате. После упражнявайте следващото и т. н.

Не видях кой е автора, не пише, но вероятно е нещо в стил народно творчество, тръгнало от учебниците по психология.

Вто Апр 19, 2011 8:59 am Профил Галерия на потребителя

СИЛНИТЕ

Силните плачат сами.
Не ръкомахат. Не викат.
В гръб не забиват ками.
И не се кланят на никого.

Те овладяват света,
без да си губят душата.
Ала вървят и вървят
само напред и нататък!

Въпреки вечния страх.
Въпреки всяка измама.
Никой не може без тях.
Рамо за силните няма.

Те знаят как да простят,
как на доброто да служат.
Те не поглеждат назад.
И не говорят ненужно.

Те са внезапни искри
от небесата дарени.
Тяхната воля твори
нови, незнайни вселени.

Въпреки цялата мъст
и доживотната завист,
още влекат своя кръст
и до безкрай се раздават.

Мъката не ги ломи,
прави ги по-всемогъщи.
Силните плачат сами.
Но времената обръщат.

Автор - Веселина Атанасова

Съб Сеп 03, 2011 2:55 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Пети път се връщам на този стих.
И всеки път му се възторгвам.

Благодаря, Ракълче.

Пет Сеп 09, 2011 9:26 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Силните, за да станат силни, са превъзмогнали слабостите си, но дори и тогава не винаги са силни. :)

Сря Сеп 14, 2011 2:28 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

Ераклия написа:
И не съм убедена, че се раждаме чисти. Всеки от нас носи в себе си по някое зърно, което може да бъде разпознато, ако наблюдаваме отблизо развитието на това същество без мъглявите очила на обожанието. Дали зърното ще поникне и израсте е възпрос на много фактори. Но това с първичната чистота не се вписва в наблюденията ми. Дори върху най-мъничките деца. Дори без друго, всяко от тях е понесло поне по един плевел от генофонда си.
...

...

...

Не зная, все си вярвам, че сърцето дава магически сили на волята ни, но съвестта може и да ги подкопае, ако не са в синхрон.

А това е толкова лесно.

Тотално се съгласявам и с двете твърдения и заставам зад тях.

Не се раждаме чисти от как Адам и Ева изядоха ябълката, избягаха от Бога и се скриха от Него, опитаха се да Го излъжат, за да се оправдаят, вместо да признаят и се покаят. С тази си глупост изменят естеството, както на човека, така и на цялото творение, цялата сътворена вселена.

И да, сърцето ни, уви, често не успяваме да опазим чисто и сковано от плевели, страсти, самолюбие и т.н. не винаги ни дава правилния отговор, а често и да ни го дава, ние оглушели от звъна на ежедневната суета и дрънченето на собственото ни его трудно го чуваме точно и често си донагласяме неговите шепоти, според както ни изнася на нас. А съвестта обаче е Божият глас в нас и трудно можем да излъжем Него. Затова, когато измамите на сърцето ни вземат връх, тя започва като СОТ аларма да пищи вътре и да дърпа волята ни към себе си.

Картинката е нещо като любовен триъгълник или като семейство на Аз (жената), Бог (мъжът) и Волята (детето) помежду им, дърпана ту от единия, ту от Другия. Нали се сещате, какво мъчение е да живееш в семейство изтъкано от раздори, където жената и мъжът са си в различни посоки. Тогава детето слабее и линее. Най-пълната хармония настава, когато тримата дружно тръгнат в една посока, но това изисква жената да дойде на себе си и да реши, че иска да гради и пази семейството си. Да, именно жената взема това решение!

Сря Сеп 14, 2011 5:12 am Профил Галерия на потребителя WWW

волята си мисля, че е израз на желание и решимост да се извоява това желание. кое обаче ни прави волеви или инатливи идея нямам. знам, че инатът е жилав корен, но не харесвам хора, които се държат упорито заради инатите си. струва ми се безкрайно себично и егоистично това.
от друга страна се питам кои са подводните камъни за силата на волята ни. или човек просто се ражда с определен капацитет в това отношение. интелигентни и трудолюбиви хора понякога се провалят поради слаба воля да изведат нещо до край. странна работа. и моята воля не е много твърда винаги. мотив, мотив...но не винаги достига.

Чет Мар 15, 2012 4:26 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Волята да доведеш нещо докрай може да се сблъска с положението на "всяка цена".
Лично аз не бих я платила.
И не мисля, че е безволие. Напротив.

Вто Мар 20, 2012 3:54 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Nell написа:
Волята да доведеш нещо докрай може да се сблъска с положението на "всяка цена".

Това не е воля. Това е инатлък.
Волята е градивна. Силата на волята е онова което те направлява в "завоите".
За ината завоите са предателство.

Вто Мар 20, 2012 4:35 pm Профил

Някой ми беше казал, че Волята ни всъщност е надеждата, обогатена с вяра. тоест твърдата ни увереност в това, към което се стремим. Излиза, че е необходимо единствено да упражним контрол над желанията и целите си, да ги слеем в едно и проблемът с главоболието ще отпадне.
Друг е въпросът, че моето добро е зло за някого. Е, тук сигурно се намесва Волята и на усилието. Предполагам всеки случай се решава сам по себе си. Вярвам, че в доста случаи може да се намери решение - и вълкът сит, и агнето цяло. Колкото и абсурдно да звучи това.

Ако обаче упражняваме Волята си, за да се самовъзпитаваме в някакъв наистина позитивен план, предполагам, че ще бъдем някак възнаградени впоследствие. Вероятно с повече увереност, спокойствие и някаква форма на благодат. Най-трудни са ми били моментите, когато съм се чувствала неимоверно засегната, когато всичко в мен е крещяло за отплата. В такива случаи волята може и да помогне да не вдигнеш ръка и да стреляш, но трудното идва в наистина вътрешното преодоляване на това състояние. Признавам си, че това бе най-трудното нещо, което успях да постигна по отношение на себе си. И не се заричам в нищо, защото си имам някакви наблюдения, че колкото пъти се зарека за нещо и винаги ми идва до главата събитие, което поставя на изпитание твърденията ми. Просто казвам, че трудно се научих да овладявам гнева.
абе истината е, че в повечето случаи вътрешно не успявам.

Пет Дек 20, 2013 6:32 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

А за мен най-огромното предизвикателство пред волята ми е да се науча да държа езика си и да не бързам с мнения, оценки, откровеност, осъждане, ирония, назидателност, съвети и т.н. Често езика ми е по-бърз о т ума дори и казвам неща непомислени, които понякога още в момента на говоренето отхвърлят и ума ми и сърцето ми.

Сря Дек 25, 2013 8:43 am Профил Галерия на потребителя WWW
 [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща