Последно посещение: Вто Сеп 26, 2017 11:06 am Галерия Галерия   Дата и час: Вто Сеп 26, 2017 11:06 am

[ 135 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Притчи 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Притчи
ПТИЧКАТА Е В ТВОИТЕ РЪЦЕ

Имало един стар човек, който бил много мъдър. Хората се събирали на площада да слушат неговите думи. Един млад мъж решил да се подиграе с него. Хванал в шепите си една малка птичка и решил да попита мъдреца - Какво държа в шепите си? Ако мъдрецът отговори - ПТИЧКА! - тогава той ще го попита отново: - Но каква - жива или мъртва? Ако мъдрецът отговори - ЖИВА, младежът ще из
вие врата на птичката и ще покаже, че е мъртва. Ако мъдрецът отговори - МЪРТВА, - младежът ще разтвори шепи и птичката ще литне и така всички ще видят, че е жива.
Така и станало. Когато младият самоуверен мъж попитал :"Каква е птичката - ЖИВА или МЪРТВА?" - Старецът дълго, дълго го гледал. Накрая казал: "ПТИЧКАТА Е В ТВОИТЕ РЪЦЕ!"

Нед Мар 30, 2014 10:48 am Профил
Mermaid
Mermaid
Аватар

Притча за солта

Един възрастен учител в Индия се уморил от постоянните оплаквания на ученика си. И тъй, една сутрин го изпратил да донесе сол. Когато се върнал, учителят накарал недоволния младеж да изсипе шепа сол в чаша с вода и после да я изпие.

– Какъв вкус има? – попитал той.
– Горчив – отвърнал ученикът. Учителят се подсмихнал, а после казал на младежа да изсипе същата шепа сол в езерото. Двамата отишли мълчаливо до близкото езеро и когато ученикът хвърлил шепа сол във водата, старецът рекъл:

– Пий сега от езерото. Когато водата докоснала устните му, учителят отново го попитал:
– Какъв вкус има?
– Сладък – гласял отговорът този път. Тогава учителят седнал до сериозния младеж, който толкова много му напомнял на самия него, хванал ръцете му и казал:
– Болката в живота е шепа чиста сол – ни повече, ни по-малко. Тя винаги остава една и съща. Но горчивината, която вкусваме, зависи от съда, в който се разтваря болката. Затова, когато те боли, можеш единствено да разшириш собственото си възприятие… Не бъди чаша. Бъди езеро.
Бъдете езера!
{}

пък аз съм още в блатото, ама не потъвам - правя кални бани ;) ...

Чет Фев 19, 2015 11:46 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Дрийми,
Мнооооооооооооооого ми хареса притчата! {}

Пет Мар 20, 2015 11:39 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Mermaid
Mermaid
Аватар

Хайде да скачаме ;)

Веднъж Учителят задал следната гатанка на своите ученици:

- На брега седели две жаби. Едната от тях решила да скочи във водата. Колко жаби останали на брега?
Учениците се спогледали, готови да прихнат пред очевидно лесния отговор. Но един от тях изпреварил всички:
- Две… - казал неуверено той за изненада на всички останали.
- Точно така! – усмихнал се доволен Учителят. Да, едната жаба решила да скочи, но нищо повече не направила. Никога не бъркайте действието с вземането на решение.
Автор: Неизвестен

Чет Юни 16, 2016 12:52 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

Никой не ме обича

Млада жена стояла на пейка в парка и ридаела неудържимо. Покрай нея минало малко момченце със своя велосипед. Станало му мъчно като я видяло, спряло се до нея и я попитало:
- Леличко, защо плачеш?
- Ох, мъничкият ми... ти не можеш да разбереш. – хлипайки отвърнала жената и започнала да плаче още по-силно.
Детето обаче, не си тръгвало и продължило да я разпитва:
- Боли ли те нещо? Знаеш ли, ще ти подаря моята играчка...
Жената още повече се разстроила от милото отношение на детето и му казала:
- Ех, миличък, благодаря ти. Но ти не знаеш какво ми е... Никой не ме обича и никой няма нужда от мен.
А детето я погледнало напълно сериозно и казало:
- А ти всички ли попита?

Чет Авг 11, 2016 7:29 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 135 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14