Последно посещение: Вто Юни 27, 2017 10:49 am Галерия Галерия   Дата и час: Вто Юни 27, 2017 10:49 am

[ 135 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
Притчи 
Автор Съобщение
Sorceress
Sorceress
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Притчи
"Глухата съпруга"
Из "Нека ти разкажа" - Хорхе Букай

Един човек се обажда на домашния си лекар.
- Рикардо, аз съм, Хулиан.
- О, здравей! Какво има, Хулиан?
- Ами виж, обаждам ти се, защото се притеснявам за Мария.
- Но какво й е?
- Започва да оглушава.
- Как така да оглушава?
- Да, наистина. Трябва да дойдеш да я видиш.
- Добре, но човек обикновено не оглушава изведнъж, не е и болезнено. Доведи я в понеделник в кабинета ми, ще я прегледам.
- Да не мислиш, че можем да чакаме до понеделник?
- Как разбра, че не чува?
- Ами... като я викам, не отговаря.
- Виж, може да е заради някаква дреболия, нещо като тампон в ухото. Ето какво ще направим: ще разберем до каква степен е глуха Мария. Ти къде си сега?
- В спалнята.
- А тя къде е?
- В кухнята.
- Така. Извикай я от там.
- Марияаааа...! Не, изобщо не чува.
- Чакай, не се отчайвай. Вземи безжичния телефон, тръгни към нея по коридора и я викай, за да видиш кога ще те чуе.
- Марияаааа...! Марияааа...! Марияааа...! Няма начин. До вратата на кухнята съм и я виждам. С гръб е към мен и мие чиниите, но не ме чува. Марияаааа...! Нищо.
- Приближи се още.
Мъжът влиза в кухнята, приближава се до Мария, слага ръка на рамото й и крещи в ухото й:
- Марияаааа...!
Побесняла, жена му се обръща и му вика:
- Какво искаш? Какво искаш, какво искаш, какво искаааааш...?! Вече десет пъти ме повика и десет пъти ти отвърнах „какво искаш”. С всеки ден ставаш все по-глух, не разбирам защо просто не отидеш на лекар...

~ Добре ще е винаги, когато виждаш нещо у другия, което те дразни, да се сещаш, че то е най-малкото (най-малкото!) и в теб...

Сря Окт 24, 2012 2:10 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

"Eдин човек пътешествал и неочаквано попаднал в рая. Седнал под дървото за изпълняване на желания (в рая има такова дърво, като си под него моментално ти се сбъдва всяко желание, просто трябва да си пожелаещ нещо) и си помислил : "Гладен съм. Добре би било да си хапна нещо." И веднага щом си помислил така, пред него с появила трапеза с ястия, за които би могъл само да мечтае. "Ама че работа! - изумил се човекът,- това е просто невъзможно!" - Но щом така си помислил и трапезата с ястия незабавно изчезнала. "Добре би било всичко това да се върне!" - и - хоп, ястията се появили отново.
Нахранил се до насита - трябва да се каже, че такива прекрасни ястия през живота си не бил вкусвал. Обаче, като заситил глада си, в главата му се появила друга мисъл:" Да имаше сега пък нещо за пийване! " - и тутакси се появило прекрасно вино - та нали в рая няма никакви ограничения ...
Както си лежал в сянката на дървото и попийвал спокойно вино, освежаван от прохладен райски ветрец, започнал да се изумява:" Какви са тия чудеса?!? "Не може да бъде всичко да е толкова хубаво, явно с мен се шегува някакво привидение." И внезапно се появили и привидения. Те били ужасни, точно такива, каквито си ги представял. Уплашил се човекът: "Олеле, сега ще ме убият!!!"
И те го убили.
Всеки живее в такъв свят, какъвто заслужава"

не знам автора, копирах притчата преди време от фейса, там също нямаше автор :(

Вто Яну 29, 2013 7:01 pm Профил Галерия на потребителя

мен чак толкоз не ме вълнува кой е автора. хубава притча, поучителна, дори изразява едни много широко разпространени вярвания напоследък, но аз пък се замислям тогава - къде аджеба :) , им остава кармата, уроците и тн, ако това е точно така?! :roll:
може би, все пак е вярно....но до определена степен. оттам натътък е по заслуги.

Сря Яну 30, 2013 5:39 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Да ти призная... мисля, че точно за карма става въпрос, освен другите няколко истини.
Ние можем и променяме кармата си. Стига да успеем да освободим достатъчно съзнанието си.
Спомняш ли си онази статия, която Витал ни предостави - "Мисъл и промисъл"?

Пет Фев 01, 2013 12:07 pm Профил Галерия на потребителя

в момента, честно казано - не.
но ще погледна по-късно, за да видя. ако наистина във всеки един момент можем да променим сметката, която имаме да плащаме и това да се отмени...не, не ми се вярва. иначе се оказва напълно безсмислено.
но ще си припомня статията.
самата аз от известно време плувам временно в едно безвремие, но съм уверена, че скоро ще изплувам и ще кажа едно мощно ПЛЬОК туканка :lol: :dance:

Пон Фев 04, 2013 6:43 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

"НЕ ВСИЧКО, КОЕТО БЛЕСТИ, Е ЗЛАТО"

Един придворен мъдрец решил да даде на малкия принц урок в живота.
– Принце, кой метал те привлича повече от всички останали? – го запитал той.
– Златото, разбира се! – отсякъл принцът уверено.
– А защо точно златото?
– Защото е скъпо и ценно. Този метал най-много подхожда на кралете.
Мъдрецът замълчал и отишъл при слугите.
– Искам да ми направите две статуетки – едната от чисто злато, а другата от гипс. Втората боядисайте в златист цвят, така че да изглежда като от чисто злато.
Два дни по-късно мъдрецът отишъл при принца. Носел двете статуетки, увити с покривало. Поставил ги пред принца и свалил покривалата.
– Какви прекрасни статуетки от чисто злато! – възкликнал принцът, когато видял колко изкусно са изработени.
– Загледай ги отблизо, господарю. Не виждаш ли разлика между тях?
– Не.
– Сигурен ли си, господарю?
– Казах, не! Не знаеш ли, че кралете не повтарят? – отговорил разгневен принцът.
Мъдрецът повикал един слуга, който държал кана с вода. Слугата полял статуетките с водата. Принцът останал поразен, когато видял как статуетката от гипс се разпада от водата, а другата – златната – лъщи още по-силно.
Господарю, и с хората е така Когато времената станат тежки, тези от истинско злато лъщят все повече, а направените от гипс изчезват, сякаш ги е нямало. Не следвай капризите и не се доверявай само на очите си. Истината за човека се разкрива само в трудни моменти. Тогава този, който те изостави, не заслужава да бъде край тебе и в моменти на радост. Обичай златото, защото то блести истински и в трудните времена.

Из „Не всичко, което блести, е злато“ – Джериес Авад

Пон Мар 11, 2013 9:07 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

Веднъж магарето на един фермер паднало в дълбока яма. То ревяло силно и отчаяно, докато той се суетял и се опитвал някакси да го извади.
След като никак не успявал, фермерът решил, че магарето е старо, а дупката така или иначе трябва да се затрупа, тъй че повикал на помощ съседите си.
Всички грабнали лопати и започнали да хвърлят пръст в ямата. Първоначално, разбирайки какво се случва, магарето започнало да крещи още по-силно и по-ужасено, но след известно време млъкнало. Фермерът се навел над дупката да провери каво става и останал изумен. С всяка лопата пръст, която го удряла в гърба магарето правело нещо изумително: отърсвало се и стъпвало върху нея. И за всеобщо учудване след още известно време магарето се показало на ръба, изскочило навън и избягало щастливо.

Животът ни засипва с всякаква мръсотия. Номерът "да се измъкнеш от ямата" е да се изтръскаш и да стъпиш отгоре. Всеки един проблем не е препъникамък, той е стъпало. Можем да се измъкнем и от най-дълбоката дупка ако не спираме, ако никога не се предаваме!
Отърсете се и направете крачката нагоре.

Пет Мар 29, 2013 8:52 am Профил Галерия на потребителя WWW
Mermaid
Mermaid
Аватар

Мъдрец и неговият ученик седяли пред вратите на своя град и наблюдавали потока от хора, минаващи край тях. Приближил се пътешественик и попитал:

- Що за хора живеят в този град?

- А ти откъде идваш, там какви са хората? – отвърнал мъдрецът на въпроса с въпрос.

- Ох, само негодници и лъжци, злобни и завистливи!

- И тук е същото! – отсякъл мъдрецът.

След време поспрял друг пътник и пак попитал какви са хората, които живеят в града.

- А какви са тези там, откъдето идваш? – попитал мъдрецът.

- Прекрасни, добри и отзивчиви! – отвърнал пътникът.

- И тук ще намериш такива. – казал мъдрецът. Странникът отминал с усмивка, а ученикът се обърнал учуден към мъдреца:

- Защо каза на единия, че тук живеят негодници, а на другия, че са добри хора?

- Защото навсякъде има и добри, и лоши хора. Просто всеки намира само онова, което търси.

:)

Съб Юни 29, 2013 9:16 am Профил Галерия на потребителя

Един Учител никога с никого не спорел, защото знаел, че спорещите се стремят да докажат своята правота, а не да намерят Истината.

Един път решил да продемонстрира пред учениците си „ценността“ на спора:

- Как пада филията – с намазаната страна отгоре или отдолу? – попитал той.

Учениците започнали да спорят:

- Разбира се, отдолу.

- Не, отгоре.

- Дайте да проверим! – казал Учителят.

Намазали филия с масло, хвърлили я във въздуха и тя паднала с маслото нагоре!

- Аз спечелих!

- Само защото аз допуснах грешка. – казал Учителят.

- Каква грешка?

- Намазах филията от другата страна.

Антонио де Мелло

Съб Юли 13, 2013 12:55 pm Профил Галерия на потребителя

Мълчанието

Четири дзен-ученика, близки приятели, си обещали да пазят мълчание с цел по-дълбока медитация.
През първият ден мълчали. Медитацията им вървяла добре, но когато настъпила нощта и керосиновите им лампи започнали едва да мъждукат, първият ученик се провикнал към слугата:

- Поправи тези лампи!

Вторият ученик се учудил, че първият заговорил.

- Нали се разбрахме да не казваме даже и думичка-забелязал той.
- Вие сте глупаци, защо говорите? - запитал третия.
- Само аз единствен мълча - отбелязал четвъртия.

Пет Фев 14, 2014 7:31 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 135 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следваща