Последно посещение: Вто Сеп 26, 2017 11:04 am Галерия Галерия   Дата и час: Вто Сеп 26, 2017 11:04 am

[ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
За Православието по студентски 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: За Православието по студентски
Витал,
Vital написа:
" То тогава не бих го копнала, просто за да се правя на много начетена.

Не съм си го помисляла това ни за сек.!

Но зная колко често се крием зад чужди думи - някой го казал много красиво и верно, ми....(четеш ли многоточието? :lol:)
Не усещам живота зад красивите думи.
Мен ме интересува живият живот с всичките му несъвършенства.
Красотата и праведността на думите е за други по извисени.

Сря Сеп 21, 2011 10:44 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

{} Нямах предвид, че си си помислила това, а просто възклицателно поисках да защитя позицията да ползвам чужди думи.

Знаеш ли, често ми казват "Ама защо не го кажеш с твои думи, ти можеш поне"

Обаче сега понеже е късно, понеже не ми се спи и понеже некво ми е философско и се замислих...

Вярно е, аз често ползвам написаното от други. И го ползвам с удоволствие.

Много често препрочитам и препрочитам неща, написани от други, които толкова много ме впечатляват именно защото се откривам в тях.

И когато ги прочета, си казвам - Ама, Марианке, не се напълвай да измисляш неща, които хората отдавна са измислили, казали и написали много по-добре от теб. Освен това е прекрасно, че нещата които преживяваш и те вълнуват, от как свят светува са вълнували и други и ще продължават да вълнуват.

Ето, дори когато четях "Отнесени от вихъра". Често съм си мислела, че ако седна да напиша всичко, което съм преживяла аз и както съм го почуствала, сигурно ще се получи седем тома роман, който ще е интересен. Нооооооооооо, я седна да го напиша, я не, а много по-подобаващо на мързеливата ми природа е да отворя "Отнесени от вихъра" и да се намеря там точно в изреченията, които ме описват до милиметър и до най-неуловимото ми дихание и да го повторя.

Разбира се, имам си своите моменти в които желая да се изразя само, единствено и точно аз. Но си обичам и едното и другото еднакво.

Сря Сеп 21, 2011 10:53 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

http://club50plus.bg/life/society/2146.html

Пон Дек 19, 2011 8:24 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Ммммм, все ми се върти в главата това и не знам защо досега не съм го написала.
Редовното объркване на всички Марии в Евангелията.
Мързи ме да обяснявам и пействам направо коментар върху филма "Страстите Христови" на Мел Гибсън.

"Бях разочарована обаче, че той не е внимавал повече с материята. Даже и да не беше възнамерявал да се ограничи само до Евангелията, изполваните от него сцени твърде често са просто неточни. Могат да бъдат дадени множество примери, но смятам да започна с Мария Магдалина. И понеже в Евангелията няма чак толкова много жени, не би трябвало да е твърде трудно да се направи разлика между тях. Мария Магдалина се нарича така, понеже е от Магдала, на брега на Галилейско море. Тя е една от жените, които са следвали Иисус и са подпомагали финансово мисията Му, тъй че може и да е била заможна. От нея са били изгонени седем бяса. Това е всичко, което знаем (от Евангелията. Бел. прев.) за нейната история. Нямаме основания да считаме, че е била блудница или някакъв друг по-особен вид грешница.

Тя не е Мария от Витания (градче на юг от Йерусалим), сестрата на Марта и Лазар, която помазала главата на Иисус. Тя не е и блудницата, която помазала нозете на Иисус и ги изтрила с косите си. Разбираемо е как тези двете могат да бъдат объркани и на запад исторически всичките тези три жени биват обединявани в една под името на Мария Магдалина – едно объркване, което е пренесено и в "Последното изкушение на Христос", "Кодът Да Винчи" и други произведения."

А прелюбодейката, по която са хвърляли камъните и която Иисус е спасил с думите "Който няма грях, той първи да хвърли камък" е пък съвсем четвърта жена, нямаща нищо общо с горните три.

Мешаницата е мноого яка из съвременната литература, филмите и съзнанието на незадълбочилите се в Писанията хора.

Чет Апр 19, 2012 8:36 am Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Имам едно апокрифно евангелие: "Евангелие на Мария Магдалена". Но не смея да ти го предложа да не ме анатемосаш по бързата процедура. И все пак, аз го приемам за автентично, колкото и еретично да ти звучи ... Споделям това поради интереса ти към темата с чисто информационна цел. Всякакъв род пропагандни аргументи са неуместни.

Simply Baroque - Homo Avrenicus

Чет Апр 19, 2012 8:59 am Профил WWW
Аватар

:lol: :lol: :lol: Лам,

Коя съм аз, че да анатемосвам?!?

Аз съм твърдо зад това, че всеки има право да вярва в какво си е избрал, дори това да са откровени заблуди. Всеки има своя личен път в духовното и пътя към вярата не е чрез пропаганда, настойчиво убеждаване, настояване, насилие, принуда, нито пък спорове.
Обяснявам се само когато ми се стори, че трябва да защитя вярата си.

Колкото до апокрифното евангелие на Мария Магдалена, както и това, което преди време Нел беше споменала. Амиии може би защото учих Библейистика, която включва именно изследванията, историята, научния подход към книгите от Свещеното Писание и оформянето на неговия канон ииии... затова нямам против да прочета, който и да е апокриф, но за мен тези писания ще са винаги именно апокрифи и няма да са автентични, просто защото отдавна науката се е произнесла за тях, че не са автентични. Иначе отдавна всички противници на християнството да са ни проглушили ушите със сензацията.

Чет Апр 19, 2012 1:15 pm Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

В петък на 8 ноември ще е денят на Св. Архангел Михаил и безплътните ангелски сили.
Да не забравите да си търсите бонбона от всички Ангели, Ангелини, Анжели, Михаил, Михаела и т.н.

А иначе историята, описанието, реда и йерархията в духовния свят в който вярват православните са толкова прекрасни, че днес непременно ще си открадна работно време да ви понапиша малко.
Децата реагират с огромен интерес на тези истории и без никакъв проблем нито пък грам съмнение ги приемат и влизат в тях.

А синът ми, който в момента учи история и политология в Англия беше изумен, че в темите за основите на съвременната европейска държавност и култура са застъпени сериозно теологията с нейните основни стълбове и в момента нищи на всякакви нива темата за духовете в християнството и мястото й в основните етапи при формирането на средновековната европейска държава.
Дали са прости историците, ммм?

Чет Ное 07, 2013 7:57 am Профил Галерия на потребителя WWW
Аватар

Дали да не прекръстя темата на "Неделно училище" :)))

Днес Мими на 5 г. от неделното училище настояваше да разсъждаваме заедно по въпроса, който я мъчи, а именно : Като имаме Бог-Отец и Бог - Син и Бог - Свети дух, тогава кой точно ни е спасил?!?!
Последва собствен монолог от нея.
"Таткото му домъчняло за нас, че сме глупави и все ни е лошо и пратил Сина си да ни спасява, но за да се справи му дал и Сила специална (Светия Дух). Ииии така май заедно са ни спасили и затова казваме само, че Бог ни е спасил."
И веднага последва следващ въпрос: А защо носим кръстчета, като са мъчили на тях Бог?

Нед Яну 12, 2014 6:23 pm Профил Галерия на потребителя WWW

Витал, ако ще става Неделно училище, пиши ме вътре. :)
може да съм единствения ученик, но поне съм сигурен. това ми е достойнството в този живот. и простотията също.
що се отнася до формулирането от децата на всемирни сложни истини, винаги съм оставала шокирана.
някои неща би трябвало да бъдат преразказани от деца, та да станат разбираеми и ясни за всеки.

Сря Яну 15, 2014 5:38 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Ракълче,

Много се забавлявам и голяма радост ми е това неделно училище. Може би защото там не идват по принуда, както в училище, а сами си чакат да дойде неделя.
И още не са стъпили и започват да разказват, да споделят и да задават въпроси.
Сууууууууууупер сладури са.
И за последните две години никой не може да ме убеди, че децата се раждали атеисти. Нищо подобно! Оставени сами на себе си почти всички деца имат абсолютно лично отношение към Бог, дори и да не го наричат така и никога да не са чували за Него, по някакъв начин те си намират да общуват и да Го наместят във вътрешния си свят.

Пон Яну 27, 2014 9:11 am Профил Галерия на потребителя WWW
 [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща