Последно посещение: Съб Ное 18, 2017 12:54 am Галерия Галерия   Дата и час: Съб Ное 18, 2017 12:54 am

[ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Околен свят 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Околен свят
Мисля, че естественият порив на човека е да гледа нагоре. Странна обратна пропорционалност забелязвам обаче.
Колкото по-зрели ставаме, някак погледът ни преминава от небесния пейзаж към другия в калта.

Странно е, но когато съм била неразумно млада и безгрижна винаги зяпах някъде нагоре и никога не се спъвах като вървя.

Сега все по-често следя върха на обувките си, а походката ми е на моменти е толкова несигурна, че спирам да не падна.

Опак хора в опак свят сме загнездени.

Обаче знам, че средата ни отразява нас самите.

Много има да се чисти...

Пон Фев 22, 2010 7:42 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Затова тръгнах в обратната посока - към детето в мен.
Онова, което гледа в облаците и не се взима на сериозно. Все едно... всичко е преходно.
Така имам на разположение максимален брой гледни точки. :lol:

Вто Фев 23, 2010 12:31 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Четене срещу зяпане – или книгата на война срещу мързела

Четенето е съпротива. Лукс и свобода. Чете онзи, които може да извоюва това право. Чете се, за да обуздаваме собствената си глупост. Изненадващото могъщество на човешките същества сякаш се състои в способността им да прозират в собствената си глупост. Мъдростта изисква възхвала на глупостта. Защото геният на човешкия разум е превърнал собствените ни грешки в средство за усъвършенстване, а погнусата от невежеството и скромността в упорството за зниние в одеяние на достойнството ни. Днес, когато висичко е превзето от мързела, бързата консумация, от мигновеността на задоволяването и консуматорското щастие забравяме, че четенето, всъщност е най-дълбокия образ на културата, че за него се изисква усилие и време, че е привилегия. Кой и как чете днес?! Пише се много, издава се много, книгата е стока и въпреки това - писането и четенето са в упадък. Липсват не просто големи писатели, липсват големи читатели.
Всъщност изобретението на писмеността и четенето са твърде нови за човечеството като цяло. В повече от 4-5 милионната биологична история на човека, културната е едва около 6000 години и тя стартира с възникването на първата писмена система – клинописа в древен Шумер. Масовото ограмотяване обаче е феномен от преди малко повече от два века, дело на екзалтираната мечтателна епохата на Просвещението. А днес, когато има повече от когато и да е било грамотни хора и книги - четенето и книгата са поставени пред радикална трансформация. Ако 80 години на ХХ-ти век са времето на смъртта на пишещата машина и смъртта на автора, превръщането на четеца в творец; то първото десетилетие на ХХІ-ви век задава посоката на виртуалната книга и нет-потребителя. Ноутбукът – преносимият лаптоп е новият дом на човека. Неговата библиотека, приятел, обекта на обожание, либиден дразнител – неговата работа, забавление дори свят. Ноутбукът е всичкото и нищото на Вавилонските библиотеки, на храмовете на розноезичието, които сега се самопревеждат, чрез Гугъл, смилат в достъпни, лаически форми от непосветени за непосветени, от любители към аматьори. Без детайли, без уговорки, бележки под линия... А дяволът е винаги в детайлите. Редакторът също лежи на смъртния си одър, редакторът не е необходим, защото разирането е станало еднозначни и еднопосочно, изгубили са се резличията в мисълта, езикът е станал стереотипен. Писаното се е превърнало в чат-просторечие.
Четенето пък обича и търси нюанса, оттенъка, другостта. Просветващия от екрана текст е съобщение, а не преживяване, винаги новина, никога анализ. Текстът в книгата е изкуство, изкуство на разгадаването, на разбирането, на единомислието, спора и диалога, докато текстът на екрана е реклама, потреба, инструмент. Книгата поддържа различието, любува се на другостта. Интернет текста е непосредствен – едва написан отива при другия, но реално не достига до него, ако изисква усилие, е пренебрегнат. Съблазнително примамлив текстът се уеднаквява, за да е разбираем и достъпен за мързеливия нет-читател, навикнал лесно да поглъща полуфабрикати – полуистини, полузнание. Но ако не му се угоди ще кликне и ще избяга, а без него няма реклама... Читателят да изчезне – ето истинския страх.
Постмодерната скука възниква в лустросаното безличие на тези огладени, еднотипни текстове-изречения, в който няма никаква лична рефлексия, никаква вътрешна интерпретация. Писател и читател не общуват, за да споделят, да прозират истината, да се борят и отстояват свободата. Писател и читател съвпадат. Писането е дискредитирано от копи-пейст еднаквостта, също както четенето е станало зяпане, сейрджийство. Интернет четенето, стимулирано от безбройните обвързани в мрежата сайтовете, блоговете и социалните мрежи, обаче е доста по-различно от четенето на хартиен носител. То е стремително, повърхностно, мигновенно. Трае миг, а мишката и кликването вече не само задават ритъма, но са истинските господари. Не е важно четенето, а информираността. Информацията се синтезира до подлог, сказуемо и допълнение, т.е. превръща се в телеграма-светкавица. По същината си обаче четенето е по-скоро усилие, вторична интелектуална дейност, която предполага концентрация и размисъл. Четенето предпоставя множественост на рецепцията и специфика на мисълта и в това е неговото богатсво. Във виртуалното доминира образа, а той предствя идеите нагледно, докато четенето не дава гови решения, то създава и събужда цяла палитра от мисловни възможности. Интровертността на акта на четене противоречи на експлицитната натрапчивост на образа. Екранът не търпи дълги текстове, заседяване. Така превръща четенето от задълбочено вътрешно взиране в зяпане на „комиксите“ на света – кратки изречения край разни картинки.
Четенето в мрежата не сродява, а отчуждава, защото намалява любопиството. То утолява глада за гледки, но зад потока на информацията скрива най-същественото – урока как да се живее в този свят, сега и какво значи да си жив. Урок, който всички книги преподават, но не дирекно, а чрез усилието си да виждат как човекът става човек и как живее като такъв, какво точно го създава. Ценността изисква усилие и е следствие от занието и разбирането. Четенето се разгръща като вид дидактика и дисциплина на погледа, който съумява да прониква по-дълбоко.
Нюансите винаги стават по-видими чрез думите, изтръгнати от шеметния поток на изтичащия край нас свят. Словото възпира нещата и съществата, за да се взрем в тях, за да им се полюбуваме. Интернет прави от нас поток в потока, образ в образа. Всичко трае миг, насладата е сведена до банален огазъм от едно и също усещане, пик без подготовка, без тържественост. Тук и сега са се смалили до върха на топлийката, до екрана, до кликването, всичко съществува само едно просветване, в което дори погледът забравя че е бил там. Четенето иска и сътворява личността въпреки текливостта на материята. Опълчва се на варварството на случая и на еднообразието и униформеността. Онова, което сме прочели, то не само ни обогатява, то ни създава други пролуки, различни от собствените ни ракурси към света. Живее в нас, но и ние живеем чрез него. Прочетеното създава светове, в които да се приютяваме, където да бъдем себе си, в които наистина да изразим целостта на своята същност.
Прави ли четенето човека по-щастлив?! – трудно е да се даде отговор. И да и не, но със сигурност го прави по-задълбочен и по-осъзнат, по-отговорен към собствения си живот към ситуацията на другия. Тъй като е колкот прочитане-диалог-откриване на другия, също толкова и прочитане на себе си, акт на саморазбиране. Взирането изисква яснота на самопознанието. Четенето обучава, поучава, възпитава, развива, услажда, забавлява, но то е и изкуство на утешението. Чрез него сякаш се подрежда в смисъл неудържимата стихийност на съществуването, безпощадната жестокост на случая и безсмислието на произвола, чрез него светът превръща в нещо по-поносимо и по-прозримо.
Хартията все още е най-добрата памет. И тя ще оцелее, колкото и по-рядка и бутикова да става; четенето на „книжни“ носители ще се запази, заради способността му да съхранява красотата и особеността на това изкуство, което изисва задълбочаване, усамотяване, влушване във вътрешните гласове, тихи диалози през пространства и времена. Понеже в последна сметка изглежда печалбата е добра – собственото ни самопознание.Четенето умножава световете, гласовете. Прави самотния живот поселен с близки и още повече кара те да не бъдеш само себе си, да изживееш безброй съдби и съществувания, непостижими за едно тяло, за един характер.
Животът сякаш все тече като роман, добре е да бъде прочетен с опино око. Понякога дори трепти като стихотворение, гневи се в сатири и памфлети, пише мъдри трактати, смее се, надмогва се в комедии, смирява се с тъгата на трагедията, но все си остава така сурово непознаваем... Книгите се борят с непознаваемостта и глупост, упорстват да разбират истината. Съпротивляват се срещу собствения ни мързел, срещу удобството на шаблона и примирението в нехайството, те са борба за будността, за отговорността... едно огледало за всичко което сме и не сме.
Ако изобщо сте стигнали до тук, значи все още има надежда.
Кралят е мъртъв, но читателят е жив...

Петър ПЛАМЕНОВ

Вто Май 25, 2010 3:42 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

мдам... с четенето в Интернет се справям, но напоследък доста рядко отварям книга
това е абсолютната истина
но не съм убедена, че четенето в интернет не сближава...
тук той греши
и четенето и писането сближават повече от хартиения носител...
да съм наопаки
не за друго :P

Вто Май 25, 2010 5:47 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Всичко това животът ни го налага. Мисълта се движи с такава скорост, че често няма никакво време за задълбочаване в детайлите, камо ли човек да се ориентира в целия постоянно извиращ поток от информация. Все пак пишещите тук сме от средното поколение, което е научено да чете. Подрастващите не четат, поне не толкова, колкото ние сме чели - прогрес на цивилизацията - дали?!
Не знам дали сближава писането в нета, сигурно е така, но за познаването на хората не може да му се разчита изцяло, нищо не заменя живия контакт.

Сря Май 26, 2010 10:01 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

:D Първо щях да си призная, че за мен надежда няма, щото не го прочетох, а се произнесох,
само защото хич не обичам размахани пръсти.... и аман от противници на четенето от екрана :twisted:

но все пак върнах се да го прочета... и все пак доста по диагонал го прочетох....

ми да- обичам библиотеките (щото отде да си ги купя всичките книги, които ми хрумне да прочета, пък и къде да ги събирам и да им бърша праха?????)
и като са били така умни и добри да измислят по-достъпен начин, аз какво? кон с капаци да не съм?

ооо, с цялото ми уважение към печатните издания, пък и едни съблазнителни ги правят... а в близката книжарница и пейка са поставили, но трябва да призная, че макар да е много приятно - не прекарвам много часове там.
аз оттук ще си чета, и четейки ще си питам гугълчо (въх! с целия риск да поемам лаически форми от непосветени за непосветени) за непознати имена, ще си надниквам с Google earth и Google maps на непознати места (че пък и по познати де ;))
и когато не ми се чете, ще идвам да си бъбрим
пък понякога нито ми се чете, нито ми се бъбри :(
изобще... на тия дето не им се чете не нета им е виновен- първо да поговори по-добре по въпросите защо четат хората
кои хора какво четат -
беее... има неща за които е прав, ама читателят все пак и в нета има избор- дали иска да чете редактиран текст или непосредствен ;)

офф ...
като иска да ни натика в колковоза на "правилното" четене - да си стои в прахоляка с хартиените читатели, пък аз ще тичам из полянките ;)

Чет Май 27, 2010 1:05 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

Бе да питам аз автора, защо си е играл да напише всичко това тук в нета. Опровергава сам себе си в изказването, че в нета текстовете са кратки и предимно информативни тип новина, но не и анализ.

По темата имам да кажа - който си обича да чете поезия ще си я чете и на книга, и на екран, и на пясък, и в разговори с хората... винаги ще намира къде и как да стигне до поезията. Както е вярно, че който пък не я обича, дори да го затвориш за един месец в стая само със стихосбирки, пак няма да се впечатли неистово. Най-много да се научи да реди книгите като с лего конструктор.

"Във виртуалното доминира образа, а той предствя идеите нагледно, докато четенето не дава гови решения, то създава и събужда цяла палитра от мисловни възможности. Интровертността на акта на четене противоречи на експлицитната натрапчивост на образа. Екранът не търпи дълги текстове, заседяване. Така превръща четенето от задълбочено вътрешно взиране в зяпане на „комиксите“ на света – кратки изречения край разни картинки.
Четенето в мрежата не сродява, а отчуждава, защото намалява любопиството. То утолява глада за гледки, но зад потока на информацията скрива най-същественото – урока как да се живее в този свят, сега и какво значи да си жив. Урок, който всички книги преподават, но не дирекно, а чрез усилието си да виждат как човекът става човек и как живее като такъв, какво точно го създава."

По-досадно и тесногръдо папагалстване с претенция за интелектуалност като горното отдавна не бях чела!

Лично аз за 10 години в нета съм открила тук:

доволно много нови автори, книги, жанрове и първото ми запознаване с тях е дошло именно от нета, от доста по-богатите възможностти за общуване тук с хора от моята порода и с моите интереси;

доволно много качествени хора, контакта с които ми е доставял интелектуално, емоционално и всякакво друго удовлетворение и наслада;

изключително талантливи и непознати творци и творби, които сред тоновете красиви и лъскави издания на фентъзи в една книжарница вероятно трудно бих открила и никога не бих стигнала до тях;

стимула си да опитам самата аз да пиша също дойде от четенето тук и от общуването ми тук с интересни хора;

мотивацията да се запозная и да потърся в библиотеки и книжарници нови книги и автори също често е идвала от тук, както вече казах - от избираното от мен самата общуване и от моите собствени търсения...

Като заключение просто ще кажа, че истината е една и винаги ще бъде и тя е, че всеки намира това от което има нужда и там където го отведе нуждата. А книгите, виртуала, реала, медията са просто средства, които едни ползват по един начин, а други по друг. Всичко си е до човека.

Чет Май 27, 2010 6:37 am Профил Галерия на потребителя WWW
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Горното го казах за книгите, че се четат по-малко. Краен е авторът по принцип. Който иска да чете, ще чете. Не могат да се пренебрегнат техническите постижения - като интернет, и промяната в начина на четене. А аз бих поканила този автор да дойде в нашия форум, за да си вземе думите назад. ;)

Чет Май 27, 2010 3:27 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

oh, eй така - като не се доприкажа и забуксувам на темата в мислите си и днес ги редих едни... (като Ракли под душа ;))
ма докато дойда и Виталка ме дописала :)
а снощи докато пишех, на онова другото бездумното ниво, Миранда, за тебе си мислех.
Не казваш кое те разтревожи, че го изчете това и ни го доведе и то точно тук?
ама пък съм благодарна, щото докато си мислех да се доизприказвам още, отидох на предната страничка- и ми беше хубаво да си ви прочета отново
{}

и като се подписвам под писаното от Виталка, няма да добъбрям в тази посока

само да се допиша и с това, че разбирам и опасностите от нередактирани текстове

наскоро се втрещих като прочетох в субтитрите на "Девет" - Фолиес Бергере
и как някой ако поиска ще разбере, че Фоли Бержер е световно известно кабаре (или само аз си мислех така ;) и като не знае преводача- поне не чува ли в песента как го произнася????
на френски се пише Folies Bergère

(btw. гледах го първо без субтитри и понеже съм много на ТИ ;) с английския се зарадвах, че направиха и тях, а.... оказа се, че не съм се заблудила, че няма защо да ги чакам, и за мен мюзикъла ще си остане само с двата клипа - единия sladko_kote_f ви показа, а другия сега ще ви донеса в музикалните поздрави)

пък в "I'm not there" ми трябваше доста време да схвана, че става дума за Рембо, когото дори не помня как бяха изписали....:(

ма то невежеството дебне отвсякъде,

а спасението - в ръцете на давещия се :satisfied:

Чет Май 27, 2010 4:26 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Донесох статията за четенето, за да видя какво мислите. Има верни неща, но има и крайности. Хубаво е да се чуят мнения, особено вашите, защото всички четете и пишете поезия и проза, и то как. {}

Чет Май 27, 2010 6:44 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща