Последно посещение: Сря Авг 23, 2017 12:01 pm Галерия Галерия   Дата и час: Сря Авг 23, 2017 12:01 pm

[ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Безразличието 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Безразличието
Винаги ми идва малко свръх това преувеличаване на вредата на егото.
Знаем, че его означава аз.

И защо е задължително да бъде смазано ядрото на личността ни? Кому е нужно това? Пълното обезличаване, сливане с пустотата ще ни направи нещо, което е далеч от човек, доколкото схващам. Ами какъв чеп дирим тогава на земята? Едно харакири ще свърши много по-добра работа от дългото и мъчително мачкане на собственото ни аз.

А и не вярвам някой да е успял съвсем да го изтрие. Освен една категория, за която има име в медицината, но го забравих. Ама и лидия колкото и да е луд, като му се запали къщата, скача и бяга. И той се сеща колко е ценен за вселената. :lol:

Обаче гледам като се сниши някой до смирение и започва всеки побяснял носорог да го гази както си иска, че и да го върти на рога си за забавление.

Човек не може да постигне безразличието нито умишлено, нито предварително.

Насилствено е доста болезнено, но след болката и воя наистина настава ерата на безразличието и е като прохладен оазис сред пустинята.

Иначе съм толкова щедро безразлична към нещо или някой за когото не ми пука.

Но за да стане някой такъв, ако вече е бил друго, трябва добре да се е постарал.

А къв съдбата на някакви насекоми от нешънъл джеографик си признавам, че съм напълно безразлична. Гледам предаването. Осъзнавам, че сигурно е важно за живота на планетата.

Ама някак ми е спокойно докато гледам как прогресивно изчезват тези гадини от лицето на джунглата да речем.

И си пия мастиката с кеф докато гледам това.

Обаче в двора си намерих мъртъв кълвач. и два дни го оплаквах. Трудно ми е да съм безразлична към нещо толкова близко.

Пет Яну 14, 2011 5:05 pm Профил Галерия на потребителя

Мисля си тези дни за безразличието. Не за онова естествено безразличие към далечните, чужди или неразбираеми за нас неща. А към неща или хора, които са предизвиквали чувствата ни.
За това че рядко, впрочем никога не идва внезапно. Макар и неканено понякога. Внезапно е осъзнаването му.

Мен лично ме плаши, когато го открия в себе си. Дори и да е свързано с нещо, което е предизвиквало бурни и неприятни за мен чувства. Дори, когато осъзная, че на мястото на дадена тъга и болка се е настанило безразличието. Някак си се страхувам да си го призная. Все едно някой да ме е ограбил откъм чувства. Защото мъката си е мъка, но си е моя мъка, мое чувство. И като се почувствам лишена от него, някак...Облекчението идва малко след това. Когато осъзная, че безразличието ме е направило свободна. Напълно свободна.

Сря Май 11, 2011 1:51 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Като се замисля за безразличието и стигам до извода, че алтруизмът всъщност е безразличие, което придава друго значение на понятието "безразличие" - без разлика между личието(личностите).
Но спирам да мисля, за да не се изкарам насила алтруист :lol:

Сря Май 11, 2011 2:46 pm Профил Галерия на потребителя

Не, алтруизмът не е състояние на безразличие, Нел. Точно поради тази причина е категория, различна от отговорност и дълго. Защото включва себееотверженост. Ако говорим за точни определения разбира се. Оттам нататък, аз отпадам в соровете за философски категории, защото не са ми специалност и трябва да прекарам време заровена в бибилиотеката да се обоснова с аргументи. То като се замисля онези ми ти философски школи в древността как са спорели по цял ден и нощ над разни въпроси. Предпочитам съвременния вариант - спора в любимата кръчма над също толкова важни неща. :mrgreen: Защото има удоволствие в това. Аз поне го откривам.
Обаче на фона на все поширещото се безразличие в страната, доста плашещи явления имат свободата да се развиват и процъфтяват.

Не е това корена бе, Нел. :D Много добре го знаеш. Щото има една друга дума, която задължително присъства при алтруизма и никога няма място в безразличието.

съ-страдание

Нали така ги разчленяваме думите?

Думичките носят в себе си много голям смисъл. Страдание, съ страдание. Това означава да имам взаимност в страданието с другия. Готов съм да страдам заедно с него, да състрадавам. Преди той страдаше сам. Сега аз отидох там доброволно и поех страданието върху себе си. Това се нарича да състрадаваш. Поемаш страданието на другия, или част от него. Да поемеш означава, че то става твое. Ама това вече е отклоняване. Алтруизмът е осмислящ живота факт. Но поради наличието на състрадание като база, няма нищо общо с безразличието.

Пък. :roseforyou:

Сря Май 11, 2011 3:51 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Така-а-а... съ-страдавам няма как да е да поемеш нечие страдание, просто няма как. Елементарен пример - счупена ти е дясната ръка, примерно. Като твой приятел мога да поема част от задълженията ти и да ти помагам, защото си с една ръка, но това е взаимопомощ, не страдам с теб, защото моите ръце са здрави и да... лишила съм се от част от времето си, за да го посветя на тази помощ.
Съ-страдавам според мен е когато успеем да видим повече от една(най-вече нашата) гледна точка, когато излезем от клишето, от матрицата на линейното мислене. Това вече е съ-страдание - да разбереш постъпката на другия/те, независимо че(пак примерно) те е наранил, да погледнеш през неговите очи... трудна задача е. Това е то "да подадеш и другата си буза"(според това, което съм научила от живота), а когато и ако си успял да пречупиш ситуацията през чуждата призма, тогава вероятността да сгрешиш в следващия момент(като реакция, действие, противодействие) е много малка.
Надявам се няма пак да ми дадеш примера с Изкормвача :lol: Но и да ми го дадеш, моят отговор е, че това неговото е една голяма човешка трагедия(най-вероятно осъзната), което не означава, че толерирам масовите убийци, макар че войните са взимали и взимат много повече жертви, но сме склонни да се радваме на подвига на еди кой си, избил 20-30 врагове(нечии синове, бащи, съпрузи)...
Та... съ-страдавам на жертвите на Изкормвача, на него самия и на всички, които са искали да го заловят... Т.е. виждам и разбирам, че те всички са хора... като мен... ама да видя през неговите очи не ми трябва емоция, Ракли... как бих видяла като тръгвам с нагласата, че той е убиец.

Сря Май 11, 2011 5:12 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Nell написа:
И аз мисля, че няма такова нещо като безразличие към себе си.
Има:
отрицание и отчаяние
отрицание и ярост
отрицание и самосъжаление
отрицание и депресия, която преминава в апатия
но човек е апатичен към всичко, абсолютно към всичко
не само към себе си

Уп,хванах те.Я ми обясни,аз пак да питам за цигарите.
Всеки е чувал репликата"Няма да живея с орлите" :) Това безразличие ли е или е безхаберие?

Мъдростта не винаги идва с възрастта, понякога възрастта идва сама...

Чет Май 12, 2011 6:14 am Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

Да съм казвала някога, че съм непорочна?! :lol:
Напротив!
Порочно човече съм.
И си обичам пороците. Значи обичам и себе си. Това безразличие ли е?
Пушач съм и пуша. Досега не ми се е случвало да мисля за отказване, а за намаляване(защото пуша по кутия на ден).
Колкото до живота и смъртта... Никой не знае кога и от какво ще умре, но всички знаем, че смъртта е единственото сигурно нещо. :lol:
Така че от моя гледна точка, не продължителността на живота е важна, а това да го изживея, обичайке всяка минутка от него, включително онези, в които паля цигара.
А който иска нека ме таксува като безхаберна. :)

Чет Май 12, 2011 7:37 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

Опит да се измъкнеш,но не успя. :lol:

Чет Май 12, 2011 4:53 pm Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

:o Да се измъкна от какво?!
Не съм безразлична към себе си. Обичам си се! :)
Което е изцяло моята теза.
Безразлично ми е от какво ще умра, все пак цигарите не ми гарантират рак, при положение, че някой веселяк ме нацели на пешеходната пътека, когато пресичам на зелено.
Обаче като гушна букета... май ще ми е все едно... и букет да няма. :lol:

Чет Май 12, 2011 6:49 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Абе,Нел къде споменавам смърт?
А именно това,че не ти пука от какво и как е безразличието.Обичаш се до толкова,че да си доставиш удоволствие,а в същото време си вредиш,по много начини.Това какво е,не е ли пак безразличие?

Чет Май 12, 2011 8:37 pm Профил
 [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща