Последно посещение: Сря Авг 23, 2017 12:04 pm Галерия Галерия   Дата и час: Сря Авг 23, 2017 12:04 pm

[ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Синдромът " Аз съм господ" 
Автор Съобщение
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Синдромът " Аз съм господ"
Аз се хванах за статията на Нел, в която става въпрос за по-сериозни, патологични форми.
А Ер разшири темата. :)

Пон Дек 07, 2009 6:33 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Странно, но около моята плевня не се вясват често нарциси. Сигурно не им понася шума от курника в съседство.
Един нарцис е нарцис, когато има къде да се огледа.

Simply Baroque - Homo Avrenicus

Пон Дек 07, 2009 6:33 pm Профил WWW
Sorceress
Sorceress
Аватар

Всеки нормален човек се оглежда, Лам, но не всеки човек е толкова самовлюбен, че да впечатли околните с упоритото си центростоене, а и не всеки човек се "нагърбва" с призванието на "господ" - да съди и правораздава, да квалифицира и да вменява у другите вина, а в същият този момент да няма и капка самокритичност. Имаше една притча за гълъбът, който сменял гнездата, защото все му миришели. Всъщност... миришел той и където и да отидел носил своята воня със себе си.
Ама хайде кажи на някой "вонящ", че вони!!! Като той дори не разбира защо другите бягат от него 8-)

за него другите са вонящите, а той е самата чистота. Само, че по незнайни причини другите успяват да се впишат и при други други и по логиката на "вонящият" в един момент се оказва, че само той не вони :lol:

Е, да, ама НЕ е така!

Пон Дек 07, 2009 7:13 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Да, Нел, точно това казах: че крайната проява на себичност, критикарство и самовлюбен егоцентризъм неминуемо изпада в изолация отвън, защото свободата на всеки един е ограничавана от тази на околните. А те не винаги се оказват толкова тъпи, колкото им изглеждат на нарцисите ...

Simply Baroque - Homo Avrenicus

Пон Дек 07, 2009 7:24 pm Профил WWW
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Да ви кажа, това за нарцисизма (в патологичната му форма) не ме тревожи толкова, колкото израстването на едно по-егоистично поколение, по моите наблюдения. Някой вижда ли същото?
Сякаш децата, които са максимум по две и все по често по едно в семейство, растат все по-материално задоволени и духовно "непогледнати" от родителите си, а примерът на обществото ги учи, че трябва да са егоисти, за да успеят. Мислите ли, че сегашните 20 и....годишни не искат да поемат, както майките си, целия товар - работа, семейство, дом, деца и постоянни грижи за всичко това.

Пон Дек 07, 2009 7:41 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Статията именно това третира, Мире, бумът на егоцентрици.
Ако преди години са били единици, сега са масовка.

Разбира се, че има и сега млади хора, които чудесно съчетават грижите за деца, дом и семейство с необходимите обич, уважение и отговорност.

Колкото до духовността... да си призная, все още нямам някакво точно определение за духовност и като така не мога да преценявам липсва ли им на младите духовност.

Пон Дек 07, 2009 8:03 pm Профил Галерия на потребителя

о, Мире, тази тема отдавна ме гложди.
дори бях тръгнала да я пускам, написах й заглавието - Децата са нашите общи цветя и...дотук.

има много какво да споделим. понякога ме измъчват въпроси. рядко вече зная кое е правилно и кое не.

по отношение на нарцисите обаче се питам - нима те имат нужда от другите, за да се оглеждат в очите им?

Пон Дек 07, 2009 8:09 pm Профил Галерия на потребителя
Princess
Princess
Аватар

Използват другите за огледала. И виждат това, което те са проектирали върху тях.
Странно, а цветятя са така красиви...

Пон Дек 07, 2009 8:25 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Именно, Нелка. Сякаш се плъзнах към патологията на явлението, но Ер ме върна върху това, което ни заобикаля.

Духовност го казах общо, за нематериалното, което даваме на децата си - любов, морални ценности, общуване, споделяне на интереси и хобита, личен пример и така....Преди, с две-три деца в семейство, с комшийчетата, братовчедите, съседите, сякаш децата по-лесно се учеха да не са егоисти. Сега много сме се затворили, задълженията са повече, а времето за общуване - по малко. Пък откакто компютрите глътнаха децата, съвсем. ;)

Сигурно имат нужда, Ер, да се оглеждат в очите на другите, че да се харесат още повече :lol:, като Нарцис. Това последното, с Алба сме го писали едновременно. :)

Пон Дек 07, 2009 8:27 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

За мен нарцисизмът често и предимно е въпрос на незрялост.
Всяко малко дете е нарцис. Много малки деца се целуват в огледалото дори, защото толкова обичат собствения си образ там. Погледнете ги. Малките се обожават. Те се имат за велики и съвършени и са център на собствената си вселена. децата до 3 г. не играят с други деца, защото са си самодостатъчни и нямат нужда от приятели и и група.

Един пораснал нарцис е просто непорастнал някак емоционално, духовно, душевно. Някъде, някак е имало запушване, което не е позволило едно нормално съзряване на определена група характерни черти.

Питам се обаче, нарциса ли е виновен за това че е нарцис? Да, неприятен е той самия, но чия е отговорността за разширяващия се нарцисизъм.

Мнооооооооого като защитна реакция ми звучат нещата. Сериозна съм.

Напоследък имам стряскащо много контакти с тинейджъри. И стряскащо-огромна е потребността им да споделят всичко и докрай почти с непозната, на фона на стряскащо-огромната незаинетересованост на света от тях.

Просто виждам пред очите си как запушват пробити дупки в душите си и спират да ползват някои части от тях, за да не тече от дупките.

Пет Юни 25, 2010 6:44 am Профил Галерия на потребителя WWW
 [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща