Последно посещение: Нед Ное 19, 2017 7:52 pm Галерия Галерия   Дата и час: Нед Ное 19, 2017 7:52 pm

[ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Бил ли е Пилат Понтийски реалист? 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Бил ли е Пилат Понтийски реалист?
Така зададения въпрос и преди и сега :) ми убягва, но сега имам няколко въпроса.

Lameo написа:
Според мен, се е имал именно за такъв, а самочувствие и увереност в собствената му правота не са му липсвали, поне външно.

Какво имаш предвид "именно за такъв"?

"самочувствие и увереност в собствената му правота не са му липсвали"
какво значи "собствената му правота"?

Смяташ ли, че Пилат не е направил необходимото, за да не бъде разпънат Исус?

Чет Юли 05, 2012 10:18 pm Профил
Аватар

От мое гледище, Пилат е познавал перфектно политическата, административна, законова и военна система на Рим и поверената му юдейска провинция. В този смисъл, реализмът му е бил "от този свят", а той самият - човек авторитетен, начетен, културен, властен, аристократично дистанциран от плебса, стъпил здраво на земята, вещ в политиката, правото и военното дело, видял достатъчно и "познаващ човешката природа". По действащите римски закони, той не е намерил "вина" у Иисус, но омразата и войната на еврейските духовници срещу "богохулника-враг" на тяхната духовна, религиозна и културна традиция са го принудили да отстъпи в името на погасяването на социалното напрежение и запазването на политическия мир. И тогава, както и днес, висшата дипломация е била въпрос на свръх-префинена лъжа, демагогия и професионално лицемерие. Въпросът е в това, че подобен "реализъм" е напълно неспособен да възприеме онова, което Христос е говорил, защото е подвластен на човешката мъдрост, мира, крепящ се на върха на копието, манталитетната безалтернативност на властолюбието, самомнението и отсъствието на смирение ... Не мисля, че от Пилат е зависело "спасението" на Христос, въпреки съучастничеството му към еврейската "кауза в името на общия мир" - станал е част от сценария, макар формално да е бил прокуратор.

Изобщо, разпъването на Христос е в самото отхвърляне и изопачаване на идеите и учението му от хората в собственото им съзнание и светоглед - не само тогава, но и в наше време; не само от евреите, но и от мнозина т.нар. християни. Христос и до днес е на кръста ...

ПП За мен е абсурдно да се мисли, че намесването на римската държавна машина би "опазило" Иисус от човешкото коравосърдечие, предразсъдъци, лъжелюбие, невежество и безверие. Той е знаел какво го очаква и е приел чашата си, макар и с цената на огромна вътрешна борба: ecce homo. Да не забравяме, че даже и по-напредналите негови ученици не са успявали да разбират думите и учението му в дълбочина ... докато простият е народ е очаквал от него да се възкачи на трона като "добър цар".

Май тук му е мястото да уточня, че когато поставих въпроса преди време, това беше породено от образа на Пилат в "Майстора и Маргарита" на Булгаков - драмата на властника, уверен в непогрешимостта на собствената си "реалистична" идеология и светоглед, при срещата му с истината.

Simply Baroque - Homo Avrenicus

Пет Юли 06, 2012 1:46 am Профил WWW
Аватар

Lameo написа:

Изобщо, разпъването на Христос е в самото отхвърляне и изопачаване на идеите и учението му от хората в собственото им съзнание и светоглед - не само тогава, но и в наше време; не само от евреите, но и от мнозина т.нар. християни. Христос и до днес е на кръста ...

Тотално съм съгласна!
Както и с всичко останало, което си написал, Лам.
Макар да не съм чела "Майсторът и Маргарита" споделям мнението ти напълно.

Пет Юли 06, 2012 6:12 am Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Искам да забравя "Майстора и Маргарита", за да я прочета на чисто, но не ми се получава. Помня я, а диалога между Исус и Пилат се е врязъл в съзнаниято ми. не като думи, а онова което е зад тях...а тогава бях безбожница. :lol:

Пет Юли 06, 2012 10:04 am Профил
Аватар

Lameo написа:

Да и аз мисля така.

Но моето мнение е, че принципно, учението на Христос /което е универсално/ може да бъде усвоено чрез инициация. Такова действие /запечатване на способности/ е възможно, ако отсрещната страна /човек/ притежава биологични и душевни дадености, но и желание за приемане. Самата инициация /посвещение/ представлява предаване на учението от учител на ученик, което се извършва по невидим начин - може и от 1000 км. - тоест разстоянието от единия и другия няма значение. Такъв човек - приел тези качиства - е християнин, другите без това нещо не са. Думата християнин, я използвам условно, може и да е друга. Има доста материали за хипофизата и пинеалния център.

Предполагам, че християни са били 12-те апостоли, тоест Христос им е предал невербално, безлично и невидимо учението, на което той е бил носител.

Вто Юли 10, 2012 3:15 pm Профил
Аватар

Виктор написа:
Но моето мнение е, че принципно, учението на Христос /което е универсално/ може да бъде усвоено чрез инициация. Такова действие /запечатване на способности/ е възможно, ако отсрещната страна /човек/ притежава биологични и душевни дадености, но и желание за приемане. Самата инициация /посвещение/ представлява предаване на учението от учител на ученик, което се извършва по невидим начин - може и от 1000 км. - тоест разстоянието от единия и другия няма значение. Такъв човек - приел тези качиства - е християнин, другите без това нещо не са. Думата християнин, я използвам условно, може и да е друга. Има доста материали за хипофизата и пинеалния център.

Много ми е страшно когато за учението на Исус Христос започне да се говори от позицията на елитарност, т.е. ако не си разпознат и заплют (инициран) нема как да.

Слава на Бога, че имам вярата си, а не прохождам.

Вто Юли 10, 2012 3:47 pm Профил
Аватар

Не мисля, че е елитарност.
Подобни хора нямат его, или ако го имат, над него има нещо друго. Скромност, ненатрапчивост ... "Последните ще станат първи". Те са последните. Други управляват и се забавляват.

Сря Юли 11, 2012 10:02 am Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

Цитат:
"Последните ще станат първи".

И палачите се превръщат в жертви на жертвите си. Дори и Пилат.

Макар в себе си да не намирам укор към Пилат.

"Той и трети път им рече: та какво зло е сторил Тоя? Аз не намерих в Него нищо да заслужава смърт; затова след като Го накажа, ще Го пусна.
Но те настояваха с голям вик да изискват да бъде разпнат; и викът техен и тоя на първосвещениците надделя."

Тълпата. Същата, която посреща Иисус седмица преди това с "Осанна".
Тълпата.
Е, няма поука и до ден днешен от тази история. Най-силно крещят "Разпни го", онези, които най-силно са крещели "Осанна".

А Пилат... това е друга история... трагедията на болната съвест. Не би боледувала, ако не беше "прогледнала" и не бе разбрала какво значи "избор".

Сря Юли 11, 2012 10:29 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

Цитат:
Не би боледувала, ако не беше "прогледнала" и не бе разбрала какво значи "избор".

Подвластното се трансформира до умиране - наше е и сме ние. :arrow: Боледуване.
Неподвластното е непроменливо, но неумира - не ни принадлежи, макар, че е у нас. :arrow: Проглеждане => Избор.

Сря Юли 11, 2012 12:58 pm Профил
Аватар

ако не си имал предвид елитарността, тогава би ли обяснил какво имаш предвид под това?
Виктор написа:
...Такъв човек - приел тези качиства - е християнин, другите без това нещо не са.

Виктор написа:
Думата християнин, я използвам условно, може и да е друга.

думата християнин аз я използвам винаги към човек, който служи на христовия дух, не на църквата, а ти?

Сря Юли 11, 2012 1:46 pm Профил
 [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща