Последно посещение: Сря Авг 23, 2017 12:04 pm Галерия Галерия   Дата и час: Сря Авг 23, 2017 12:04 pm

[ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Синдромът " Аз съм господ" 
Автор Съобщение
Sorceress
Sorceress
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Синдромът " Аз съм господ"
tsvety написа:
Нел, това за златната среда вероятно е полезно, но понякога ми се струва прекалено еднообразно... Или недостатъчно може би е по-точната дума. Да бе, знам я идеята за правенето на компромиси, ама... що трябва да правиш компромис, ако решението ти е по-добро от това на другия? Споменах ли, че съм инат? :lol:

Не. Не си споменавала, но знам, че си инат :lol: Обичам инати и хора със собствено мнение :|

Обаче за скуката на златната среда грешиш. Представи си, че животът е движение по въже-от едната страна е това, което мислим за добро(но не е задължително да е добро) и от другата това, което мислим за зло(но не е задължително да е зло) и ти трябва да пазиш равновесие между тези двете. За каква скука изобщо може да става на дума?! :lol:

Ето... ти сама казваш за решение, което може да е по-добро от това на другия... Трудно е да се оцени ситуация в зародиш(повярвай ми), най-добрата оценка е когато резултата е на лице. Мога да ти дам десетки примери за добри намерения и отвратителни резултати, но мисля, че ти ще се сблъскаш достатъчно пъти в живота си занапред, за да разбереш, че... най-трудно се държи златната среда :lol:

Ракли е изключително права за крайностите, те са унищожители. Съзидателна е златната среда, но... знам, че сега за теб това са само думи. :lol:

Чет Юли 15, 2010 7:35 am Профил Галерия на потребителя

Цитат:
Тъкмо щях да се съглася и с Еракли за личното усещане при ритуалите и видях последното й изречение

Цвети, вярвай ми - можеш да ми вярваш напълно! :lol:

Аз съм последния човек на земята, за когото някой би казал, че съм умерена. Всъщност съм изтъкана от крайности.

Именно затова изразявам това твърдение напълно осъзнато и изстрадано. :dance: Защото е много различно това как човек се проявява в поведението си (това е голяма доза резултат от възпитание, среда и др.) и това какво се случва вътре в него. Понякога нещата са много различни като се сравнят.

Аз съм убедена, че усещаш за какви крайности става въпрос, но ни провокираш. Крайност е например, когато човек дал обет на Бога да не влиза в реката и да остави пред очите му да се удави някой само и само да спази обета си. Понякога сам Бог ни изпраща тези житейски казуси и е тъжно, когато се провалим. Това показва, че не сме научили нищо за онази божествена мъдрост, която направлява живота.

Примерът ми не беше добър. Нямаше нужда да намесвам религията, можех да се сетя за по-общ пример, но това ми хрумна. Винаги свързвам крайностите с фанатизъм.

И това изречено от една закоравяла фанатичка! :lol: За справки - хората, които споделят живота ми.

Чет Юли 15, 2010 8:07 am Профил Галерия на потребителя

Хората, които споделят живота ми знаят, че имам своите моменти, в които проявявам този синдром.
Но после отново заемам мястото си, което ме изпълва с обичайната ми хармония.

Защото господ е винаги самотен. А аз обичам да плувам в сръцето на някой.

Току що ми хрумна, че този синдром произтича от пълното безбожие.

защото такъв човек не може да признае съществуването на друг бог.

И в този смисъл е обречен да остане сам. Поради моноизма на вида си.

Дори и в преносен смисъл.

Чет Яну 13, 2011 7:59 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Хрумна ми, че господарстването не е за всеки.
Например аз не мога да бъда господар другиму.
Не мога и да робувам другиму.
Като се замислих... май са доста нещата, които няма да направя за когото и да било...

Вто Яну 17, 2012 3:00 pm Профил Галерия на потребителя

Цитат:
Хрумна ми, че господарстването не е за всеки.

ами, не е. народът е казал - от циганин цар не става. :lol: това в кръга на майтапа, но си има своите съвсем сериозни основания. винаги съм твърдяла, че няма и истински чорбаджии сега, защото това не е просто икономическа категория. коренът на глагола е много показателен. освен силата на властта, господарят има своите огромни отговорности, които не са за всяка уста лъжица. руснаците са използвали обръщението бащице, не случайно. не кой се изживява като господар, а кой може да бъде достоен господар е съвсем друг въпрос.
аз също имам неща, които няма да направя за никого, но ....ме нападнаха холери.

Сря Яну 18, 2012 3:57 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

... и ще си позволя тук да цитирам от друго "крило" на форума
защото е точно по темата за синдромът "Аз съм господ"

Цитат:
както си седи човек, обаче подсъзнанието не бездейства. кове си самоличности, приспособява се към нововъзникнали обстоятелства, експериментира с какви ли не образи, за да запълни празното, което остава на мястото на привичния делник.

Боя се, че е напълно съзнателно, Ракли. Мозъкът е този, който се ориентира на плоскостта "добро-лошо""правилно-неправилно", "изгодно-неизгодно" и т.н. и съвсем съзнателно изгражда "образи", нови самоличности...
Нарцисът не е несъзнателен образ, тъй като, за да "доминира" си служи с огромен набор "инструменти" - лъжа, измама, високомерие, интригантство. Той е манипулатор и от това колко е талантлив зависи и колко ще "поведе" след себе си(веднага се сещам за Хитлер като най-гениалният и най-жестокият нарцис в историята на човечеството)
Грандоманът изтласква всички, които смята за опасни за себе си и приласкава тези, които смята, че ще му служат вярно и безропотно като ги "увенчава" с ласкателства, внимание и т.н. атрибути, които са мощни манипулативни инструменти, защото няма човек, който да не се нуждае от ласка, внимание, обич и признание.
Разбира се, на Хитлер инструментариума не може да се сравнява с този, на редовите грандомани, не всеки ден се раждат такива зли гении, но пък всеки ден се раждат множество мънички нарциси, които са способни да отровят не целия свят, но достатъчно пространство около себе си.

Пет Юни 22, 2012 7:54 am Профил Галерия на потребителя
 [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4