Последно посещение: Вто Юни 27, 2017 7:15 am Галерия Галерия   Дата и час: Вто Юни 27, 2017 7:15 am

[ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Православен протокол за начинаещи 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Православен протокол за начинаещи
Колко е хубаво да се прочете нещо сложно,написано достъпно.И да стане разбираемо.Когато бягам,може да съм тук.

Сря Окт 06, 2010 2:34 pm Профил
Аватар

:) Всъщност те нещата са прости, лесни, достъпни за всеки.
Не знам кога, как и защо се е наложила идеята, че в църквата и църковния живот всичко е неразбираемо, завъртяно, лицемерно.

Предполагам, че за това неразбиране са виновни двата стандартни виновника за непопулярността на всяка кауза - едното е невежеството и нехайството на хората по въпроса, другото некомпетентността, невежеството и несъвършенството на служителите.

Православието всъщност е очарователно именно с това, че абсолютно всичко си е по местата и си има своя смисъл и идея, които са измислени с грижа за човека.

Като започнем от местата, които се избират за градеж на храм, вложените в олтара мощи на светец, самата конструкция и пропорции на храмовете, канониката на иконописа, спецификата на хоровото пеене и останалите външни неща и стигнем до самата философия, до същността и сърцето на вярата и тайнствата. Има необятна красота. И на мен лично ми доставя насладата като потъване в безгранична вселена.

Всяко непознаване е свързано с неразбиране. Така децата ни не обичат класическата музика, и поезията, и изобразителното изкуство, и философията, та дори и математиката или литературата. Смятат ги за отживели, недостъпни, непрактични и още много не-та, просто защото или не са се запознали с тях изобщо или първите контакти са били ненавреме, по неподходящ начин, чрез неподходящи хора.

С удоволствие бих написала още доста неща за църквата и ритуалите в нея, но имам проблем че не ми хрумва, какво би било интересно или кое е неразбрано и неясно или чуждо и трудно за приемане.

Може би с въпроси ще се подсещам повече...

В диалог винаги е по-лесно.

Чет Окт 07, 2010 6:07 pm Профил Галерия на потребителя WWW

Защото не са имали традиции в семейството, Витал. иМАМ ПРЕДВИД ОПЕРИТЕ И ТН. нЕ ГОВОРЯ ЗА ИЗКЛЮЧЕНИЯТАы ДОШЛИ С НЯКАКВА ДАРБА НА ЗЕМЯТАы ПОДТИКВАЩА ГИ ДА ПРОДЪЛЖАВАТ НАПРЕД ПОЧТИ НАСИЛСТВЕНО И ПО ТОЗИ НАЧИН НАДХВЪРЛЯТ КОРЕНИТЕ СИ. нИЕ РЯДКО ПРАВИМ ТОВА. нЯМАМ ПРЕДВИД Привидното.

Значи, ако още веднъж объркам буквите, ще си забраня да пипам клавиатура поне за седмица.

То бива, бива стил, но моето граничи с малоумие. :mrgreen:

Мисля си за основните понятия и правила тук, че е добре да понаучим.

Нали имаме друга тема за празници и обичаи.

Какво се крие зад някои понятия.

Има ли ред, по който трябва да се мине пред иконите?

Кога и защо се прави поклон и кога се прави кръст?

Какво е примерно...евхаристия и тн.......

Ето моя въпрос - Има ли ред, по който трябва да се мине пред иконите?

Пет Окт 08, 2010 4:44 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Ераклия написа:
Ето моя въпрос - Има ли ред, по който трябва да се мине пред иконите?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
защо трябва да има ред?

тази тема май не е за мен, ама не можах да се въздържа :oops:

Пет Окт 08, 2010 6:21 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Хелън,

Реда е нещо, което е измислено да улеснява, да прави нещата по-прости за самите нас и по-полезни и да позволява по този начин да не се пречи на останалите било то посетители, присъстващи, служители. Със сигурност не ти казвам нищо ново.

Същото важи и за правилата и реда в храма.

Ракълче,

Да, има някакъв ред за заставане пред иконите, но няма канон според, който ако не го направиш така ще ти се зачете за грях. Освен товаь ако влезеш в храма по време на богослужението, то в него самото има моменти, където просто заставаш тихо на едно място и забравяш за всякакъв ред на иконите.

Преди обаче да кажа реда, ще уточня някои неща.

Иконите в православния храм присъстват на няколко места. Говорим за изображенията на Господ Иисус Христос, на Божията майка, на светци, представени в картини, а не за стенописите, с които православната традиция изисква да е изографисан интериорът на Божия дом.

Когато влезем, веднага виждаме вдясно, поставена на висока поставка с неголям наклонен плот (нарича се аналой), иконата, която изобразява храмовия светия или събитието, на което е посветен храмът.

Друг интересен акцент в православния храм е епископският трон. Поставянето му е традиция от IV-V век, но тогава мястото му е било зад светия олтар. След появата на иконостаса, обикновено се поставя в предната част на кораба - централната, в южната посока. Символ е на епископската власт, която се дава не от някой друг, а от Господ Иисус Христос. Неслучайно на епископския трон е поставена иконата, изобразяваща Христос, облечен като архиерей. На това място епископът, митрополитът обикновено стои по време на утренята, на вечернята и при други по-специални, значими случаи. Оттам дава благословия на присъстващите вярващи.

Възникването и оформянето на иконостаса в православния храм е сложен и дълъг процес. Когато гледаме към олтара отдясно на царските двери, виждаме иконата на Иисус Христос. От другата страна е Божията майка с Младенеца. Има точно определено изискване за начина на изобразяването й. Дева Мария трябва да е обърната към светия олтар. Другите иконографични типове на Божията майка са допустими, но за други части на храма. До Спасителя е образът на Свети Йоан Кръстител. До Богородица с Младенеца от лявата страна е храмовата икона - образ на светеца, покровител или на празничния ден. От тази икона всеки може да разбере на кого е посветено светото място.

За останалите икони няма задължителни изисквания. Задължително обаче на северната и южната врата се поставят изображенията на архангелите Гавриил и Михаил, на южната е и образът на първия мъченик за вярата Свети архимандрит Стефан.

При влизане в храма минаваме най-напред през аналоя, посветен на храмовия светия, като се покланяме и целуваме иконата. После заставаме пред епископския трон, символ на духовната власт, и също се прекръстваме и покланяме. Преминаваме пред иконите на Иисус Христос и на Божията майка, които намираме пред иконостаса. Когато излизаме от дома Господен, следваме посочения ред обратно.

И като се замисля всъщност, този ред си следва някак логично. Първо да почетеш храма, в който си влязъл, после да засвидетелстваш желание за послушание на архиереите си преди да застанеш пред Господ Ийсус Христос и Майка Му.

И на гости като отивам на приятели, първо уважавам дома и правилата в него, после поздравявам родителите на приятеля ми и накрая самите тях.

Пет Окт 08, 2010 7:19 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Все пак да стане ясно, че не си губя времето съвсем :lol:
Ето нещо мъничко от мен

НЯКОИ ПО ВАЖНИ ПРАВИЛА ЗА ПОВЕДЕНИЕ В ХРАМА
В храма трябва да се придвижваме тихо, да не разговаряме и да не шумим по начин, по който пречим на останалите молещи се.
Особено по време на богослужението не е желателно разхождането и говоренето.
Задължително изключваме телефоните си или звука им преди да влезем в храма.
Облеклото ни трябва да е прилично, съобразено със святото място. Не стоят добре късите поли и панталонки и голите рамене.
Не се пипат иконите с ръка.
Не се поставят пари и предмети върху тях. (за разлика от това, което обичайно ще видите имено поради незнание)
Прекръстването
Прекръстването е символ на кръста Господен – победата на Христос над смъртта, а също така знак за нашата готовност да го следваме.
Правилното прекръстване се извършва с дясната ръка, като трите първи пръста (палецът, показалецът и средният) се свиват към дланта. С трите съединени пръста се докосваме до челото, гърдите, дясното и лявото рамо и тъй изобразяваме кръст на себе си и като спуснем ръката леко се покланяме.
Съединените три пръста означават нашата вяра в Пресвета Троица – Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Свети, а двата свити пръста означават нашата вяра в Сина Божи Иисус Христос, а именно, че Той има две естества – Божествено и човешко.
Кръстния знак слагаме на челото, за да се просвети нашия ум и освети нашите мисли, на гърдите -за да се освети сърцето и облагороди чуствата ни, на раменете – за да укрепи и освети телесните ни сили и да призовем благословение върху делата на ръцете ни.
Кръстния знак символизира призоваването на Божието покровителство и славословие на разпънатия на кръста Христос, затова той се извършва обикновено при влизане и излизане от светия храм, при начало на работа, преди ядене, преди пътуване, преди учение...
Както не трябва да произнасяме името Божие напразно, без необходимост и неблагоговейно, така и кръстния знак не трябва да правим лекомислено, бързо и небрежно и да го превръщаме в безсмислено движение на ръката.
Молитвите
Има много молитви, които можем да отправяме към Бога и светиите. Ето най-кратките от тях, които може да са ви полезни в храма.
Пред иконата на Христос – „Господи Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй мене, грешния
Пред икона на Света Богородица – „Пресветая Богородице, спаси нас
Пред икони на светци – „Свети...., моли Бога за мене грешния
След като се прекръстим и сърдечно помолим се покланяме и целуваме образа на иконата.
Почитането на иконите и светините с целувка и поклон свидетелстват нашата вяра и любов.
Недопустимо е целуването на иконите с начервени устни.
Свещите
След като закупим свещ от храма, запалваме я от горящите свещи и я поставяме на свещника.
Когато палим свещ за жив човек, казваме кратичко „Господи, дай спасение на твоя раб ..(името)”
Когато палим свещ за починали се молим така „ Господи, упокой душата на починалия твой раб...”
Разбира се, това не са задължителни молитви, просто са най-кратките измислени за улеснение, ако не ви дойде друго да помолите.
Не желателно да се разхождаме със запалени свещи из храма.

Вто Ное 09, 2010 8:49 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

От тва ква пародия мога да спретна :lol:
Но те чета знеш.

Отвъд.

Мислех даже да ти оставя нещо, но го боднах в мъдростите.

Ениуей имам един въпрос.

Хипотетично.

Ако аз съм бог.

Довел съм моя син на таз земя.

Разпънат бил от вас.

Аз съм бог.

Той - мой е син.

И години след това деяние, тоз народ ужасен напомня всеки ден за този грях.

В очите ми завира кръста.

Ако аз бях бог...

Вто Ное 09, 2010 8:55 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

ех, ВИТАЛ, това с телефоните.... Супер, ама мега-хипер-дразнещо и глупаво е да звънне телефон в църквата :ikillyou: А колко редовно се случва... И да, подходящото облекло...
Примерно аз, признавам, че никога не обличам пола (а трябва!) и забрадка/шал/кърпа не слагам на главата си (пак си трябва!), освен при причастие (което пък отдавна не ми се е случвало) :oops: :oops:

И... Мъжете застават отдясно, а жените отляво - така както са иконите на Христос и Св. Богородица в храма.

Общо взето.. Ходенето на църква е по вътрешно усещане на всеки, разбира се. И ако някой не смята, че там му е мястото, още не се чувства готов, ами.. честно казано, по-добре да не ходи, защото така предизвиква дразнение в другите вярващи, отишли смирено да се помолят. Честно, много се дразня като влязат вътре и почнат да говорят. Или, което е още по-странно - излязъл свещеникът навън пред олтара, чете, а те се качват да палят свещи пред него :x Ей, по тоя повод в нашия манастир махнаха свещниците от там. Поне така го тълкувам аз, но пък то колкото и да си "неук", все си трябва да се досетиш от хорски срам...

Дразня се на хората, отишли на църква на някой голям празник - Великден, Цветница, т.н. И ако ги питаш защо - не знаят. :roll: На Великден ходят, тълпят се, блъскат се, говорят и като чуят "Христос Воскресе" дим да ги няма и отиват по кръчмите :roll:

Тълпят се за светена вода, за върбички, а разливат и пилеят на поразия... :roll:

Това, което аз също се сещам - нафора се взема на гладно,без да си пил,без да си пушил, без да си сложил преди това нищо в устата си. Взема се, слагайки дясната ръка над лявата, с обърнати нагоре длани, внимавайки да не изпуснеш и трохичка.

Малко много простовато ги казах нещата, ама така ми дойдоха отвътре :oops:

Айде, продължавайте ;)

ВИГОООООООООООО, ти си съкровище! Не искай да си бил Бог ;)

Сря Ное 10, 2010 11:40 pm Профил

Децата, sladko_kote_f, са като пръстите на ръката за всеки родител.
Който и да отреже, все го боли.

А ние всички сме негови деца.

Независимо дали го знаем или признаваме. :dance:

Парченце, идея нямам защо, но много приятно ме изненада. Пу -пу! :roseforyou:

Виталско, липсва ми подкрепата ти! Намери и ти сега да се доизучаваш. Идвай си, че някои от учениците само създават проблеми. :twisted: :satisfied: Ша го анатемосам! :lol:

Чет Ное 11, 2010 8:48 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

А, и друго... Мъжете минават преди жените за причастие и нафора... Особено за причастие - деца, мъже, жени...

Бе откъдето го погледнете, жените все последни там и трябва да гледат на това смирено... Няма как :oops:

Чет Ное 11, 2010 9:46 pm Профил
 [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща