Последно посещение: Съб Юни 24, 2017 10:51 pm Галерия Галерия   Дата и час: Съб Юни 24, 2017 10:51 pm

[ 215 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Следваща
Когато ми се запали сеното, аз се запознах с приятелите си. 
Автор Съобщение
Sorceress
Sorceress
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Когато ми се запали сеното, аз се запознах с приятелите
Цитат:
Има огромна разлика в това да постъпваш почтено спрямо всички и да си приятел с всички. В никакъв случай не приемам знака за равенство между двете.

Я гледай ти! :) Рядко ни съвпадат позициите.
Почтеността изисква доста добро познание за хората и за самия себе си...
Много малко хара са истински почтени. Те не мешат почтеността и уважението с пристрастието си към някого, къв нещо или към момент...

Сря Фев 15, 2012 9:08 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

Nell написа:
Цитат:
Има огромна разлика в това да постъпваш почтено спрямо всички и да си приятел с всички. В никакъв случай не приемам знака за равенство между двете.

Почтеността изисква доста добро познание за хората и за самия себе си...
Много малко хара са истински почтени. Те не мешат почтеността и уважението с пристрастието си към някого, къв нещо или към момент...

:) За този отбор съм...може и като резервен играч. :lol:

Сря Фев 15, 2012 2:16 pm Профил

Цитат:

Нел, ако погледнеш назад, навсякъде, където привидно сме спорили ожесточено с теб, ще си спомниш, че в повечето случаи сме стигали до една и съща позиция, но по различни пътища. :lol: твърде често сме затъпвали една и съща идея, но изразено по различен начин.

обаче, тук нещо ме обърка. :roll: нали сме на една позиция в момента?

за мен обаче това да постъпваш почтено въобще не означава да си почтен по принцип. има много хора, които далеч не са почтени, но в точно конкретен случай може и да постъпят почтене. в даден случай, в дадена ситуация, в даден ден. така че не е задължително някой да е почтен изобщо, за да постъпи почтено. да постъпиш почтено според ен означава да не причиняваш умишлено зло. без да се интересувам от теориите зло за един, добро за друго и така нататък. всички сме израснали в едно общество, учили сме едни и същи приказки, възпитавани сме в нормални общочовешки добродетели и знаем какво е да не вредиш умишлено - от завист, злоба, лично омерзение, или просто лошотия.

да подадеш ръка на някой и да му помогнеш. да го предупредиш, ако виждаш, че към дома му се движи буря. да го почерпиш вечеря и да не очакваш да ти върне жеста. да го откараш с колата си донякъде, ако е закъсал без да вземеш пари за това. да запазиш човешкото му достойнство въпреки, че може да е много безинтересно. и още много други. това е да постъпиш почтено с някой. но това в никакъв случай не означава, че си приятел на този човек или възприемаш него като приятел.

това е човешко задължение. ангажимент на това, че сме членове на едно и също човешко общество. това е нормалното взаимоотношение на едно човешко същество с друго човешко същество. но нищо повече.

не ми е приятно да се принизява приятелството. защото то е нещо много по-различно от обикновените човешки взаимоотношения. не ги изключва, разбира се, но носи в себе си много, много повече.

Сря Фев 15, 2012 3:25 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Цитат:
за мен обаче това да постъпваш почтено въобще не означава да си почтен по принцип.

Е-е-е, пак принципи, о йеее! :lol:
Не, Ракли, почтеността обикновено се връзва с морала. А моралът е система от принципи, които всеки човек пристъпва, ама са малко тези, които са наясно, че това наистина важи за всички.
Ще го кажа по другия начин. Винаги виждаме когато другите хора правят нещо, но рядко това, което ние правим. Нещо като онзи разказ на Чудомир "Не съм от тях"...

Но основната теза тук беше, че няма как да бъдеш приятел на всички, но поне можеш да бъдеш почтен спрямо повечето хора. Почтен не произлиза ли от "почитане", т.е уважение.
А ако някой се заблуждава, че може да е приятел на всички... не знам...
Казвала съм го и друг път, убедих се, че приятелите на моите приятели, не задължително са и мои приятели и както ми се е случвало много пъти, съм правила компромиси със собствените си чувства и усещания, но в защита(така да се каже) на човека, към когото изпитвам приятелски чувства.
Убедих се и, че враговете на моите приятели не е задължително да са ми врагове и мога да помогна на приятеля си не настървявайки го, а напротив-успокоявайки го.
Изобщо съм против "групарството" в приятелството. Ще рече, че ако мой приятел хвърли камък по някого, вероятността и аз да хвърля е толкова минимална, чак нищожна и съвсем не е защото не обичам приятеля си, а защото може и да съм видяла, че онзи, по когото се хвърга камъка не е виновен или по-точно е същият като мен... и като любимия ми приятел.
Което пък съвсем не означава, че не бих защитила приятеля си, ако по него завалят камъни. Пак по същата причина.

Но аз все пак съм даказал се във времето идиот :lol:

Пет Фев 17, 2012 2:54 pm Профил Галерия на потребителя

Всъщност да, тръгнах да обяснявам, но май ще се окаже едно и също това, което говорим.
Казах просто, че човек не е задължително да е приятел на някого, за да постъпи почтено спрямо него. (държа да подчертая, че според мен всеки може да постъпи почтено в една ситуация, дори и най-големия мошенник. не говоря за принципна характеристика на някакъв човек, а за дейдствията му в един момент. почтен човек може да постъпи подло поне веднъж и обратното)

И от друга страна, разбира се, това че някой постъпва печтено спрямо някого, не го прави негов приятел.

Проиятелството е съвсем различна категория. В нея има и обич, близост, споделено време от живота, споделено пропиляване на време, какво ли не.

И да, не са ми приятни хора, които демонстрират какви приятели са на всеки. Защото не са. Такива хора практиката ми е показала, че не могат на никого да са приятели.

Сря Фев 22, 2012 5:03 pm Профил Галерия на потребителя
Фурия
Аватар

Влезнах с цел за некви умности да ръсна...обаче.
Точно в този момент,сърцето ми е пълно.Единственото липсващо,е

възможността да прегърна всички които обичам.Ей,тъй-накуп да ги събера в ръцете си {}

Пет Фев 24, 2012 5:41 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Цитат:
И да, не са ми приятни хора, които демонстрират какви приятели са на всеки. Защото не са. Такива хора практиката ми е показала, че не могат на никого да са приятели.

Но пък стават за "мулета".
Сами си избираме съдбините все пак...

Пет Мар 09, 2012 11:46 am Профил Галерия на потребителя

"мулета", "мулета"... не мога да схвана смисъла на това в случая, Нел. :roll: сещам се единствено за мулетата с наркотиците.
лично аз изчаквам преди да определя някого като "приятел". това, разбира се, не ме презпазва от грешки, но ги намалява значително.

понякога съм усещала, че на има хора, на които това им е неприятно. а си мисля, че би трябвало да са доволни от отношението ми, защото ще съм категорична, когато нарека някой приятел. не разбирам смисъла да се обясним в любов след две-три седмици и после да започнем да откриваме онези наистина значителни разногласия в светогледа и душевния ни мир, който ни разделят прекалено силно.

Сря Мар 14, 2012 1:56 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Точно като мулетата с наркотиците. Правилно си схванала мисълта ми. С една малка разлика-не винаги тези с наркотиците имат избор, но "приятелите" дето са приятели на всички, имат избор. Дали ще играят с всеки и срещу всеки или ще запазят достойнството си...
Цитат:
не разбирам смисъла да се обясним в любов след две-три седмици и после да започнем да откриваме онези наистина значителни разногласия в светогледа и душевния ни мир, който ни разделят прекалено силно.

Бе това и аз не го разбирам.

Сря Мар 14, 2012 4:09 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Днес е международният ден на приятелството.
Не знам защо се налага такъв ден, като точно приятелите ни са тези, за които няма правила, няма точно определено време, място, настроение... просто няма ограниченията, които биха ни поставили(или ние поставяме) на познатите си...

Да сте ми живи, здрави и щастливи, ПРИЯТЕЛИ! {}

Нед Юни 09, 2013 10:03 am Профил Галерия на потребителя
 [ 215 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Следваща