Последно посещение: Пон Юни 26, 2017 4:04 pm Галерия Галерия   Дата и час: Пон Юни 26, 2017 4:04 pm

[ 12 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Комплексите... нещо толкова човешко 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Комплексите... нещо толкова човешко
Ама не, Нел.
Аз си обичам комплексите, защото съм установила, че някои от тях ме тласкат напред.

Но определено не смятам, че те са в основата на целия ми живот. Някакси ми се иска да вярвам, че в основата на живота ми има мечти, и стремеж към усъвършенстване, и желания, и любов, и разни други малки и големи неща, които ме карат да го обичам.

Пон Мар 11, 2013 1:33 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Sorceress
Sorceress
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Комплексите... нещо толкова човешко
Нали за същото говоря, Виталка.
Което(пак го казвам) не ми пречи да приема несъгласието ти.

Според Юнг комплексите са несъзнателно възникващи, емоционално оцветени набори от идеи, мотивации и нагласи за въздействие при функциониране на психиката, които формират личността и личностното поведение.

Та... мечтите ни, обичта ни, стремежите ни и т.н. са плодовете, които берем от тези своеобразни, отгледани вътре в нас дръвчета. Те са следствие от вътресъдържимото ни.

Когато се раждаме сме като голо поле(с различна почва обаче-генното наследство). Постепенно започва засаждането с разни култури-от семейството, от училището по-късно, от улицата, от заобикалящата ни среда-това са външни фактори и... тук вече наистина идват различията ни-строго индивидуално всяко поле(човешка психика) приема(или отхвърля) различните култури.

Така че аз не споря, че мечтите и любовта ни(и т.н) са комплекси. А че са зависими от комплексите ни.

Имаше една чудна мисъл, която се е вклинила в съзнанието ми: "Ние не можем да променим посоката на вятъра, но е по силите ни да поставим правилното платно"(за съжаление не помня автора :( )

п.п.
complexus, произлиза от латинското complector(обхващам) и означава "съединение"

Пон Мар 11, 2013 2:18 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 12 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2