Последно посещение: Вто Сеп 26, 2017 11:17 am Галерия Галерия   Дата и час: Вто Сеп 26, 2017 11:17 am

[ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Аз, Юда 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Аз, Юда
надявам се да не си вярваш чак толкова...
защото всичко това, което си написала - няма нищо общо с християнството.

Чет Фев 02, 2012 1:27 pm Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

Да. Няма много общо с Религията.
Нося Бог в сърцето си.
И Му вярвам.

Цитат:
има едни очи за вярващите и това са очите на Господа

ти го каза

Чет Фев 02, 2012 2:21 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Хахахахаах, Ноу вярна на себе си с три приказки изказва триста.
Ама аз съм принцеса и съм многословна иииии ще си остана такава май :lol:

Нееееееееееееееел,

Сега пак да повторя, потретя, попетя и поосемнайстя, че обичам да вземам отношения по принципни за мен положения. Изглежда на пръв поглед като да имам нещо срещу теб лично, но повярвай НЯМА НИЩО ТАКОВА.
Просто ти най-често, да не кажа редовно засягаш темите на вярата ми и то заставайки на позиции не точно противоположни, а според мен неизяснени.
Да кажем, че ти си ми веровия опонент тук и всъщност съм ти изключително благодарна за това, защото си ми инициатора да размишлявам и написвам нещата, които са ми важни.

Та сега след това лирично отклонение да си дойда на думата.

Цитат:
Значи не си чела нито Евангелието на Юда, нито на Мария Магдалена, за които света научи само преди няколко години, иначе щеше да знаеш вече, че сам Иисус е помолил Юда да го предаде, за да се изпълни предсказанията за жертвата, която ще даде един пратеник на небето - Мешия(Месия), който ще има много последователи(сред юдеите)-Богочовек, проповядващ мир, смирение, човеколюбие... Всички предсказания ги има във Вехтия Завет.

Нел, никак не е нападка, но това са блъщолевения на т.нар. "одухотворени невежи", които ти си чела и приела със сърцето си. Всеки сериозно занимаващ се се история на Църквата и на Светите Писания знае прекрасно как през вековете се проверяват, изясняват, доказват, цитират, намират и обявяват за истинни Свещените текстове. Всъщност има си цяло направление в богословието за това. И аз ти гарантирам не само с шестицата на изпита си, но и с доста изчетените сериозни научни трудове по темата, че това което съдържа Свещеното Писание като сбор от книги никак не е случайно и не е плод на манипулация, прикриване или каквато и да е друга от новопоявилите се глупости по темата. Това е Словото Божие, събрано и записано от Божиите избраници. И досега най-великите доказани учени и изследователи и задълбочени богослови, историци, лингвисти, археолози са тези, които пишат новите текстове и издават новите преработки. Текста на библията когато се печата и пише дума по дума знак по знак се сверява, преглежда, анализира с купища източници и стари писания. Няма нито една сериозна научна разработка, която да опровергава и оборва точно този състав на Библията.

Тези "евангелия" които ми цитираш са абсолютно новопоявили се съчинения, преглеждани и известни на Църквата, проверявани и изследвани и доказано отхвърлени като автентични и писани именно от Юда или Мария Магдалена. Права е Ноу като каза, че след сто години и мое слово некво художествено някой може да признае за евангелие. Ама то няма да е никога такова. Няма да е Словото Божие, а ще е художествената фантазия и емоция на Мариана Соколова на тема библейски истории.

Всъщност мога доста фактологично и научно да докажа горенаписаните неща и на малко по-популярен език, но не е точно тук мястото.

Що се отнася до това :

Цитат:
... отдавна разбрах, че и най-добрите намерения могат да, а и причиняват зло...
Дървото и коренът му... свързани са.
Всички се явяваме Юда по един или друг начин през живота си и дори не го съзнаваме, камо ли да се оправдаваме.

Тук съм съгласна донякъде, но отново при много условия. Защото каквото и да си говорим има само една истина! Само една.
Това, че всеки си има своята истина важи за грешния свят и човек като оправдания. Но през погледа на вечността истината е винаги само една и как да я познаем, ти си се поориентирала за това - корена и дървото. А в Библията е записано " по плодовете им ще ги познаете".
Та аз и ти можем да си разбираме за добро и зло колкото си искаме някакви неща и да си ги чустваме както си искаме, но в крайна сметка дали това което аз или ти сме разбирали за добо и зло действително са добро и зло ще стане ясно след време по плода, който ще излезе от това.
Ти за мен може да си Юда и аз да си те нападам, колкото си искам и да привиждам в теб зло. Но ако принасяш плод, ако думите ти сеят мир, добро настроение, утеха, предизвикват търсене, ако ти си приятел, подкрепяш, усмихваш, раждаш добри плодове то истината е и ще бъде винаги че ти си добър човек.

Чет Фев 02, 2012 5:06 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Sorceress
Sorceress
Аватар

Цитат:
Просто ти най-често, да не кажа редовно засягаш темите на вярата ми и то заставайки на позиции не точно противоположни, а според мен неизяснени.

Едва ли е на вярата ти, Виталка. Вярата на всеки човек е дълбока интимност, недосегаема за когото и да било.
Когато човек вярва в нещо истински няма причина да се притеснява от различното мнение.
Така че се успокой(казвах ти го вече няколко пъти!). Не приемам различните(от моето) мнения за нападки, заяждане или за чиста монета. По същия начин не съм приела за чиста монета и новопоявилите се Евангелиета, но ме заинтригуваха с другия, различния поглед, различния разказ на същата история.
Не съм и опонент. Защото в крайна сметка личните ми вярвания касаят мен и само мен.
А това тук е разговор. Разговор по тема...
И е форум, в който ако не разговаряме, ще умре. А за да има разговор, трябва да има и различно мнение.

Всъщност... вярата ми се е изграждала с години и е на база това, което съм видяла и разбрала от живота. Не от книгите, които съм прочела. Не от филмите. От живота е.

Чет Фев 02, 2012 8:43 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Nell написа:
Едва ли е на вярата ти, Виталка. Вярата на всеки човек е дълбока интимност, недосегаема за когото и да било.

Кой оспорва това?!? Не казах, че посегателстваш на вярата ми, а само че повдигаш въпроси, свързани с нея. И е факт - въпросът за новопоявилите се "евангелия" от Мария Магдалена и Юда са въпроси именно на вярата ми, която е православната християнска и за която Библията е Словото Божие. А твърдението, че има евангелия писани от други апостоли и невключени в състава на Свещеното Писание подсъзнателно води до манипулативната идея, че Свещеното Писание е прочиствано, орязвано и Църквата крие нещо от нас. Това е основната идея на окултизма и именно с това подкопава доверие и подменя вяра. Не моята, а на останалите незнаещи и нечетящи.

Nell написа:
Когато човек вярва в нещо истински няма причина да се притеснява от различното мнение.
Така че се успокой(казвах ти го вече няколко пъти!).

Абсолютно съм съгласна и никъде не съм изразила притеснение от различното твое или нечие друго мнение. Просто когато ти изкажеш твоето, аз се чуствам почти задължена да изкажа и моето именно защото е различно.
И правя това с абсолютно спокойствие, дори с удоволствие. Затова и ти благодарих в предния си пост.
Всъщност основен принцип на православното християнство е че вярващия трябва да е не просто сляп последовател, а просветен, знаещ, познаващ в основи и до дъно корените и основния фундамент вярата си.

Nell написа:
Не приемам различните(от моето) мнения за нападки, заяждане или за чиста монета. По същия начин не съм приела за чиста монета и новопоявилите се Евангелиета, но ме заинтригуваха с другия, различния поглед, различния разказ на същата история.

Да, също не приемам за нападка различното ти мнение. то е само предизвикателство за мен да изразя своето.
А иначе ти каза - цитирам "Евангелиетата на Юда и Мария Магдалена не са теория. Те са писмен паметник, история". Извинявай, че съм приела това за категорично твърдение.
А те никога не са били и няма да бъдат писмен паметник, нито история, защото са доказано неавтентични и писани доста по-късно. Както сама се изрази - излезли са едва преди няколко години и няма нито един ръкопис до сега, който да е доказано древен, нито има следи за тях в писанията на древните автори и изследователите на Свещеното Писание.

Nell написа:
Не съм и опонент. Защото в крайна сметка личните ми вярвания касаят мен и само мен.
А това тук е разговор. Разговор по тема...

Да, и във всеки разговор хората които застават на различни позиции се наричат опоненти. Интелигентните опоненти са наясно, че няма да променят вярванията на другия, а просто излагат своите собствени аргументи. това правим и ние двете.
Nell написа:
Всъщност... вярата ми се е изграждала с години и е на база това, което съм видяла и разбрала от живота. Не от книгите, които съм прочела. Не от филмите. От живота е.

Уверявам те, моята също. Затова и никак не се притеснявам за нея. :D

Пет Фев 03, 2012 9:36 am Профил Галерия на потребителя WWW
Sorceress
Sorceress
Аватар

Да уравним понятията. :) Под вяра аз не разбирам религиозната принадлежност, макар че нито по вяра, нито по религиозна пренадлежност се различавам от теб. Аз също съм православна християнка, но имам специално отношение към религията, разделена на течения, теченийца и т.н. враждуващи по между си, векове неуспели да се надскочат... Да. Религията е създадена от хора. Не религията воюва, а хората, които се отъждествяват с нея. И всички вкупом развяват името на Христос... Още от дете ме мъчи един въпрос: Та нали този човек(Син Божи) нещо е искал да промени... Затова(за разлика от много християни) познавам и Вехтия Завет, ей така не за да споря, не за да съм многознайко, а от чисто човешко любопитство исках и искам да разбера срещу какво е възстанал Месията(да оставим Римското владичество настрана). И като се е жертвал какво правим ние, неговите последователи? Горим на клади, дамгосваме, анатемосваме, гоним, бичуваме, лицемерничим, угодничим, правим се на много святи и все забелязваме треската в чуждите очи, ама иначе " Не съм от тях, как'Сийке..." Защото християнската история е на всички християни. И моя.
Надявам се да разбереш защо съм разочарована от Религията.
Да. Не всички християни са такива. Да. Има невероятни хора, които следват заветите на Месията. Има ги.
А казах, че не съм опонент, защото тук и сега(във форума) съм събеседник. Знам, че ти е интересно това, което учиш, на мен също ми е интересно, но съм далеч от професионалните спорове, още повече, че съм наясно, че понятия като "вяра", "любов", "щастие", "надежда" нямат обяснение.
Много далеч съм и от окултистите, които споменаваш.
И се радвам, че живея в 20 и 21 век. :lol:

Пет Фев 03, 2012 1:34 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Идеята е чудесна!
Хайде да уравним понятията значи.

Когато човек каже - "Аз вярвам" то тогава той какво точно има предвид - това в което вярва, т.е. вярата си или религиозната си принадлежност.

Защото когато аз кажа - Аз вярвам в един Бог. Който е Бог и вседържител, Който е Творец на всичко. Вярвам още че Иисус Христос е Неговия Син и е роден от Отца си преди всички векове. Вярвам че Христос е и Бог и Човек. Вярвам и в Светия дух, който не е роден от Отца, а изхожда от него. И вярвам че Отец, Син и Свети Дух са едно. Троицата е един Бог провен в три лица. Ето в това вярвам аз. Истински. И това според теб Нел моята вяра ли е или моята религия?!?!
Защото доколкото ми е известно в това точно вярват Православните християни.
Католиците вярват че и Папата е Божествен и непогрешим. Това дали е тяхната вяра или е просто религиозната им принадлежност?!?
Мюсулманите пък вярват, че Христос е един от великите пророци, ама Мохамед е по-велик от него. Освен това те не вярват изобщо, че Бог могже да жертва сина си и да остави Бог да бъде разпнат от хората.
Те също не вярват и в това, че всички са грешни, защото за тях няма първороден грях.
Продължавам да се чудя, дали това е вяра или религия?!?

Моля много, някой да се опита ясно да ми обясни как точно религия и вяра са различни неща. И как така някой може да е с религиозна принадлежност православен християнин, пък да вярва че Афродита е богинята на любовта. Тези които вярват в богинята на любовта, не вярват в това, че Иисус е син на Бог и Сам Той е Бог.

Едно е да си толерантен и да виждаш човека и човешкото във всеки, дори той да вярва в Гърмящия Слон. Друго е да вярваш че Гърмящия Слон е Бог, като Иисус, но не Бог и Човек в едно а Слон и Бог.

Това че всички сме кръстени и живеем в православна България, означава единствено че сме българи спазващи неква неясна традиция. Но не означава че сме православни християни. Религиозната принадлежност не е етнически, социален, родствен или национален признак. Религиозната принадлежност е личен избор, който произтича от вярата на човек.

Пет Фев 03, 2012 9:34 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

:idea:

Пет Фев 03, 2012 11:38 pm Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

Ще започна с личният избор на религиозна принадлежност. За себе си. Кръстена съм на двумесечна възраст. :lol: което не означава, че съм недоволна от избора на родителите си. Те, както всички любящи родители са направили най-доброто за детенцето си. Направили са го в момент, в който друга "религия" е забранявала това - социализма... точка по този въпрос. Който иска, ще разбере...

Вярата... вярата, надеждата, любовта, щастието, свободата... те не са нещо материално, не са чувства, не могат да бъдат описани. Състояние на духа са. Той няма ограничения. .

Виталка, ти сама си отговорила на въпроса дали е вяра или религия, намесвайки мюсулманите, католиците, ми нека да спомена и протестантите и ще разбереш, че става въпрос за религия и установяване на правила във вярванията. Затова едните не вярват на другите и затова все още се водят войни на верска основа, по-точно на религиозна принадлежност.
По правословните канони, аз съм еретик и вероотстъпник, защото вярвам в Троицата, но не по начина, по който ми е наложено да вярвам. Позволявам си дори да вярвам в прераждането на душите... това си е кошмарна ерес. Позволявам си да НЕ вярвам, че като постя, ходя на църква и спазвам каноните, ще съм добър човек и изобщо не се стремя да бъда добра. Позволявам си да вярвам, че адът и раят са тук и в самата мен, Божието царство също. Изобщо... вярвам в Бог, неспазвайки догмите на Религията и Църквата.

"И тъй, всяко нещо, което желаете да правят човеците на вас, така и вие правете на тях; защото това е същината на закона и пророците." Матей 7-12
Това е едно от мъничките правила, които се опитвам да спазвам, макар да знам, че неволно съм наранявала, наранявам и за съжаление ще наранявам друго човешко същество, но поне да не е с умисъл, с желание да причиня умишлено зло... Така, че и да предам някого, то е не защото искам той да страда... нали все пак е темата за Юда :lol:

Съб Фев 04, 2012 6:12 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Nell написа:
По правословните канони, аз съм еретик и вероотстъпник, защото вярвам в Троицата, но не по начина, по който ми е наложено да вярвам. Позволявам си дори да вярвам в прераждането на душите... това си е кошмарна ерес. Позволявам си да НЕ вярвам, че като постя, ходя на църква и спазвам каноните, ще съм добър човек и изобщо не се стремя да бъда добра. Позволявам си да вярвам, че адът и раят са тук и в самата мен, Божието царство също.

Nell написа:
Аз също съм православна християнка

:o Нел, правиш ли се, че не разбираш или наистина не разбираш. Няма такова нещо като "аз съм православна християнка, която си вярва в каквото си иска".
Както няма мюсулманин, който си вярва в Буда.
Човек изповядва това, в което вярва. Сбора от твърдения, учения, постановки в които той вярва се наричат негова религия.
Това, в което ти си избрала да вярваш не се нарича християнство, а окултизъм. Доста окултисти вярват в христа. Както и много гностици.

Nell написа:
Изобщо... вярвам в Бог, неспазвайки догмите на Религията и Църквата.

Коя религия и коя Църква имаш предвид точно?!?! Защото ти НЕ ВЯРВАШ и затова НЕ СПАЗВАШ основните ВЕРОВИ ИСТИНИ (това пък се нарича догмат) на вного от известните вероизповедания.
Според това, което заявяваш, че вярваш не си мюсулманка, не си и протестантка, не си будистка, не си католичка.

Nell написа:
Виталка, ти сама си отговорила на въпроса дали е вяра или религия, намесвайки мюсулманите, католиците, ми нека да спомена и протестантите и ще разбереш, че става въпрос за религия и установяване на правила във вярванията. Затова едните не вярват на другите и затова все още се водят войни на верска основа, по-точно на религиозна принадлежност.

Да, Нел. Аз поне си мисля, че съвсем ясно съм отговорила на въпроса за вярата и религията и как те вървят ръка за ръка и не могат да бъдат разделяни.
Това, че има различни религии се дължи на това, че хората вярват на различни неща в тях.
Ти вярваш в прераждането, а аз изобщо не вярвам в него и го смятам за грандиозна глупост.
И не вярвам в прераждането не защото съм православна, а съм избрала да съм православна защото не вярвам в прераждането.
Друг е въпроса, че аз няма да тръгна да те бия заради вярванията ти. Но пък винаги когато изкажеш твоята позиция, аз ще изказвам моята, заради многото други без никаква позиция или колебаещи се в своята.
Войните на верска основа също са отделна тема и ще ги прескоча засега. Но съм длъжна да подчертая, че и за тях се казва "верска основа" и "религиозни войни", което доказва, че вярата не може да се отделя от религията.

Та...
Е ето как постепенно стигнахме и до направения от теб ЛИЧЕН ИЗБОР.
Аз продължавам да твърдя, че вярата като сбор от верови истини, в които даден човек вярва, оформят неговата религия.
Та и ти така като всички останали, с течение на времето през живота си си оформила определени вътрешни убеждения и истини, в които твърдо вярваш т.е. изградила си собствена религия, която няма нищо общо с православното християнство. Последното не е обвинение, а констатация на база твоите твърдения.

Продължавам нататък. Въпреки, че ти твърдиш че вярваш в разни други неща, то твърдиш че си православна християнка и то не по личен избор, а защото родителите ти са те кръстили още като двумесечно бебе. (Браво на тях! Техният личен избор като родители е бил този.)
Обаче ти с пълно право после си избрала да не си православна христианка. И ти не си такава. И това е твой личен избор - да не приемаш, да не вярваш в истините на православната Църква по начина по който православните християни вярват и да не спазваш Църковните канони.

Nell написа:
Ще започна с личният избор на религиозна принадлежност. За себе си. Кръстена съм на двумесечна възраст. което не означава, че съм недоволна от избора на родителите си.

Не е задължително да си недоволна, щом имаш възможност да избереш да си вярваш в друго, както си направила.

Nell написа:
Те, както всички любящи родители са направили най-доброто за детенцето си. Направили са го в момент, в който друга "религия" е забранявала това - социализма... точка по този въпрос. Който иска, ще разбере...

Това че са го избрали в някакви по-тежки за православната църква у нас времена с нищо не допринася за разговора ни като аргумент.
Аз също бях кръстена като дете в същите времена, както и много много хора от всякакви вероизповедания във всякакви моменти навсякъде по света. Но това не значи че те са такива, каквито са ги кръстили. Защото отново подчертавам - вярванията (вяра) оформящи религията на човек са личен избор.

Не можеш да казваш, че си футболист само защото гледаш редовно мачовете по телевизията, пък дори и като дете вашите да са те водили на тренировки няколко години. Това все още не те прави футболист, особено ако после си се отписал и си почнал да постоянстваш в пеенето. Трябва да тренираш и да участваш в мачове.
Същото е и с вярата и религията. Не можеш да си православен християнин без да вярваш в истините, в които вярва Православната Църква или пък да не участваш редовно в литургиите.
В известен смисъл и аз още не съм истински православен християнин. Само съм си избрала да следвам този път, но мисля че съм някъде в предверието на Църквата (което представлява общността от всички вярващи).
Nell написа:
"И тъй, всяко нещо, което желаете да правят човеците на вас, така и вие правете на тях; защото това е същината на закона и пророците." Матей 7-12
Това е едно от мъничките правила, които се опитвам да спазвам, макар да знам, че неволно съм наранявала, наранявам и за съжаление ще наранявам друго човешко същество, но поне да не е с умисъл, с желание да причиня умишлено зло... Така, че и да предам някого, то е не защото искам той да страда... нали все пак е темата за Юда :lol:

Прекрасно правило се опитваш да спазваш. Аз също. Както и много други хора от всякакви религии и вероизповедания. Тук ако се пуснем ще отворим една друга огромна тема, затова я прескачам за момента. Само ще вметна, че това че Юда не е искал Иисус да страда като го е предал, не е направило страданието на Христос по-малко.

Nell написа:
Вярата... вярата, надеждата, любовта, щастието, свободата... те не са нещо материално, не са чувства, не могат да бъдат описани. Състояние на духа са. Той няма ограничения.

Тук нямаме никакви противоречия. Това са общоизвестни твърдения, с които мисля всеки нормален човек е наясно и е съгласен.

Нед Фев 05, 2012 10:48 am Профил Галерия на потребителя WWW
 [ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща