Последно посещение: Пон Дек 18, 2017 2:46 pm Галерия Галерия   Дата и час: Пон Дек 18, 2017 2:46 pm

[ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Синдромът " Аз съм господ" 
Автор Съобщение
Sorceress
Sorceress
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Синдромът " Аз съм господ"
Един на всеки 10 души от вашите приятели, любими, близки или колеги е болен от... нарцисизъм и егоцентризъм в патологична форма.
Останалите проявяваме по-слаби симптоми и никога не достигаме до крайните фази на свръхсамовлюбеност, когато човек губи реална преценка кой е, какъв е и на какво е способен.

Днес сме във вълната на най-голямата егопандемия. Нарцисизмът премина в болния си стадий, той вече не е интелектуално упражнение, а истинско психиатрично заболяване с глобален характер!" - разкрива шефът на департамента по социална психология към университета на Северна Каролина проф, Кийт Кембъл.

Кембъл и психоложката Джийн Уендж са по следите на егоцентризма от 2006 г. Тогава за пръв път експериментират с тестове, попълвани от колежани. Те показват, че 30% от 37 000 ученици развиват психопатска грандомания и себелюбие. „В минали години нарцисизмът беше типичен зa мъжете. Сега и огромна част от жените имат изкривени представи как изглеждат, какво представлява животът им и хората край тях. Мислят си, че Вселената се върти наоколо, а те са неповторими, незаменими, единствени.

Да си вярваш, че си по-умен, по-привлекателен и по-талантлив, отколкото наистина си, е опасно отклонение. Жените дори сме по-маниакални от силния пол, не приемаме критики за външния си вид, за това че не се справяме, щом ни отхвърлят, напуснат или не ни харесат, и често избягваме искрената симпатия и съчувствие.

Причините: прекалено сме заети със собствената си личност и проблеми, за да забелязваме другите. Ако все пак го правим, то е отново заради егото, което се храни с тях. Ето защо нерядко сме арогантни, надменни, самонадеяни, груби и надути. Попитайте някой ваш приятел какво е „алтруизъм", „себеотрицание", „саможертвеност" и „хуманност". И най-вече „ истинска любов ". Сигурна съм, че въпросът ще го накара да се усмихне иронично, доколкото тези понятия са отдавна лишени от смисъл" - убедена е Уендж, която е преподавател в Департамента по психология към щатския университет на Сан Диего. Тя и Кембъл работят с мъже, жени и ученици. Децата и жените са новите две групи, сред които пандемията „да обичаш само себе си" плъзва с бързи темпове. Според психолозите социалните мрежи като „Фейсбук" са идеален пример как се стимулира нарцистична „самодейност" - гледа се броят на „приятелите" ви, колко и какви „горещи" снимки сте качили, колко са гласували за вашите коментари или са се разписали под профила ви. На тази база другите ви „оценяват". „В подобни сайтове е норма да разказвате абсолютно неинтересуващи никого истории от ежедневието си, да се раздавате и рекламираше постоянно. Не го ли правите, значи сте втора категория и отпадате от играта. Ако се регистрирате от любопитство и започнете да следите кой какви неща „споделя" от името на „A3" в първо лице единствено число, ще видите, че истинското общуване е подменено от нарцистичен ексхибиционизъм" - коментира Кембъл.

Нарцисизмът се проявява с много лица - себелюбие, самовлюбеност, вещомания, материализъм, садизъм, суета, тщеславие, самонадеяност, високомерие, себичност, самоизтъкване, еготизъм и прост егоизъм. Заразява еднакво и отделни личности, и цели групи, привлечени от някаква елитаристка „аристократична" псевдоценност - политическа, социална, мнимо благотворителна или фалшиво религиозна. Съвсем естествено елитаристките групи изпитват най-силен апетит към славата и властта - отгоре най-добре упражняват „идеологията на Аза".

„Егоизмът, и прекомерната самовлюбеност са ясни признаци, че сте кандидат за психопат или вече сте такъв! Сред децата и младите симптомите са лесно забележими - те мислят, че всичко и на всяка цена е позволено и осъществимо, играят роли, за да постигнат желаното, лицемерят и лъжат, за да „нямат неприятности", успяват да пробият, понеже са свръх-самоуверени и това ги продава като надут шарен балон. Самочувствието пласирай днешните юпита с лъскав външен вид, които изкарват колосални суми с малък набор от мозъчни клетки. Тези нов тип жени и мъже създадоха снобското „хит" поколение „A3 ", което пазарува само в най-тузарските магазини, облича най-модните дрехи и отминава с презрение бездомните на улицата - независимо дали са кучета или хора. В същата категория влизат и „звездите" поп нарциси - певци, актьори, спортисти" - обяснява Кембъл.

Синдромът „Аз съм Господ!

„Такъв „бог" е способен да ви унищожи, ако се превърнете в негова играчка.

Той мачка, трови с обиди и се оправдава с лъжи, оплитайки в мрежите си като паяк. В агенциите за запознанства изобилства от егопсихопати. Някои от тях дори не си задават въпроса „Защо никой не излиза с мен?" и „Наистина ли не съм център на Вселената?" - допълва Уендж. Психоложката разказва как 38-годишна музикална агентка се хвалела, че мъжете не са й нужни, защото е независима, еманципирана и преуспяла. Тя описала с гордост новия си шикозен апартамент, показала й скъпи мебели и луксозна кола, плюс гардероб, пълен с „Гучи", "Армани" и "Прада". „Повтаряше убедено: „Правя това, което ми харесва, както ми харесва и където ми харесва! Прекалено съм страхотна за повечето мъже, които просто не са ми на нивото."

Друга мадама - продължава Уендж, - този път на 29 а, търсеше „мъж - строен и висок над 1,80 м, мускулест, със стегнато тяло, достатъчно красив, но не прекалено, за да не ме засенчва, преуспял в кариерата, богат, самоуверен, секси, забавен, говорещ добре в ресторант, опитен в леглото, абсолютно отдаден на мен и постоянно на линия"... Продължи с един безкраен списък, на който поантата беше „Аз, аз, аз!" и накрая завърши с убийственото заключение: „Предпочитам да ям оси, отколкото да изляза с някой, който не отговаря на идеала ми за Мистър Съвършенство". Разбира се, няма нищо лошо в големите очаквания, но да имаш бомбастични изисквания към другите, без да си даваш сметка кой си и колко струваш, е чиста патология! Такива нарциси залагат на опаковката и външността, за тях е без значение каква е същността ви, какво крие сърцето ви. Влезете ли в схемата им, ставате атрибут на „нейно величество", допълнение от пейзажа, удобна мебел или тапет, който се изхвърля при първите неприятни „дефекти".

Драмата на съвършения образ

Понятието „нарцисизъм" води началото си от древногръцката легенда за прекрасния Нарцис, сина на речния бог Кефис и нимфата Лириопа.
Слепият прорицател от Тива Тирезий предсказал, че красавецът ще доживее дълбока старост, ако никога не види лицето си. Когато Нарцис навършил 16 години, нимфата Ехо и младежът Аминий му признали любовта си, но той ги отхвърлил с хлад и високомерие. Аминий се самоубил пред дома му, молейки крилатата богиня на възмездието Немезида да отмъсти за разбитото му сърце. Така и станало. По време на лов младият мъж съзрял отражението си в река, влюбил се до смърт в себе си и умрял от глад и страдание, неспособен да откъсне поглед от съвършения си образ.

Източник

да поговорим за нарцисите

Пон Дек 07, 2009 10:57 am Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Мнение Re: Синдромът " Аз съм господ"
В интерес на истината не познавам много нарциси.
Това мисля, че е един от късметите ми в живота.

И да ви призная, че като срещна нарцис, ме избива на забавление. Има хора, които се взимат толкова насериозно, че чак ме карат да си мисля: нима аз съм в ред? като знам, че не знам какво ще се случи с мен в близкия час? като знам, че единствено смъртта ми е вързана в кърпа? като знам, че винаги ще има такива, които да ме харесват и такива, които да не ме харесват? като знам, че моят живот си е мой и никой друг няма да ми го изживее, нито аз ще изживея неговия?

Пон Дек 07, 2009 11:41 am Профил Галерия на потребителя
Princess
Princess
Аватар

Струва ми се , Нелко, че тези, които са пъстроперите птици и които на висок глас демонстрират "величието" си не са толкова опасни. Те са като шумните реки- могат и да те пометат , а може и да се махнеш от моста. Имам позната, която е така благочестива, тиха и хрисима дори- тип "вечната и святата". А по-манипулативен човек от нея не познавам. Тя изпитва перверзно удоволствие да създава интриги и се наслаждава на това, което е сътворила, с почти детинско въодушевление. Нарцисът може и да е свенлива теменужка. Не е нужно да свети ярко. Но пък прегръдката й е като на анаконда, няма мърдане.

Пон Дек 07, 2009 1:17 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

хех, винаги съм го казвала, че еднакво можеш да се удавиш в буйна и в тиха вода, но поне буйната предварително те е предупредила.

Албе, нищо скрито не остава. Така че изфабрикуваните ореоли хващат ръжда в определен момент.

Пон Дек 07, 2009 1:38 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Интересна статия, Нел, макар че за жените в нашата държава не важи чак толкова, засега. :)

Лично аз нямам нарциси около себе си. Не знам как точно бих реагирала на практика, но на теория мога само да ги съжалявам. Това са нещастни хора, които имат проблем с обичането на друг човек, със споделянето, подкрепата и прятелството в живота или прикриване на комплекси. Колкото и да твърдят, че са си самодостатъчни, в един момент пясъчната им кула рухва, защото парите не купуват щастие - изключенията от това ми мнение смятам за клинични случаи.

Буйната вода предупреждава, но и тихата се избистря след малко повече време. ;)

Пон Дек 07, 2009 1:58 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Да ти призная, Мире, ама мисля, че тези хора си имат проблеми със себе си. То всеки човек си се върти около своята си ос, но когато човек сметне, че целият(че и още няколко) свят се върти около неговата ос...
Проблемът е, че наистина не се осъзнават и затова не търст причини в себе си, а извън себе се. На такива хора винаги някой им е крив, някой им пречи, някой ги засенчва...

Всъщност сянката, която ги покрива е тяхната си.

И те са видими именно заради нея(сянката).

Да. И аз смятам, че е комплекс. И колкото е страшен комплексът за малоценност, толкова и грандоманията.

А новият век щял да бъде векът на комплексите.

Пон Дек 07, 2009 2:58 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Ами той проблемът с обичането на другите си идва от самия него. Характерът и възпитанието на човек също са важни.
Да си търси причините в другите, той ще е нещастен и няма нито да знае, нито да може сам да си помогне, докато не се осъзнае. Пък от най-високото се пада най-болезнено.

Комплексите - да, точно така. :| Животът изисква прекалено много от нас, не можем да му насмогнем, оттам всичките психически проблеми и комплекси. Но ние, хората, си го направихме такъв, за да живеем все по-добре материално в световен план.

Пон Дек 07, 2009 3:10 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Така е.
Впрочем забравих да отбележа, че всеки човек трябва да има своето самочувствие и ако е балансирано и осъзнато, то не би имал и психически проблеми и не би се изживявал нито като божество, нито като безсмислено петно.

Отново е въпрос на равновесие.

И да. Има ръка и родителското възпитание.

Казваш, Мире, че в България няма почва нарцисизмът?

хм... при нарастващият снобизъм, новобогаташите без елементарна обща култура... май не съм съгласна с теб. Съвсем е в сила поговорката "Пази, Боже, сляпо да прогледне"

Пон Дек 07, 2009 3:21 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Не знам, Нелка, не се движа в такива среди на богаташи. :roll: Опазил ме Господ! ;)

Пон Дек 07, 2009 5:05 pm Профил Галерия на потребителя

Аз в първия момент някак се подхлъзнах към Егоизма като явление, но после схванах.
Алба ме закова страхотно с изказването си.

наистина латино нарцисите не са опасни. Те просто се харесват до степен, че не забелязват качествата и нуждите на другите, имат се за център на света, говорят основно за себе си и своите проблеми, защото смятат, че човек просто не може да не се интересува само и единствено от тях и....все пак не са опасни. Неприятни са. Ако се въвлечеш в по-близка и дълготрайна връзка, тогава вече е неприятното.

И не само в средите на богатите ги има. Навсякъде могат и си виреят. Всъщност не е задължително собствената им възхита да е свързана с пари. Те просто са страхотни. :lol: Без значение какво имат и нямат.

Мен лично не ме плашат, защото нямат шанс да навлязат истински в живота ми. Но са ми неприятни. Защото покрай взирането в собствените си качества, просто са забравили други основни неща.

Пон Дек 07, 2009 6:21 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща