Последно посещение: Чет Ное 23, 2017 1:07 pm Галерия Галерия   Дата и час: Чет Ное 23, 2017 1:07 pm

[ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Аз, Юда 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Аз, Юда
NowhereLand написа:
той се е обесил, защото е полудял.
а е полудял, защото може и да не е искал точно така да стане...
разбира се, че е предател.
но аз често се замислям защо Бог е избрал него за тая роля.
не че знам отговора...

По това, което четем в Евангелията, със сигурност изобщо не е искал да стане това. Не е съзнавал, какво прави, защото е бил заслепен от разочарованието си, че Христос не е Спасител на евреите от игото на римляните. В него революционен плам е горял и той е бил по-силен от огъня в който да изгарят страстите и да се ражда смирението. Има огън и огън значи. Единия възражда, а другия изгаря до основи. И е ясно от кого идва единия и другия.

Та затова казах, че самоубийството е голямото предателство всъщност. Понеже ако Иуда вярваше истински, че Иисус е Синът Божий, ако вярваше в силата Божия, в Бог е Любов, в покаянието и прошката и изобщо във всичко, което е учил Учителя докато е бил с Него, то нямаше да допусне отчаянието от извършената грешка да го завладее до толкова, че да го изтръгне от милостта Божия. Защото и това е казал Христос, че отчаянието е неверие, то е отричане на Бога и Неговата премъдрост. Отчайва се преизпълнения с гордост от факта, че не успява да е съвършен. Трудно е за горделивия да приеме греховността човешка и още по-трудно да се смири и да продължи.

Големият грях на Иуда не е точно предателството, а че не е повярвал достатъчно (неверието).

Ноу,
Аз пък се чудя често, дали избран е бил Иуда за това. Понякога се питам, как е избрал Иисус така своите ученици и то тези най-близките си 12. Та те са като представителна извадка на човешките темпераменти, реакции, мироглед, та ако щеш и социално и обществено положение. И въпреки огромната им разлика те всички тръват след Него. Тъжно е, че Иуда не потърси прошката Му.

В една книга прочетох невероятно интересна интерпретация на този въпрос. :D

Съб Яну 28, 2012 9:45 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Sorceress
Sorceress
Аватар

Цитат:
Понякога се питам, как е избрал Иисус така своите ученици и то тези най-близките си 12. Та те са като представителна извадка на човешките темпераменти, реакции, мироглед, та ако щеш и социално и обществено положение. И въпреки огромната им разлика те всички тръват след Него.

Символика. Всеки може да промени себе си. Ако пожелае, разбира се.

Цитат:
Разбирам, че е изключително чаровно, творческо, толкова "човечно", някак дори мистично-алтруистично да оправдаем Юда и да го превърнем в герой.

Несъмнено той е герой-лошият :lol: За да има добър, трябва да има и лош.
Така е устроен този свят. Харесва ли ни или не... но е точно така.
Юда е "патронът" на злите гении.
И на българският висш църковен клир... Прости ми, Виталка, но нямаше как да не спомена този факт в точно тази тема.

А Иисус точно с това се е борил... с фарисействането. :(

Нед Яну 29, 2012 10:40 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

Nell написа:
И на българският висш църковен клир... Прости ми, Виталка, но нямаше как да не спомена този факт в точно тази тема.

А Иисус точно с това се е борил... с фарисействането. :(

Нел,

Не съм аз тази, която прощава бе 8-)

А колкото до темата за Синода на БПЦ е нормално всеки да спомене и да се опитва да решава тази дилема в сърцето си.
Самата аз доста изчетох, изслушах, обмислих и продължавам да го правя, докато не намеря в сърцето си отговор, който да ми носи покой.
Едно е сигурно обаче, че не олицетворявам Църквата и религията със свещеника, епископа или друг отделен човек.

Нед Яну 29, 2012 12:06 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

аа, няма се занимавам 20 години с едно и също.
за мен тая тема е изчерпана много отдавна.
и не ме интересува, ама никак.

Нед Яну 29, 2012 12:36 pm Профил
Аватар

ако църквата за някого означава свещеник или архиерей... това е секта.
по-правилно - култ.

Нед Яну 29, 2012 12:43 pm Профил
Аватар

Темата винаги ми припомня любима песен, на Точка.БГ, която обаче не мога да кача тук. Ето линк, където може да си я чуете http://tochkabg.com/

Но текста е ...

Монах

По стръмните пътеки на душата
изкачването беше към дълбокото.

Препъвах се разсеяно в живота
и дялках свирки от гредата във окото си.

Минавах мимолетен през годините
със скорост, превишена от безсилие.

Върхът бе друга дума за падение,
на дъното – орлова перушина.

Душа да прикадя – не ми понесе,
тамянът във дробовете ме давеше.
Кипя вината ми в камбани безутешни,
молитвата изтече от ръкавите,

политна, но така и не прехвърли
прозорчето, опушено от панихиди.
Залута се в олтара, стресна гълъба,
опари се в свещите и притихна.

И нямах дом, и нямах домочадие,
и сам изпощих своите съмнения,
и вярвах до последно, че за мъдрия
домът е тихо корабокрушение.

Сега се смея, бавно проумявам
шегата с възрастта и времената -

когато Бог избелва ни до сняг,
избелването почва от косата.

Пред мен покайно отшумявят дните,
зад мен посоките преливат в бяла точка -
и весело забравям всички рани
от падането по очи и слепоочия.

Да паднеш, за да бъдеш после вдигнат -
това е милост, като се замислиш…

По стръмните пътеки на душата
препъването е умение спасително.

Но лятото изтупва свойта шапка,
с тояга тъничка по пътя си почуква.

Ще тръгна рано – да преваря изгрева,
до стръмната дъга ще се долутам,

ще викна: Идвам, Господи, срещни ме
под хълма с мълчаливите дървета,
където бързам да нахраня Твойте птици
с молитвата, от Тебе неприета.

И щом от мен мълчание си искал,
не слагай вече въглени в устата ми.

За мен да бъде тишината, а с молитвата
зарадвай славея, притихнал сред мъглата.

Нед Яну 29, 2012 12:57 pm Профил Галерия на потребителя WWW

на мен пък винаги ми е много приятно, когато чета начина, по който разсъждават хората. дори и да не съм съгласна.
единственото, което ме притеснява и поради тази причина упорствам в тази тема е един емоционален момент. то аз навсякъде използвам това за ориентир де. такава съм.

не ми харесва лансирането на теорията, че Юда е прозрял нещо, което другите не са и едва ли не е доброволен мъченик. и не защото някой от нас изобщо има истински критерий да прецени това.

страхувам се, че това може да се превърне в база, върху която в съвремието ни, да намираме много удобни и лесни начини да оправдаваме злото, което причиняваме някому. всеки може да се измъкне с подобно нескопосано обяснение как е провидял това, което сляпата тълпа не може. и да оправдае собствената си низост по този начин.

Сря Фев 01, 2012 8:19 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Цитат:
не ми харесва лансирането на теорията, че Юда е прозрял нещо, което другите не са и едва ли не е доброволен мъченик. и не защото някой от нас изобщо има истински критерий да прецени това.

Значи не си чела нито Евангелието на Юда, нито на Мария Магдалена, за които света научи само преди няколко години, иначе щеше да знаеш вече, че сам Иисус е помолил Юда да го предаде, за да се изпълни предсказанията за жертвата, която ще даде един пратеник на небето - Мешия(Месия), който ще има много последователи(сред юдеите)-Богочовек, проповядващ мир, смирение, човеколюбие... Всички предсказания ги има във Вехтия Завет.
Евангелиетата на Юда и Мария Магдалена не са теория. Те са писмен паметник, история.
Но не е толкова трудно да разберем, че истината има повече от едно лице. Когато ни се случи. :lol:

Цитат:
страхувам се, че това може да се превърне в база, върху която в съвремието ни, да намираме много удобни и лесни начини да оправдаваме злото, което причиняваме някому. всеки може да се измъкне с подобно нескопосано обяснение как е провидял това, което сляпата тълпа не може. и да оправдае собствената си низост по този начин.

Е, аз не се страхувам, защото отдавна разбрах, че и най-добрите намерения могат да, а и причиняват зло...
Дървото и коренът му... свързани са.
Всички се явяваме Юда по един или друг начин през живота си и дори не го съзнаваме, камо ли да се оправдаваме. :lol: Иначе казано: колкото и да си мислим и да се напъваме да правим добро, то в нечии чужди очи е зло, зависи от коя страна на барикадата сме.

Чет Фев 02, 2012 10:00 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

1. това също спада към т.нар. от Ераклия нескопосани оправдания.

2. след време хората могат да намерят и евангелие от мен или комшията. :idea:

3. "Иначе казано: колкото и да си мислим и да се напъваме да правим добро, то в нечии чужди очи е зло..."
няма такава преценка! в нечии чужди очи...
има едни очи за вярващите и това са очите на Господа.

Чет Фев 02, 2012 10:59 am Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

Цитат:
1. това също спада към т.нар. от Ераклия нескопосани оправдания.

Кое е оправдание?
Къде прочете някакво оправдание или нещо приличащо на опрадвание като има само констатации в поста ми. На 50 години имам някакви(макар и бедни) наблюдения върху живота. :lol:

Цитат:
2. след време хората могат да намерят и евангелие от мен или комшията.

Ми няма лошо. Ще сте оставили нещо след себе си. :lol: Все пак е бъдещите хора не бива да бъдат лишавани от минало или някой да им определя кое точно минало да помнят и знаят.

Цитат:
няма такава преценка! в нечии чужди очи...
има едни очи за вярващите и това са очите на Господа.

О, такава преценка има. Иначе нямаше как да различаваме добро и зло. И няма как да стигнем до смирението, разбирайки как едното е необходимо на другото...

Чет Фев 02, 2012 12:02 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща