Последно посещение: Вто Сеп 26, 2017 11:05 am Галерия Галерия   Дата и час: Вто Сеп 26, 2017 11:05 am

[ 106 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
ПРАВОСЛАВИЕТО - слово, което ме изказва 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: ПРАВОСЛАВИЕТО - слово, което ме изказва
Васил Петров, Георги Къркеланов, Георги Калоянчев, Теодора Духовникова, Клаус Кенет, Том Ханкс са все имена на дълбоко вярващи православни, които пълнят душата ми. :D

Нед Фев 24, 2013 10:14 am Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Пи­та­ме се: в край­на смет­ка ми­ло­сър­дие, ко­е­то сти­му­ли­ра из­пол­з­ва­чес­т­во­то, из­ма­ма­та, лен­тяйс­т­во­то, ми­ло­сър­дие ли е? От дру­га стра­на, кои сме ние, че да съ­дим кой ка­къв е и да­ли е дос­то­ен за по­мощ­та ни?

М
и­ло­сър­ди­е­то не е по­ре­ди­ца от дейс­т­вия, а по-ско­ро ця­лос­т­но от­но­ше­ние към ближ­ния. Ми­ло­сър­ди­е­то про­из­ли­за от доб­ро сър­це, а не прос­то от гуз­на съ­вест. Ми­ло­сър­д­ни­те хо­ра са щед­ри не са­мо на ма­те­ри­ал­ни сред­с­т­ва, а и на чув­с­т­ва. Те бър­зат да уте­шат, бър­зат да под­к­ре­пят, бър­зат да ус­лу­жат, да про­я­вят вни­ма­ние, да прос­тят...
http://www.pravmladeji.org/node/510

Пон Мар 11, 2013 1:35 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Днес е неделя православна.
А утре един от любимите ми християнски празници - Благовещение.
Преди година писах за този празник.
Но тази година още по-силно го усещам.
Позволих си да пипна тук там написаното и да го донеса тук.

Нека ми бъде по думите Ти!

Всички християни по света празнуват и се покланят на събитието, описано в Свещеното писание, като донасяне на Благата Вест или Благовещение. Празникът е известен още като “половин Великден” и се празнува на 25 март. Камбаните на църквата будят душите, а хората възкликват “Радвай се, благодатна, Господ е с теб!".

Благовещение се празнува в самото начало на пролетта, което е умишлено и мъдро решение, за да се свържат обновлението и съживяването на природатарода чрез Благата вест за Спасение, която Бог неизменно и винаги ни праща.

Свещеното Писание разказва за този ден, как архангел Гавриил донесъл на Света Богородица вестта, че ще роди Словото Божие, Синът на Бога, Спасителя, Иисус Христос.
Затова наричаме Благовещение празникът на Благата вест, изпратена от Небесния Отец до всички нас. Блага е вестта, която носи в себе си доброто, любовта, истината, освобождението, така както Благовещението носи в себе си зачатието на Божия Син. То е вест на любов – любовта на Бог към човеците, която е толкова безгранична, че Той изпраща Сина Си, за да пострада доброволно в смирение, за спасението на всички човеци.

Трудно ни е в наши дни да чуем изобщо Божието благовестие. А още по-трудно ни е да казваме „ДА” на Божията воля за нас. Не винаги ни завладява възторжената радост на Благовещението и не чуваме със сърцата си Благата Вест, която Бог винаги тихо, тихо и ненатрапчиво ни нашепва. Съкровеното винаги бива прошепнато, благодатното е тихо, дълбоко и напоително. Именно в малката стаичка, усамотена в молитва, Богородица получава вестта – волята Божия, любовта Божия, благодатта Божия, а не сред бучащия вихър на задъхан ден.

На Благовещение аз също се чувствам благословена. За мен това е отредения от Бога празник на на жената и майката. Този е деня, в който Бог избира именно чистата Дева да роди Сина Му.

Замислям се колко много пъти в живота си усилено съм молила Бог за Блага вест и колко често съм забравяла да притихна, за да чуя Неговия отговор. Та колко от нас изобщо слушат? И колко са тези, които приемат Волята Божия? Много време ми отне да разбера, че при благовестието не само Бог разпозна Дева Мария и я посочи, а Той също беше приет от нея. Нейната свободна воля, нейния радостен отговор „Нека ми бъде по думата ти!” са важни, за да се случи чудото. Бог не налага Волята Си, Той не изисква от нас подчинение и обезличаване, а очаква онова удивително, по детски спонтанно „да”, промълвено в най-дълбокото, най-съкровено вълнение. Очаква нашето „Ето рабинята Господня”, което и Христос повторя в най-дълбоката и тежка нощ на света Но нека бъде Твоята воля, Отче, а не Моята.

Връщам се 20 години назад. Спомням си, колко млада бях първия път, когато разбрах, че нося дете. Помня и паниката, в която изпаднах. Въпреки, че бях семейна и нямаше причина да не се радвам, всъщност ужас ме бе завладял. Толкова неподготвена, неузряла, неприемаща се чувствах. Не успях да приема Божията воля и Бог си взе много бързо детето, което ми даде. Тогава отхвърлих Благата вест само в мислите си и още не намирам покой, а съвсем недоумявам с каква смелост толкова жени отхвърлят Бог и волята Му, като пристъпват с действия към унищоване на плода в тях.

Слава Богу, скоро след това познах безкрайното блаженство и щастие, но и трудност и болка да бъдеш майка. И вече почти 19 години вървя този път. Когато приех да бъда майка, още не знаех, че заедно с Божията любов приемам и Божията пречистваща болка. Така както Богородица прие меча, който от самото начало ще прониже сърцето й. Дава своето съгласие да бъде осенена от благодатта, но дава и съгласието си да види Сина осъден, пребит, унизен, превит под тежестта на кръста, прикован, разпънат, мъртъв. Моето майчинството се оказа моята женската Голгота, моя труден път към Бога, пълен с любов, радости, притеснения, грижа и приемане, пречистване и отдаване до край. В нищо друго не се чувствам така уязвима, така безпомощна да се справя без Божията помощ и закрила. Най-горещите молитви съм отправяла и отправям за детето си, най-разкъсвана от болка съм протягала ръце за помощ именно като майка, с най-благодатна радост е обливала сърцето ми майчината любов и благодарност. Като майка аз всеки миг търся Бога, смирено притихвам в ръцете Му и се оставям на волята Му.

Именно майчинството най-много ме научи да притихвам, за да чуя Божия глас. Именно майчинството най-ниско наведе главата ми, смирено шептяща „Нека ми бъди по думите ти!”. И пак майчинството често ме дарява с ликуващия възгас дълбоко в душата ми „Благословена си ти!”.

Бъдете благословени и вие!

Нед Мар 24, 2013 11:02 am Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Нед Апр 07, 2013 12:41 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Малко от любимите ми стихове на архимандрит Серафим

РЕШИМОСТ

Ще смъкна аз от своите плещи
на греховете игото мъчително.
О, Господи, натовари ме Ти
пак с Твойто бреме леко и спасително!

Злините вкусих вече. Бяха те
безумен хаос, тръпки и страдания.
У мене друг копнеж сега расте —
с Теб в мир да съм сред всички изпитания!

Война безумна водих досега.
Победата донесе угризения.
Веселието породи тъга,
и всеки пир — мъчителни томления.

Аз искам да обърна смело гръб
на всичко, що ми с кал петни лицето,
и да прегърна радостната скръб,
единствена що влива мир в сърцето!

МОЖЕ БИ

Да се топиш във грях,
измъчен и разкаян,
да тръпнеш гузен, плах,
обзет от смут безкраен,
а външно да си строг
и праведен и светъл,
с добре прикрит порок,
с привидна добродетел;

да чезнеш раздвоен
и всякога пристрастен,
към Бога устремен,
на дявола подвластен;
в доброто да се вричаш,
на злото да си роб,
живота да обичаш
и жив да си във гроб;

и никой да не знае
за твоите борби —
туй моята съдба е...
и твойта, може би!...

ЧОВЕКЪТ

Човек! — Поквàрена и жалка твар,
оцапана със кръв, и кал, и прах.
Човек! — На всичко по земята цар,
а сам — роб жалък на тирана грях.

Човек! — На световете покорител,
а сам за свойте близки жив кошмар!
От съвест мъчен, но и сам мъчител.
На Вавилонски кули луд зидар.

Безволна жертва на копнежи срамни,
на грешно щастие презрян крадец,
летящ подир фантазии измамни
мъдрец ли е това, или глупец?

Човек! — Звучало гордо... Та нима
задето е на горка смърт обречен —
в пръстта да е на червеи храна,
след като в почести е бил облечен?

Безумие горделиво! — Да мечтаеш
за мощ и власт, когато сам си роб на тъмни сили!
Лудост — да желаеш
да всяваш страх, осъден сам на гроб!

Защо се превъзнасяш, о, човече?
Защо над облаците все летиш?
Честта от теб е толкоз по-далече
към нея колкото се пò стремиш!

На, виж се! Въплъщение на грях!
Ти пепел си! Тъй Словото говори.
Ти прах си! Да не беше пепел, прах,
не би се вдигнал в облачни простори,

кога на суетата ветровете
задухат в твойта мъничка душа!
Не виждаш ли? — Изпълни вековете
с позорността на своите дела

и с ужаса на своето падение!
Във твойта слава скрит е твоят срам.
Да би разбрал великото смирение
на Този, Който в небесата Сам

реши във най-покварения век
да стане от любов към теб Човек,
да бъде бит, оплюван, разпнат, хулен,
ти би потърсил някой кът притулен

и там би плакал, би се разтопил
от мъка за падението свое,
и негли в плач предвкусил би покоя,
що Бог е на смирени възвестил!

И с нова обич, с нов божествен плам
от своя прах ти би издигнал храм,
във който Сам Творецът твой живял би,
за да прогони твоите тъми
и да превърне глухите ти жалби
в покайни песни, в химни и псалми!

Вто Мар 11, 2014 9:05 am Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

православието, като официална религия, не е точно което ме изказва, но имам доверие на тези думи.
http://dveri.bg/xxy

Нед Сеп 21, 2014 11:26 am Профил
 [ 106 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11